Karanfil ve soğan, uzun yıllardır doğal bir antibiyotik olarak bilinmektedir. Çok uzun zamandır tıp alanında yararlanılan bu iki bitki, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Modern tıpta ise hala karanfilden yararlanmaktayız. Bazı kanser ilaçlarında bile yardımcı madde olarak kullanılan karanfil, ilaç sektöründe büyük bir paya sahip.

Soğana karanfil batırmanın faydaları nelerdir?

Soğan kesildiği andan itibaren ortaya bir koku yaymaktadır. Bu yaydığı koku, burun tıkanıklığına iyi gelmektedir. Doğal bir antibiyotik olan soğan, mikrobiyal hastalıkların tedavisine yardım etmektedir. Antibiyotik özellikleri sayesinde soğan, enfeksiyonel hastalıklara da iyi gelmektedir. Karanfil ise burun tıkanıklığını açar ve etrafa hoş bir kokunun yayılmasını sağlar. Ayrıca akciğerleri temizleyen karanfil, boğaz tıkanıklığına da iyi gelmektedir. Özellikle boğaz ağrılarını dindiren karanfil, kuru öksürükleri bir çırpıda geçirmektedir. Bu yazımızda karanfil çiğnemenin faydalarını okuyabilirsiniz.

Soğana karanfil batırmak solunum yollarını açtığı için geceleri daha rahat bir uyku çekebilir, horlama sorununuz varsa bunun üstesinden gelebilirsiniz. Aynı zamanda sinir sistemini yatıştıran soğan ve karanfil, geceleri daha rahat uykuya dalmanızı ve sabahları daha enerjik uyanmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda soğan ve karanfil gün içerisinde daha enerjik olup, stres seviyenizi düşürmektedir.

Soğana karanfil batırma işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Soğana karanfil batırmak için öncelikle bir soğanı ortadan ikiye kesmemiz gerekmektedir. Daha sonra ise elinize alacağınız 5 ya da 6 karanfili alıp, sap kısmından soğanın iç kısmına batırmanız gerekmektedir. Karanfilin tomurcuk kısımları dışarıda kalıncaya dek bastırırsanız, daha iyi sonuçlar alacaksınızdır. Bu sayede hem soğanın yaydığı kokudan faydalanabilir hem de karanfilin yaydığı kokudan faydalanabilirsiniz.

İzleyin: Yattığınız Odaya Soğan Koyup Yatarsanız..

Soğana karanfil batırma işlemini yaptıktan sonra ise, yatağınızın yanındaki herhangi bir yere koymanız yeterli olacaktır. Soğan ve karanfilin faydalarını sabah uyandığınızda hissedeceksiniz. Çünkü soğan ve karanfil, uyku kalitenizi arttıracaktır. Ancak sadece uyurken değil, gün içinde de soğan ve karanfili odanızda bulundurabilirsiniz. Özellikle ofisinizde bulundurmanız, iş stresini azaltacaktır.