Karanfil, insan sağlığına birçok faydası bulunan besinlerden biridir. Genellikle karanfili çiğneyerek ya da öğüterek kullanmaktayız. Bu sayede ağız kokusunu gideren karanfil, Asya bölgesine has olan baharatlardan biridir. Bu yazımızda sizlere karanfil çiğnemenin faydaları nedir? Karanfil çiğnemenin zararları var mıdır? Sorularını cevapladık.

Karanfil nedir?

Karanfil, yemeklerde kullanılan bir bitki çeşididir. Karanfilin en çarpıcı özelliği ise dört mevsim boyunca yeşil kalabilmesidir. Bu yüzden karanfili her zaman bulabilirsiniz. Karanfil ağacının yapraklarındaki tomurcuklardan elde edilen karanfil, siyah ve odunumsu bir baharattır. Ekşi ve acımsı bir tada sahip olan karanfil, öğütülerek ya da ağızda çiğneyerek tüketilebilmektedir.

Karanfil çiğnemenin faydaları nelerdir?

Karanfil çiğnemek, boğaz ağrılarının dindirilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara da iyi gelen karanfil, sindirim sistemine de fayda sağlamaktadır. Su ile bir hap gibi karanfil yutarsanız, ishal sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Bu arada karın ağrılarını dindirebilen karanfil, vücudun daha zinde olmasını sağlamaktadır. Vücuda enerji veren karanfili her sabah tüketirseniz, gün boyunca çok daha dinç bir halde olacaksınızdır. Bu sayede odaklanma sorunu yaşamayacak, dikkat dağınıklığınız varsa da bunun önüne geçmiş olacaksınız.

Karanfil çiğnemenin bir diğer faydası ise diş ağrılarını bastırmasıdır. Karanfilin içeriğinde yer alan öjenolun, antibakteriyel ve anestezik özellikler sergilemektedir. Bu yüzden diş ağrısı sırasında karanfil çiğnerseniz, kısa bir süre içerisinde yaşadığınız diş ağrılarından kurtulabileceksiniz. Aynı zamanda karanfilin içeriğinde bulunan maddeler, karaciğeri temizler ve karaciğerin daha verimli çalışmasını sağlamaktadır.

Karanfil, vücut içerisine girdiğinde tıpkı insülin gibi davranmaktadır. Bu sayede kan şekeri sorunları yaşayanlar için karanfil, doğal bir insülin ilacı işlevi görmektedir. Kan şekerinin yükselmesi ise uykusuzluğa yol açabilir. Bu yüzden gece uykusuz hissediyorsanız, bir adet karanfil çiğnemeniz ve daha sonra 2 ya da 3 yudum su ile yuttuğunuz zaman uykunuz gelecektir. Aynı zamanda antibakteriyel ve antioksidan olan karanfil, vücuttaki toksinleri ve enfeksiyonları gideren doğal bir antibiyotik olarak da kullanılabilir.

Karanfilin güzel bir kokusu vardır. Bu koku çiğnendikçe daha çok yayılmaya başlar. Bu yüzden her sigara içmenizden sonra bir adet karanfil çiğnemeniz, ağzınızda kötü kokan sigara kokusunu dindirecektir. Aynı zamanda karanfilin kokusu, sinir sistemini yatıştırmaktadır. Bu sayede de daha sakin ve daha az stres seviyesine sahip olursunuz. Ayrıca karanfil çiğnemek boğazlardaki ve burunlardaki tıkanıklığı da açmaktadır. Bu sayede tek bir karanfil çiğnemenizle birçok sorunu ortadan kaldırabileceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Karanfilin faydaları nelerdir?

Karanfilin içeriğindeki maddeler, kanser hücrelerini zayıflatmaktadır. Bu sayede çoğalamayan ve gelişemeyen kanser hücreleri, bir süre sonra yok olacaktır. Bu sayede vücudumuzu kanser gibi hastalıklardan korumaktadır.

Karanfil çiğnemenin zararları var mıdır?

Karanfil bitkisi bir baharat çeşididir.Bu yüzden her baharatta olduğu gibi karanfili de az miktarlarda tüketmemiz gerekmektedir. Karanfil bitkisi çok fazla tüketildiğinde toksik bir etki yapabilir. Bu yüzden uzmanlar karanfil bitkisinin yeterli miktarda tüketilmesi gerektiğini önemle vurgulamaktalar. Aynı zamanda çok fazla tüketilen karanfil bitkisi, kandaki K vitamini sayısını önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu yüzden çok fazla karanfil bitkisi tüketimi, kanın pıhtılaşmasını azaltacaktır. Bu özelliği kan akışını hızlandırsa bile, kanama durumlarında oldukça sıkıntılı bir durum olarak karşımıza çıkabilir. Bu yüzden herhangi bir ameliyattan en az 2 hafta öncesine kadar karanfil kullanımı bırakılmalıdır.