Mutfaktaki eşyalarımız zamanala yıpranıp, eskimeye başlıyor. Bu yüzden de yenilerini almak zorunda kalıyoruz. Fakat bu durumu düzeltmenin bazı yolları bulunmakta. Yemeklerinizi doğru yapmak için de doğru mutfak gereçlerini kullanmanız gerekiyor. Bunun için de tencere ve diğer mutfak gereçlerinizin bakımını yapmalı ve bu bakımları aksatmamalısınız. Çoğu kişi yemek yaparken el lezzetinin önemli olduğunu düşünür. Bu doğrudur el lezzeti oldukça önemlidir. Fakat el lezzeti kadar önemli olan bir husus bulunmaktadır. Bu husus ise tencere ve tavanın doğru kullanımıdır. Bu yazımızda sizlere tencere ve tavanızın kullanım süresini arttıracak, bakım önerilerinden bahsedeceğiz.

Seasoning yöntemini deneyin

Oldukça dayanıklı bir malzeme olan paslanmaz çelikleri temizlemek için en etkili yöntem, seasoning yöntemidir. Bu yöntemi uygulamak için ise size biraz ayçiçek yağı yetecektir. İlk öne paslanmaz çelik olan gerecinizi bulaşık deterjanı ile yıkayın. Daha sonra ise paslanmak çelik tencerenizin içerisine 1 parmak kalınlığında ayçiçek yağı dökün. Ardından da yağı ısıtın ve bekleyin. Tenceredeki yağ ısıtıldıktan sonra da soğuması için beklemeniz gerekiyor. Yağ soğuduktan sonra da yağı ayrı bir yere alın ve gerecinizi sadece su ile durulayın. Bu yöntem sayesinde paslanmaz çelik olan tüm gereçlerinizi daha uzun süreler kullanabileceksiniz. Ayrıca bulaşık deterjanı yerine, limon veya sirke kullanabilirsiniz.

Alüminyum mutfak gereçlerini asla bulaşık makinesine atmayın

Bu maddeden yapılan gereçler sağlam ve bir o kadar da hafif mutfak gereçleridir. Alüminyum gereçlerin zararlı olup olmadığı da tartışma konularından biridir. Ancak bu tür gereçleri doğru şekilde kullandığınızda, herhangi bir sorunu görülme olasılığı çok düşük olacaktır. Bu yüzden alüminyum gereçleri temizlerken belli hususlara dikkat etmelisiniz.

Alüminyum gereçlerinizi asla bulaşık makinesine atmayın. Çünkü bu maddeden yapılan malzemeler, bulaşık makinesinde hızla oksitlenip kararabilir. Oksitlenmiş maddeler de insan sağlığına zararlı olabilmektedir. Bu yüzden alüminyum gereçlerinizi her zaman için elde yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede bu maddeden yapılmış malzemelerin kararması önlenir ve alüminyum gereçlerinizi daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Alüminyum malzemeleriniz eğer karardıysa, bu kararmaları temizlemek de mümkün. Bunun için size biraz saf alkol ve zeytinyağı gereklidir. Bunun için saf alkol ile zeytinyağını karıştırın. Daha sonra alüminyum gerecinizin kararan yüzeyine bir miktar dökün ve bulaşık süngeri ile silin. Bu sayede alüminyum gerecinizin kararan kısımlarını düzeltebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Bu temizlik tüyoları ile en kirli bulaşıklar bile parıl parıl parlayacak! Mutfak gereçlerini temizlemenin püf noktaları (Kaynak: soru.com.tr)

Yapışmaz kaplamalı tavaların bakımına dikkat edin

Bu tarzda kaplamalı olan tavaların bakımı oldukça önemli. Çünkü yapışmaz kaplamalı tavaların bakımını yapmazsanız, bu tavalar özelliklerini kısa sürede kaybeder. Bu durumu engellemek için, bu tarzdaki tavaların doğru bir şekilde yıkanması gerekli. Bunun için öncelikle yapışmaz tavalarınızı bulaşık makinesinde yıkamamaya çalışın. Çünkü bulaşık makinesi, yapışmaz tavaların kaplamasını sökecektir. Aynı zamanda bulaşık makinesi yüksek sıcaklık kullanmaktadır ki bu sıcaklıklar bu tarzdaki tavanın kaplamasını sökecektir. Bu yüzden yapışmaz tavaları elinizde yıkamalı, aynı zamanda düşük sıcaklık ile yıkamalısınız.

Seramik kaplama gereçlere nazik davranın

Son günlerde ev hanımları seramik kaplama gereçleri tercih ediyor. Bunun en büyük sebebi ise seramik kaplamada pişen yemeklerin daha leziz olacağı. Ancak seramik kaplama gereçler oldukça hassastır. Bunun için de bulaşık makinesine asla seramik kaplama gereç koymayın. Seramik kaplama mutfak gereçlerinizi her zaman için elde ve çok sıcak olmayan suda yıkayın.