Sosyal medya platformlarında paylaşılan bu optik illüzyon, bütün insanları ikiye bölmüş durumda. Twitter’da gündeme düşen bu testte hangi rakamlar olduğu konusunda herkesin farklı fikirleri var.

Her şey tek bir paylaşım ile başladı

Bir Twitter paylaşımında, çizgili ve siyah beyaz şekillere sahip bir fotoğrafın içerisindeki sayıların ne olduğu soruldu. Bu paylaşım sonrası da sosyal medyadaki kişiler ikiye, hatta üçe bölünmüş halde. Sosyal medya kullanan insanalara, bu resmin içinde bir sayının görülüp görülmediği ve bununla beraber eğer bir sayı görüyorsanız hangi sayıları gördükleri soruldu.

Resimde bulunan siyah beyaz spiraller eşit değil. Bu yüzden de resmin içerisindeki sayılar çok kolay bir şekilde görülemiyor. Bu yüzden de sosyal medya platformlarında viral haline gelen bu fotoğraf hakkında, yüzlerece hatta binlerce mesaj geliyor.

Peki bu fotoğraftaki gerçek sayı ne?

Bazı Twitter kullanıcıları bu resimde sadece “528” sayısını görüyor. Ancak başka bir grup ise “45283” sayısını görmekte. Bununla ilgili Tweet atan insanlar, “Sorun bende mi?” sorusunu sormaktalar. Aslında bu fotoğrafın kontrast ayarları ile alakalı bir durum. Resimdeki nesneler ile arka plan arasındaki farkı anlamamızı sağlayan şey kontrasttır. Fakat bazı insanlar, daha yüksek bir kontrast duyarlılığına sahip. Bu yüzden de bu fotoğraftaki 7 basamaklı sayısı görebiliyorlar. Bu sayı ise “3.452.839” dur.

Uzmanların anlattığına göre bazı insanlarda kontrast duyarlılığı daha düşük olabiliyor. Bu yüzden de resimdeki 7 basamaklı sayıyı ilk bakışta göremiyebiliyorlar. Fakat kontrast duyarlılığı yüksek olan insanlar, ilk bakışta bu fotoğraftaki 7 basamaklı “3.452.839” sayısını kolayca görebiliyor.

Göz hastalığınız olabilir

Uzmanların açıklamalarına göre bazı göz hastalıkları, gözünüzün kontrast duyarlılığını düşürebiliyor. Bu yüzden bu resim, aslında bir göz testi olabilir ve eğer resimdeki sayıyı göremiyorsanız bir göz doktorunda muayene olmanızı tavsiye ediyoruz.

Genellikle katarakt veya glokom gibi göz hastalıklarının belirtisi olabilen zayıf kontrast duyarlılığı, günlük yaşamda bazı sorunlara yol açabilir. Görme yetisi, oldukça önemli bir duyudur. Bu yüzden göz sağlığınıza iyi bakmalısınız. Düzenli aralıklarla göz doktorunda bir kontrol, her zaman için iyi olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Göz seğirmesi neden olur ve nasıl geçer?

Viral olan bu fotoğrafın kontrast ayarları ile oynanınca…

Bütün sosyal medya platformlarında gündem olan bu fotoğrafın bazı ayarları ile oynarsanız, fotoğrafta yazan gerçek sayıyı çok rahat bir şekilde görebileceksiniz. Viral olan bu resimdeki ayarlarla oynarsak karşımıza bu görüntü çıkıyor: