Sarımsak, yüzyıllardır tıp için kullanılan bitki köklerinden biridir. Soğangillerden olan sarımsak, doğal bir antibiyotik görevi görmektedir. Sarımsak sayesinde vücuttaki enfeksiyonlardan kurtulabilir, bağışıklık sisteminizi arttırabilirsiniz. Sarımsak, Türk mutfağında sıkça kullanılmaktadır. Bazı çorba çeşitlerinde ve bazı ana yemeklerde sıkça kullanılan sarımsak, yemeklere oldukça güzel bir tat katmaktadır. Ancak sarımsağın kabuklarını çok fazla kullanmayız. fakat sarımsak kadar, sarımsağın kabukları da oldukça faydalıdır. Bu yazımızda sizlere sarımsak kabuğunun faydaları nedir? Sarımsak kabuğu çayı nasıl yapılır? Sorularını cevapladık.

Sarımsak kabuğunun faydaları nelerdir?

Sarımsak kabuğu, en kolay çayı yapılarak kullanılır. Sarımsak kabuğunun en göze çarpan özelliği ise, kişiye gençlik katması. Hem de her anlamdan. Sarımsak kabuğu kişiye mental olarak, dış görünüş olarak ve sağlık olarak gençleştiren bir besindir. Bu yüzden sarımsak kabuğu denince akıllara ilk “Gençlik İksiri” takısı gelmektedir. Sarımsak kabuğu içerisinde bulunan yüksek orandaki C vitamini, hem sizin bağışıklığınızı arttırırken hem de cildinizdeki yaşlılık belirtilerini azaltmaktadır. Sarımsak kabuğunda bulunan C vitamini, kişinin cildindeki kırışıklıkları ve sarkmaları azaltmaktadır. Hatta bazı yalılık karşıtı cilt bakım ürünleri, etken maddeye yardımcı olması için sarımsak özütü kullanmaktadır. Aynı zamanda sarımsak kabuğu içerisindeki antioksidan maddeler ise vücudu toksinlerden ayırarak, kişiyi rahatlatmaktadır. Bu sayede sarımsak kabuğu çayı içen kişiler, kendilerini daha dinç ve daha genç hissetmektedir.

Sarımsak kabuğu, sarımsağın kendisi gibi doğal bir antibiyotiktir. Bu yüzden sarımsak kabuğu çayı içmek, kişideki enfeksiyonları temizlemektedir. Aynı zamanda sarımsak kabuğunun içeriğindeki maddeler, antioksidandır. Bu sayede sarımsak kabuğu çayı içmek, kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Kalpteki yağlanma sorununu çözen sarımsak kabuğu, tıkanmış damarların da açılmasına vesile olur. Bu sayede ani kalp krizleri ve beyin kanaması gibi riskleri azaltılmaktadır.

Sarımsak kabuğu çayında bulunan maddeler, metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda sindirim sistemini hızlandıran sarımsak kabuğu çayı, kilo vermek isteyenler için mükemmel bir bitki çayıdır. Bunun için diyetisyenler sarımsak kabuğu çayını, danışanların diyet listelerine eklemektedir. Bununla beraber sarımsak kabuğu çayı iyi bir ödem attırıcı ve iyi bir yağ yakıcıdır. Düzenli olarak sarımsak kabuğu çayı tüketilmesi, kişinin hızlı ve sağlıklı bir şekilde yağ yakmasını ve ödem atmasını sağlamaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Kilo vermek artık çok daha kolay! Ödem attıran 5 bitki çayı

sarımsak kabuğu çayı, öksürüklere ve balgama iyi gelmektedir. Bu sayede sarımsak kabuğu çayı, hastalık sırasında içilebilecek bir bitki çayı olma özelliği taşımaktadır. Bir ilaç gibi kullanılabilen  sarımsak kabuğu çayı, aynı zamanda bir koruyucu olarak da kullanılabilir.

Sarımsak kabuğu çayı nasıl hazırlanır?

Sarımsak kabuğu çayı hazırlamak, sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Yazımızı okumaya devam ettikçe ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Sarımsak kabuğu çayı hazırlamak için ilk önce bir avuç dolusu sarımsak kabuğuna ihtiyacımız vardır. Bir avuç dolusu sarımsak kabuğunu, bir demlik içerisine koyuyoruz. Daha sonra ise demliği tamamiyle su ile doldurup kaynatmaya başlıyoruz. Demlikteki su kaynadıktan sonra ise ocağın ateşini kısıp, sarımsak kabuklarının yarım saat kadar daha demlenmesini beklemekteyiz. Yarım saat sonra ise sarımsak kabuğu çayınızı afiyetle içebilirsini. Eğer tat vermesini isterseniz, çay fincanınıza bir parça limon dilimi atabilirsiniz.

Sarımsak kabuğundan birkaç parça alarak diğer bitki çaylarının demine koyabilirsiniz. Bu sayede hem diğer bitki çaylarından yararlanırken hem de sarımsak kabuğundan faydalanmış olacaksınız. Ancak diğer bitki çaylarına atarken dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır. Bu husus ise çok fazla sarımsak kabuğu atmamanız. Çünkü sarımsak baskın bir lezzettir ve bitki  çayınızdaki hali hazırda güzel olan tadı bozabilir. Bir parça sarımsak kabuğunu bitki çayına atmanız, sarımsak kabuğundan faydalanmanızı sağlayacaktır.