Eski dönemlerden itibaren adeta şifa kaynağı olarak görülen sirke bilhassa da elma sirkesi sahiden birçok hastalığı doğal yönden tedavi etmek için mucize bir kaynaktır. Saçların güçlenmesinden, sindirim sistemini düzenlemeye kadar fayda sağlayan sirke, geçmişten bugüne kadar fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanların dilinden düşmeyen bir çeşit kürdür. Kilo verdiği düşünülen sirke sahiden kilo vermeye yardımcı bir özelliği bulunuyor mu, vücutta bulunan yağların yakılmasına yardımcı oluyor mu gelin birlikte öğrenelim.

Sirke kilo vermeye yardımcı olur mu?

Geçmişteki dönemlerden bugüne kadar birçok yerde kullanılan sirkenin envai çeşit sağladığı şifası bulunmaktadır. Yemeklerin içerisine eklendiğinde antibiyotik görevi görürken, saçınıza sürdüğünüzde adeta bir koruma kalkanı olarak görev alan sirke için en merak edilen konulardan bir tanesi de yağ yakmaya herhangi bir katkısı olup olmadığı yönündedir. Sabahları bir bardak suyun içerisine eklenilen birkaç damla sirkenin tüketilmesi, sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olurken metabolizmanın çalışmasını hızlandırdığı herkes tarafından bilinmektedir. Peki ya sahiden sindirimi kolaylaştırmaya yarayan sirke, yağ yakmaya da yardımcı oluyor mu? Sabahları uyanıldığında vücuda herhangi bir besin almadan evvel bir bardak suyun içerisine damlatılmış birkaç damla elma sirkesi, vücudun toksinlerden arınmasını sağlarken, metabolizmanın çalışmasını başlatarak vücudu harekete geçirmektedir. Asidik özelliğiyle sirke, vücutta depolanan yağların yakılmasına yardımcı olurken, kilo verme sürecinde de iyileştirici bir güç olarak görülmektedir. Sağlıklı ve düzenli periyotlarda dengeli bir beslenme düzlemi içerisinde aynı zamanda temiz içerikli besinlerin tüketilmesiyle birlikte sabahları sirkeli su tüketmek sağlıklı kilo verme açısından etkili olabilecek yöntemler arasındadır. Bilhassa elma sirkesini, sabahları uyandığınızda suyun içerisinde tüketmeye başladıysanız bu kürü, yiyecekleriniz ile de desteklediğiniz taktirde sağlıklı bir şekilde kilo verme sürecine girebilirsiniz.

Elma sirkesi zayıflamak için nasıl kullanılmalıdır?

Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, elma sirkesi kilo verme sürecinizin hızlanmasına yardımcı olacaktır. Dengeli ve düzenli bir yemek yeme periyodunda olduğunuz sürece bu elma sirkesi kürü ile kolaylıkla kilo verebilir, sindirim sisteminizin daha sağlıklı çalıştığını direkt olarak hissetmeye başlayabilirsiniz. Elma sirkesi hazımsızlığa iyi gelirken, aynı zamanda vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılmasıyla da ilgilenmektedir. Fakat elma sirkesini tüketmeden evvel, midenizde herhangi bir sorun olup olmadığını da bilmeniz gerekir. Midenizde sorun olması durumunda doktorunuza başvurarak tüketmenizde fayda vardır, aksi taktirde hastalığınızın daha fazla tetiklenmesine yardımcı olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Sirkeli su ile yıkanmak (Kaynak: soru.com.tr)

Zayıflatan elma sirkesi kürü nasıl yapılır?

Malzemeler;

  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 bardak ılık su

Yapılışı;

1 bardak ılık suyun içerisine, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal eklenir. Ardından bu malzemeler suyun içerisinde çözünene dek karıştırılır. Hazırladığınız bu karışımı her gün her sabah, sabah kahvaltısından tam 20 dakika önce tüketmeniz gerekmektedir. Günde 3 bardaktan fazla tüketildiğinde sağlığı olumsuz yönde etkilediği yapılan araştırmalar sonucunda belirlenen bu kürü, düzenli ve yeterli miktarda tükettiğinizde sağlıklı bir şekilde kilo verme sürecine girebilirsiniz.

Evde sirke nasıl yapılır?

Her konuda olduğu gibi elma sirkesi konusunda da her zaman ev yapımının önemi bir başkadır. Market raflarından temin edilen sirke yerine, evde kendi sirkenizi oluşturmak ve bu sirkeyi tüketmek sağlık açısından oldukça önemlidir. Düşünülenin aksine evde sirke yapmak oldukça kolaydır. Kendi sirkenizi yapmak için bu tarifi deneyebilirsiniz;

İki kilo aldığınız elmaları ilk olarak güzelce yıkayın. Yıkadığınız elmaları kabuklarını soymadan küçük küpler haline getirerek doğrayın. 5 ya da 6 litrelik cam kavanozun içerisine üzerini geçecek kadar içme suyu ilave edin. Akabinde yarım çay bardağı nohut, yarım çay bardağı şeker ve bir bardak hazır aldığınız sirkeyi ekleyerek üzerini temiz bir tülbent bezle bağlayarak kapatın. Bu işlemi gerçekleştirdikten 40 gün sonra yaptığınız sirkenizde, sirke sinekleri oluşmaya başlayacak ve sirkenin hazır olduğunun göstergesi olacaktır.