İnsan vücudu, diğer tüm nesneler ve canlılarda da olduğu gibi elektrik yüküne sahiptir. Bu yük; pozitif, negatif veya nötr olarak bulanabilir ve her durumun vücuda ayrı şekilde yansımaları olur. Belirtilenler arasından özellikle negatif yükün elektrikleneme olarak tanımlanması ve olumsuz birçok etki bırakması sebebiyle vücuttaki elektriğin atılması gerekir.

Bu elektriğin atılması için yapılabilecekler vardır. Konu bağlamında; vücuttaki elektriğin atılması mümkün mü, hangi yöntemlerle vücut elektriği atılması sağlanır, konularını da araştırmak önemlidir.

Ayakkabı Çıkarıp Elektrik Atma

Ayakkabı Çıkarıp Elektrik Atma

Vücuttaki Elektrik Nasıl Oluşur?

Günlük hayatta kullanılmakta olan her türlü nesnenin içerisinde atomlar yer alır. Bu atomların yapı itibariyle yüklü olmaya meyilli olması, temas edilen her nesne ve canlı arasında bir elektrik alışverişi olmasına neden olur. Bu alışveriş, saniyenin çok daha az bir süresinde meydana gelirken; elektriklenme isimli durumu meydana getiren, nesne veya canlıların yük değişimleri yaşamasına imkan sağlayan bir durumu ortaya çıkarır.

Buradan çıkarım olarak, insan vücudu için de elektrik oluşumunun bu şekilde gerçekleşiyor olacağı, nesne teması sonucunda vücutta elektrik oluştuğu anlaşılmalıdır. Sonuç olarak; insan vücudunda gerçekleşen elektriklenme olayının asıl nedeninin nesne teması olduğu, uygun nesnelerle yeniden kurulacak temas sonucunda farklı elektriklenmelerin olmaya devam edeceği de bilinmelidir.

Elektrik Nasıl Atılır?

Elektrik Nasıl Atılır?

Vücuttaki Elektrik Atılabilir Mi?

Vücut içerisinde oluşan elektriklenme, farklı nesnelerle yeniden kurulacak temaslar sonucunda değiştirilebilir ve ortadan kaldırılabilir. Yani, vücutta oluşan elektrik atılabilir özelliktedir. Ancak bu elektriğin atılması için bazı uygun koşullar vardır.

Koşulların her biri sağlanmadığı zaman ise elektriklenme durumunun vücuttan atılması sağlanabilir. Elektriklenmenin vücut üzerindeki etkilerinin genel olarak olumsuz olduğu da değerlendirilirse, vücuttan kesin olarak atılması gerekir.

Vücuttaki Elektrik Neden Atılmalıdır?

İnsan vücudu; kendi içerisinde özel bir dengesi olan, psikoloji ve sağlığa etkisi olan elektrik düzeyine göre ayarlanmış olan ve oldukça özel bir yapıya sahiptir. Bu neden başta olmakla beraber, vücutta bulunan elektriğin atılması için farklı geçerli nedenler de vardır.

Bu nedenler:

 • Elektriklenmenin en önemli etkilerinden bir tanesi, vücudun çok daha sinirli ve öfke dolu olmasına neden olmasıdır. Kişinin elektriklenme sonucunda yaşayacak olduğu bu öfke durumu, hem kendisi hem de çevresi için huzursuz edici niteliktedir. Bu nedenle vücuttaki elektrik atılmalıdır.
 • Vücudun damar tıkanıklık durumu, kan akış durumuyla da alakalı olan elektrik durumu, negatif elektriklenme olarak vücuda yansıdığı zaman damar tıkanıklıkları ortaya çıkacaktır. Bu yüzden elektriğin alınması gerekir.
 • Beyin içerisinde yer alan elektromanyetik dalgalar ve elektrik enerjisi, vücudun işleyişine uygun olacak şekilde korunmalıdır. Ancak elektriklenme olayının olması sonucunda; beyin dalgalarının tam olarak kendisini kontrol edemiyor olduğu, sinirler sayesinde verilen komutların eksik kalabildiği görülecektir. Bu durum ciddi bir sorun olduğu için, vücutta olan elektriğin atılması gerekir.
 • Elektriklenme olduğu zaman kişi, özellikle yün içeren nesnelere veya negatif yüklü olan insanlara temas ettiği zaman bir elektrik açığa çıkacaktır. Bu elektriğin oldukça küçük bir ısı acısı ve ışığı vardır. Yine de rahatsız edici bir durumdur ve sorunun ortadan kaldırılması gerekir.
İLGİLİ MAKALE  İndirimlerden sonra elektrik faturasına tekrardan zam geliyor

Bu, buna benzer olarak vücutta gerçekleşecek sorunları önlemek, sosyal hayat içerisinde bulunan insanlarla ve kişinin kendisiyle daha barışık zaman geçirmesini sağlamak için elektrik alınmalıdır.

Vücuttaki Elektrik Nerede Atılabilir?

Vücuttaki Elektrik Nerede Atılabilir?

Vücuttaki Elektrik Nerede Atılabilir?

Vücut üzerinde oluşan elektriğin atılması, ancak nötr halde olan veya pozitif elektrik yüküne sahip olan nesne veya canlılarla temas edilmesi halinde sağlanır. Bu nedenle vücuttaki elektriği atmak için, belirlenen kriterlere en uygun olan nesnelerin yer aldığı alanlar seçilmelidir.

Bu alanların başında gelen toprak; kendisini yenileme özelliğine sahip olan, nötr yüklü halde bulunan ve bu yükü kolay bir şekilde değişmeyen, elektriğin alınması için tercih edilebilecek en önemli araçtır. Toprak kullanılarak yapılacak elektrik alınması işlemi için, kişinin gereken şartlara uygun şekilde toprakla teması olduğuna emin olunmalıdır.

İZLEYİN: Vücutta Elektriklenme Hissi Neden Olur? Vücutta Elektriklenme Çarpması Hissi Nasıl Geçer?

Vücutta Oluşan Elektriklenme Nasıl Atılır?

Vücutta oluşan elektriklenmenin atılması için uyulması gereken önemli işlem adımları vardır. Bu adımların her biri, elektriklenmenin tam olarak normal seviyeye getirilmesi için kuralına uygun olarak sağlanmalıdır.

Bununla birlikte, elektriklenmenin atılması için izlenmesi gereken adımlar şöyledir:

 • Kişinin, elektriklenme etkisini ortadan kaldırmak için toprak teması olan bir alana geçmesi gerekir.
 • Toprağa temas edecek olan kişinin, çorap da dahil olmak üzere; ayağında başka bir nesne kalmadığına emin olarak temas sağlaması gerekir.
 • Eğer ortam şartları elverişli bir haldeyse, vücudun diğer kısımlarının da olabildiği kadar (Kişi vücudunda nesne olmayacak şekilde işlem yapılır. Ancak mahrem yerler giyilmek zorunda olunan giysiler büyük bir problem değildir.) toprakla teması kurulur.
 • Elektriklenme işlemi oldukça kısa sürede tamamlanmasına rağmen; vücudun dinlendirilmesini sağlamak, huzuru daha fazla hissetmek ve kıyafetlerin dahi elektriklenmeden arınmasını sağlamak için bir süre beklenir.
 • Gerekiyorsa kıyafetlerin de toprak ile teması sağlanarak yeniden giyilmesi gerekir.

Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra, vücutta oluşan elektriğin atıldığı görülecektir.

Vücutta Oluşan Elektriklenme Atılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vücut oluşan elektriklenme atılacağı zaman, hayatın diğer alanlarında da olduğu gibi dikkat edilecek hususlar olduğu görülecektir.

İLGİLİ MAKALE  Elektrik çarpmasına ne iyi gelir? (Kaynak: izlehaber.com)

Bu hususlar:

 • Tercih edilecek toprağın kalitesi oldukça önemlidir. Bazı topraklar; sahip oldukları kayaç yapısı özelliklerine, orada bulunan insan ve nesnelerin elektriklenme durumuna ve diğer çevresel faktörlere göre kendi içerisinde elektriklenmeye maruz kalır. Bu durum, belirtilen sorunu yaşayan toprak ile temas sağlanması halinde; kişinin negatif elektriklenmeye daha fazla maruz kalmasına ve elektriğin atılmaması sonucuna ulaştırır.
 • Elektriklenme alınırken özellikle ayakların yalın olduğuna emin olunmalıdır. Ayak üzerinde bulunan herhangi bir nesne, yalıtkan özellik göstererek vücuttaki elektriğin atılmasına engel olacaktır.
 • İnsan vücudunun iletken olmasının yanı sıra, plastik olan nesneler tamamen yalıtkan niteliktedir. Bu yalıtkanların insan ile toprak arasında katman olarak yer alması, elektriğin vücut dışına atılmasına engel olacak niteliktedir.
 • Toprak ile yapılacak olan temas, doğrudan toprakla olmalıdır. Toprak üzerinde bulunan; beton, gübre, plastik, tahta ve benzeri hiçbir nesne bulunmamalıdır. Elektrik dengesinin sağlanması tamamen nesneler ile toprağın arasında gerçekleşir. Araya farklı nesnelerin girmesi ise; elektrik yük dengesinin yanılması veya farklı olması, elektriğin atılmasına engel olunması gibi sonuçları ortaya çıkarır.

Bu durumlara dikkat edildiği zaman, vücutta oluşan elektriğin atılacağı da bilinmelidir.

Vücuttaki Elektrik Ne Sıklıkta Atılmalıdır?

Vücut içerisinde biriken elektrik bir defa atıldığı zaman, ömür boyu yeterli olacak diye bir genelleme yapmak doğru değildir. Hatta bazı etkiler, vücut üzerinde biriken elektriğin daha fazla olmasına neden olur. Bu etkiler; yün nesnelerle olan sıkı temaslar, yün giysilerin giyilmesi, ıslak olmayan bir saçın taranması veya sürtünme şeklinde bir temasın söz konusu olması, kapı kolları, araba kaportası ve buna benzer alanlarla temasın olması şeklindedir.

Etkileri yaşayan kişinin kendisini gergin hissetmesi ve sinirli olması halinde, mutlaka elektriğini atması gerekir. Bu sıklık, belirtilen alanlarla temasın fazla olması halinde en geç ayda bir olacak şekilde; belirtilen alanlarla temasın az olması halindeyse en geç altı ayda bir olacak şekilde gerçekleştirilmelidir. Elektriğin atılması için herhangi bir alt limit sayılabilecek zaman aralığı söz konusu olamaz. Elde imkan olması durumunda her gün olsa dahi elektriğin atılması sağlanabilir ve oldukça faydalı etkiler alınacağı unutulmamalıdır.

Vücuttaki Elektrik Ne Kadar Sürede Atılır?

Vücut üzerinde oluşan elektrik; uzun zaman gerektiren, yorucu bulunan ve insanları çeşitli şekillerde yıpratan bir işlem değildir. Aksi olacak şekilde; oldukça kısa sürede sonlandırılabilen, olumlu etkiler bırakan ve psikolojik stres dengesinin düzelmesine yardımcı olan, genel olarak maliyetsiz olan bir işlemdir. Kişinin vücudunda yer edinen elektriği atma süresi bir saniyeden çok daha kısa sürede dahi tamamlanabilir. Ancak vücudun gereğinden fazla elektrikle yüklenmesi halinde süre; bir saniye ile on saniye arasında da değişebilir.