Elektrik kullanımı; hem elektrikli ev aletlerinin çalışmasında, hem ısınma ve aydınlanma ihtiyaçlarının karşılanmasında, hem de elektriğe bağlı olarak yaşam fonksiyonlarını sürdüren insanların hayatta kalmalarına yardımcı olur. Elektriğin, anlaşılacağı üzere, hayati ve işlevsel olarak pek çok kullanım alanı mevcuttur.

Elektrik üzerinde yaşanacak her türlü arıza sonrasında, belirlenen işlevlerden kısa süreli veya arıza giderilmediği takdirde uzun süreli olarak mahrum kalınacaktır. Bu nedenle; elektrik arıza numarasının nerelerden elde edilebileceği, arıza numarasının ne olduğu ve elektrik arıza numarası işlevlerinin neler kapsadığı öğrenilmelidir.

Elektrik arıza numarası

Elektrik arıza numarası

Elektrik Arıza Numarası Değişir Mi?

Elektrik üretiminde ve üretilen elektriğin insanlara sunulması aşamasında, çok sayıda elektrik şirketi faaliyet gösterir. Her şirketin; çalışma prensibi, elektrik sağladığı bölge ve müşteri danışma hattı farklıdır. Bu yüzden de elektrik arıza numarası da stabil değildir, elektrik şirketleri arasında değişken olan elektrik arıza numaraları bulunur. Yaşanılan bölgenin iyi bilinmesi ve bu bölge içerisindeki hangi elektrik firmasından hizmet alındığı bilinerek elektrik arıza numarasına ulaşılmalıdır.

İllere göre elektrik dağıtım şirketlerinin telefonları

Dağıtım Şirketi Adı
Çağrı Merkezi Numaraları
Şiketin Görevli Olduğu İller
AKDENİZ DAĞITIM
186
Antalya, Burdur, Isparta
AKEDAŞ DAĞITIM
186 – 444 46 02
Adıyaman, Kahramanmaraş
ARAS DAĞITIM
186 – 0 850 200 20 20
Ağrı, Erzincan, Erzurum
ADM ELEKTRİK DAĞITIM
0850 800 0186
Aydın, Denizli, Muğla
AYEDAŞ
186
İstanbul – Anadolu Yakası
BAŞKENT DAĞITIM
186
Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak
BOĞAZİÇİ EDAŞ (BEDAŞ)
186
İstanbul – Avrupa Yakası
ÇAMLIBEL EDAŞ
186
Sivas, Tokat, Yozgat
ÇORUH EDAŞ
186 – 444 9 186
Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon
DİCLE EDAŞ
186 – 444 8 086
Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak
FIRAT EDAŞ
186 – 444 9 186
Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli
GDZ ELEKTRİK DAĞITIM
0850 800 0186
İzmir, Manisa
KCETAŞ
186 – 444 7 186
Kayseri
MEDAŞ
186 – 444 8 186
Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde
OSMANGAZİ EDAŞ
186
Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak
SEDAŞ
186
Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya
TOROSLAR DAĞITIM
186
Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye
TREDAŞ
186
Edirne, Kırklareli, Tekirdağ
ULUDAĞ EDAŞ
186
Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova
VEDAŞ
186
Bitlis, Hakkari, Muş, Van
YEDAŞ
186
Amasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop

Elektrik Arıza Numarasına Nereden Ulaşılabilir?

Elektrik arızaları olduğunda ve elektrik firmasına gidilmek yerine arıza bildirimi alınmak istendiğinde, hizmeti alınan elektrik firmasının arıza numarasına ulaşılmalıdır.

Bu numaraya ulaşma yolları ise:

  • İnternet üzerinden yapılacak araştırmalar, elektrik arıza numaralarının elde edilmesinde kullanılabilir. Hizmeti alınan elektrik firmasının adı yazıldıktan sonra ‘arıza numarası’ da yazılarak arama butonu aktif hale getirilir. Kısa süre içerisinde çıkan sonuçlardan, müşteri danışma hattına veya doğrudan arıza için bildirilen telefon numarasına bağlanılarak sorun giderilir.
  • Elektrik faturalarının üzerinde; hizmet sunan elektrik firması, arıza telefon numaraları, bu telefonların hattı düşürülemediği zaman aranabilecek müşteri danışma hattı yer alır. Ortaya çıkan elektrik arızasına uygun olarak arama yapılır ve görevlilerin yardımıyla kısa sürede sorun çözülür.
  • Elektrik firmaları, kendilerine ait bazı şubeleri de bulundurur. Bu şubeler içerisinde; müşteriler için gerekli olabilecek her türlü elektrik bilgilendirmesi, sorunlara karşı yönlendirme ve ilgili telefon numaraları bulunur. Doğal olarak, elektrik firmasının şubelerinden arıza numarası temin edilebilir veya elektrik üzerindeki arızanın bizzat bildirimi yapılabilir.

Bu ulaşım şekilleri, elektrik arıza numarasına ulaşmak için uygulanacaktır.

Elektrik Arıza Numarası Nedir?

Elektrik arızaları, kullanılan elektriğin abonelik üzerine kurulması durumunda şirketler aracılığıyla sağlanmıştır. Bu yüzden, elektrik arıza numarası için istenen şirketin internet sayfasına bakılması veya diğer tekniklerle numaranın alınması gerekir.

Ancak; ortak kullanım alanlarının, sokak aydınlatmalarının, devlet tarafından sağlanması gereken elektriğe dayalı unsurların içerisinde de elektrik arızaları olabilir. Belirlenen şekildeki arızalarda, 186 numaralı hattın aranması gerekir.

Alo 186 olarak bilinen arıza numarası; elektrik arızası nedeniyle sokak aydınlatmalarında yaşanan kısıtlanma, ışıklı işaret cihazlarındaki arızalar veya elektrik tellerinde gözle görülür boyutta ve görülemeyen durumdaki arızaların giderilmesinde kullanılmalıdır. Çağrı merkezi şeklinde olan bu numara; elektrik arızalarının bildirilmesi, elektrik arızasına neden olan insanların ihbar edilmesi ve diğer sebeplerde aranabilir.

Elektrik arıza numarası

Elektrik arıza numarası

Elektrik Arıza Numarası Neden Bilinmelidir?

Elektrik arıza numarasının bilinmesini gerekli kılan ve önemli olan nedenler vardır. Elektrik üzerinde yaşanacak kesintilerin; can ve mal üzerinde gelebilecek kayıplara veya zararlara neden olması, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemesi ve insanların iş hayatına aksaklıklara neden olması mevcuttur.

Elektrik arızaları da kısa sürede giderilebilme imkanı olan arızalar olduğu için, arıza numarasının mutlaka bilinmesi gerekir. Ayrıca; ortak kullanım alanları için elektrik arıza numarası ile şirket hizmeti de içeren elektrik kullanımındaki arıza numarası için aynı tuşlamaların yapılamayacak olduğu önemli bir bilgidir.

Elektrik Arıza Hattını Cep Telefonundan Arama

Elektrik arıza hattını cep telefonundan arama başına alan kodu eklemden direkt olarak 186’yı arayarak yapılır. Elektrik arıza hattını cep telefonundan arama ücreti GSM operatörleri tarafından belirlenerek özel servis numaralarını arama tarifesinden ücretlendirilir. 186’yı aramanın ücretleri aşağıdaki gibidir:

  • Turkcell: Sabit hat yönüne yapılan aramalarla aynı ücretlendirme.
  • Vodafone: Sabit hat yönüne yapılan aramalarla aynı ücretlendirme.
  • Türk Telekom: Sabit hat yönüne yapılan aramalarla aynı ücretlendirme.

Etiketlendi:

, ,