Gün içinde birçok bilgiyi kısa süreli belleğimize atarız. Ancak bu bilgilerin unutulma süresi kısadır. Bazen de uzun süreli belleğimizdeki bilgileri de unutabilmekteyiz. Unutkanlığı önlemek için ise balık gibi sağlıklı yağ asitlerini içeren besinler tüketmeliyiz. Bu sayede beyin fonksiyonlarımız gelişecek ve beyin sağlığımızı olumlu yönde etkileyeceğiz. Unutkanlığı önlemek için belli yöntemler bulunmaktadır. Bu yazımızda unutkanlığı önleyecek yöntemlerden bahsettik.

Unutkanlıktan kurtulma yöntemleri nelerdir?

Günlük hayatta yapacağınız bazı değişimler ve değiştireceğiniz alışkanlıklar, gün içinde unutmamanız gereken basit şeyleri hatırlamanızı sağlayacaktır. Genellikle yoğun iş temposunda bulunan ya da sürekli ders çalışan kişilerin başını yakan unutkanlık sorunu, anlatacağımız bu yöntemler sayesinde atlatılabilecektir.

Her eşyanız için belli bir yer belirleyin

Özellikle eşyalarınızın yerini unutuyorsanız ve aradığınız zaman uzun saatler boyunca bulamıyorsanız, eşyalarınız için belirli yerlerin olması gereklidir. Özellikle cüzdan veya anahtar gibi eşyaların yerini unutabiliyoruz. Ancak cüzdan ve anahtarımızı koyduğumuz yer hep aynı olursa, cüzdan ve anahtarımızın yerini unutmuş olmayacağız.

Sürekli not alın

Telefon numaraları ve randevuları unutuyorsanız, not almanız iyi olacaktır. Telefonunuzun anımsatıcı özelliği ile birlikte bu notları alırsanız, gitmeniz gereken randevuları unutmuş olmayacaksınız.

Yaptıklarınızı yüksek sesle söyleyin

Özellikle “Ütünün fişini çektim mi?” “Ocağı kapattım mı?” gibi soruları kendinize soruyorsanız, yaptığınız işleri yüksek sesle tekrarlayın. Yaptığınız işleri yaptıktan sonra, yaptığınız işi yüksek sesle tekrarlayın. Bu sayede yaptığınız eylemleri hatırlayacaksınızdır. Bu yöntem ile isim hafızanızı da geliştirebilmektedir.

Görsek imgeleri kullanın

Yeni bir bilgi öğrenildiğinde, o bilgi ile ilgili aklınızda bir görüntü oluşturun. Bu sayede o bilgiyi unutmamış olacaksınız. Bu yöntemi de insanları tanımak için kullanabilirsiniz. Bu görüntüler, bilginin hatırlanmasına yardımcı olacaktır.

Uykunuzu alın

Eğer uykusuzsanız, beyniniz yorgun olacaktır. Bu yüzden de beyninizi tam kapasitede kullanmamış olacaksınız. İyi bir gece uykusundan sonra, öğrenilen bilgilerin daha iyi hatırlandığı araştırmacalarla kanıtlanmıştır.

Doktora gitmekten korkmayın

Eğer sürekli unutkanlık problemi yaşıyorsanız, doktora gitmenizde fayda var. Çünkü erken yaşlarda başlayan unutkanlık problemi, ileriki yaşlarda Alzheimer olarak gelişebilir. Bu yüzden doktora gidip gerekli tedavileri olmalı ve ileri yaşlarda yaşanabilecek Alzheimer hastalığına yakalanma oranını düşüreceksinizdir.

İLGİLİ MAKALE  Unutkanlık neden olur ve unutkanlığı geçirmek için nelerin yapılması gerekir?

Dikkat dağınıklığı unutkanlığa neden olur

Dikkat dağınıklığı, çevresel etmenlerden meydana gelebilir. Bu yüzden çevrenizdeki dikkat dağıtıcı ögeleri kaldırın ve konsantre olun. Bu sayede hatırlamak istediğiniz bilgiyi çok daha rahat bir şekilde hatırlayacaksınızdır. Ayrıca derin nefes almak, kas gevşetici egzersizler yapmak da konsantre olmanızı sağlayabilmektedir. Ancak dikkat dağınıklığınız yüksek düzeydeyse, bir uzmana görünmenizde fayda var. Çünkü dikkat dağınıklı, yaşamınızda olumsuzluklara sebep olabilir. Ancak bir uzmana görünüp tedavi olursanız, dikkat dağınıklığı sorununu ortadan kaldırmanız çok kolay olacaktır. Bu sayede çok daha rahat bir şekilde hatırlamanız gereken bilgiyi hatırlayacaksınız.