Temel banyo ürünü olan tuvalet kağıtları, insan sağlığına zararlı birçok madde içerebilir. Bu yüzden kullanacağınız tuvalet kağıdını iyi bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Tuvalet kağıdı kullanmayı bıraktığınızda ise vücudunuzda birçok değişiklik gözlemleyebilirsiniz. Bu yazımızda tuvalet kağıdının zararları var mı? Tuvalet kağıdı kullanmayı bırakınca, vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur? Sorularını cevapladık.

Tuvalet kağıdı zararlı mıdır?

Birkaç yıldır revaçta olan kokulu tuvalet kağıtları, parfümle bu hale gelmektedir. Ancak bazı kişilerde parfüm bazlı kokulu tuvalet kağıtları, alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden kokulu tuvalet kağıtları ne kadar güzel koksa da kokulu tuvalet kağıdı yerine kokusuz tuvalet kağıtlarını seçmeniz, ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyonları önleyecektir.

Tuvalet kağıtlarını genelde yumuşak ve dayanıklı olanlarını seçeriz. Ancak tuvalet kağıtlarını yumuşak yapmak için tehlikeli bir kimyasal kullanılmaktadır. Bu kimyasal madde, formaldehittir. Formaldehit, üreme organlarının bulunduğu bölgeleri tahriş edebilecek bir kimyasaldır. Eğer tuvalet kağıdını kullanıp, bu şekilde sorunları yaşıyorsanız, tuvalet kağıdı yerine başka bir temizlik yöntemi belirlemeniz gerekmektedir. Ayrıca formaldehit, göz, deri ve boğazların daha hassas bir hale gelmesine sebebiyet verebilir.

Üreme sistemi sağlığını etkiler

Tuvalet kağıdı kullanımı, üreme sistemi sağlığına zarar verebilir. Gerek kokulu tuvaletlerde kullanılan parfümler ve tuvalet kağıtlarını yumuşatmak için kullanılan formaldehit, üreme sistemine zarar vermektedir. Özellikle geri dönüşüm tuvalet kağıtlarında kullanılan BPA kimyasalı, östrojen hormonunu taklit ettiği için üreme bozukluklarına neden olabilir. Hatta uzmanlar, çocuk yapmak isteyen bireyler için BPA’dan kaçınmaları gerektiğini sıklıkla vurgulamaktadır.

Tuvalet kağıdı özel bölgeleri yeteri kadar temizlemez

Tuvalet kağıdı ile özel bölgelerinizi temizlemeye çalışmanız esnasında, özel bölgelerinizde bulunan mikrop ve bakterilerin elinize bulaşmasına neden olursunuz. Aynı zamanda tuvalet kağıdı ile özel bölgelerinizi temizlemeniz oldukça güçtür. Siz temizlendi zannedersiniz fakat sadece özel bölgenizde bulunan kirliliği vücudunuzun başka bir yerine taşımaktasınızdır. Bu sebeplerden ötürü, taharet musluğu ile özel bölgelerinizi temizlemeniz daha iyi olacaktır. Aynı zamanda tuvalet kağıdı, özel bölgelerinizde tahrişe sebep olabilir. Bu yüzden taharet musluğu kullanmanız hem daha iyi bir temizlik sağlar hem de özel bölgelerinizi tahriş oluşumundan korumuş olursunuz.

İLGİLİ MAKALE  Tuvalet kağıdı nasıl icat edildi? (Kaynak: soru.com.tr)

Tuvalet kağıdı yerine ıslak mendil kullanın

Tuvalet kağıtlarında birçok kimyasal kullanılmakta. Ancak yeni doğmuş ve hala bez kullanan bebekler için özel üretilmiş ıslak mendilleri, yetişkinler de kullanabilir. Bu özel olarak üretilmiş ıslak mendillerde, herhangi bir kimyasal madde bulunmamaktadır. Bu sayede cildiniz tahriş etmez, herhangi bir üreme sistemi sorunu ile karşılaşma ihtimalini düşürmüş olursunuz. Ancak herhangi bir mendil çeşidi yerine taharet musluğu kullanmanız, en mantıklı seçim olacaktır. Çünkü taharet musluğu, özel bölgelerinizi en çok temizleyen araçtır.