Otomobil üreticilerinin daha ekonomik, temiz enerji kullanmaya yönelik araştırmaları neticesinde, elektrikli araçlar ortaya çıkmıştır. Fosil yakıta ihtiyaç duymayan elektrikli araçlar otomotiv pazarında yerini almış durumda.

Otomotiv sektöründe elektrikli araçlar zirveye göz dikti! İşte marka marka elektrikli araç fiyatları Renault markası Twinzy modelini, şehir içi kullanıcıları için piyasaya sunmuş durumda. 80 km/s hıza ulaşabilmekte, şarj için farklı bir donanım gerektirmemektedir.

Renault Zoe

Renault Zoe

İki kişilik olan araç Türkiye pazarında 163.000 TL den başlayan fiyatlarla alıcı bulmaktadır. Renault Zoe çekirdek ailelerin kullanımı için dizayn edilerek, çıtayı bir adım ileri taşımıştır. Tek şarjla 150 Km mesafeye kat etmektedir. Türkiye’de 392.000 TL gibi fiyatlarla şimdiden yerini almış durumda. BMW markası i3 elektrikli otomobili tek şarjla 260 Km menzile ulaşıyor, 45 dakikalık %80 şarj edilebilirliği ile göz doldurmakta.

BMW i3

BMW i3

Türkiye pazarında 517.000 TL den başlayan fiyatlarla satışa sunulmuştur. Mercedes-Benz firması, dört kişilik EQ Forfour modeli 201.000 TL EQ Fortwo Coupe için 196.000 TL den satışa sunulmaktadır. Her iki modeli 130 km/s menzile ulaşabilmekte, tek şarjla 140-157 Km mesafe kat etmektedir. Jaguar firmasının üretimini yaptığı SUV modeli I-Pace, 100 Km ye 4,8 saniyede çıkabilmekte, 470 Km ye tek şarjla ulaşmaktadır. Türkiye pazarında 867.000 TL den satışa sunulmuştur.

I-Pace

I-Pace

Türkiye’de resmi satışına izin verilen markalara yer verilmiştir. Verilen fiyatlar 2021 Aralık ayı baz alınarak verilmiştir. Döviz girdileri ve değişen piyasa rekabeti ile fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Hibrit Ve Elektrikli Araç Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hibrit araçlar, fosil yakıtlı araçların mekaniğinden faydalanılarak, bir dinamo yardımı ile meydana çıkan elektriğin piller üzerinde depolanarak, ihtiyaç duyulması halinde tekrar mekanik güce dönüştürülmesi mantığına dayanır.

Bu sayede yakıt tasarrufu sağlanması amaçlanmıştır. Ancak fosil yakıta ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Elektrik enerjisini tam bağımsız olarak kullanamaz. Elektrikli araçlar fosil yakıta ihtiyaç duymazlar, hibrit araçlara göre daha konforludur.

Neden Elektrikli Araç Tercih Etmeliyiz?

Elektrikli araçlar muadillerine göre fiyatları fazla olsa da, avantajları bizi cezbeder.

  • Daha sessiz çalışır, konforludur
  • Çevreye karbon salınımı yapmaz, doğa dostudur
  • Yakıt tüketimi açısından daha ekonomiktir
  • Bakım maliyeti daha düşüktür
İLGİLİ MAKALE  Elektrik faturanızın neden kabarık geldiği belli oldu: Şarj cihazınızı prizde bırakmayın

Elektrikli araçları yakın zamanda kullanmaya başlayacağımız düşüncesi, şimdiden birçoğumuzu heyecanlandırmış olsa gerek.

Elektrikli Araçların Dezavantajları Nelerdir?

Birçok konuda avantajlı olan elektrikli araçların fosil yakıtlı araçlara göre bazı dezavantajları vardır.

  • İlk kalkış hızı
  • Şarj dolum süresinin uzunluğu
  • Yaygın şarj istasyonlarının olmaması
  • Yaygın servis ağının bulunmaması
  • Tek şarjla 450 Km. civarında gidebilmesi

İlk üretilen modellerinde tek şarjla 80 Km. Mesafeye ulaşılmıştır. Zamanla öngörülen 800 Km. Ye ulaşabileceğini şimdiden söylemek yerinde olur. Şarj süresi ile ilgili çalışmaların düşürülmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Yaygın servis ağı, şarj istasyonlarında, üretimin artması ile yeterli seviyelere ulaşacaktır.

Hibrit ve elektrikli araç arasındaki farklar nelerdir? Hibrit araçlar, fosil yakıtlı araçların mekaniğinden faydalanılarak, bir dinamo yardımı ile meydana çıkan elektriğin piller üzerinde depolanarak, ihtiyaç duyulması halinde tekrar mekanik güce dönüştürülmesi mantığına dayanır. Bu sayede yakıt tasarrufu sağlanması amaçlanmıştır.

Ancak fosil yakıta ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Elektrik enerjisini tam bağımsız olarak kullanamaz. Elektrikli araçlar fosil yakıta ihtiyaç duymazlar, hibrit araçlara göre daha konforludur.

İzleyin: Renault Zoe Test Sürüşü – Tek şarjla 395 km gitmek mümkün mü?

Elektrikli Araçlar Çevreye Zarar Verir Mi?

Her ne kadar karbon salınımlı araçlar kadar olmasa da, elektrikli araların atık pillerinin doğaya nasıl kazandırılacağı, nasıl geri dönüştürülebileceği, nasıl saklanacağı gibi endişeler gündemde yerini korumaktadır. Atık pillerin tam olarak doğaya kazandırılacak şekilde dönüşüm sağlaması durumunda tam bir çevre doktu olacağı muhakkaktır. Mevcut durumda az da olsa çevreye anlatılan sebepten zarar vereceğidir.

Seyredin: TAM ELEKTRİKLİ BMW i3s TEST SÜRÜŞÜ VE İNCELEME

Elektrikli Araçların Fiyatları Düşer Mi?

Her teknolojik araç gibi henüz yaygınlaşmaması sebebi ile alıcılarına pahalı gelen bu araçlar, yaygınlaşması ve çevremizde görmeye başladığımızdan itibaren fiyatların bir miktarda olsa aşağı yönlü seyredeceği düşüncesi hakim. Birçok ülke şimdiden karbon salınımlı araçların kullanılmasına ve üretilmesine yönelik sınırlamalar getirmiş durumda. Bu yönde birçok firmanın farklı açıklamaları olsa da elektrikli araçları çevremizde görmemize az bir zaman kaldı diyebiliriz.