Tıpta lipom olarak adlandırılan yağ bezeler, içleri yağ dolmuş olan tümör bezeri oluşumlardır. Genellikle iyi huylu olan bu yağ bezeleri, vücudumuzun birçok farklı yerinde oluşabilmektedir. Ancak vücudumuzun yağ açısından en yoğun bölgesi olan yüzümüzde yağ bezesi oluşma olasılığı, vücudumuzun diğer bölgelerine göre çok daha yüksektir. Bu yüzden de yüzdeki yağ beleri, diğer yağ bezelerine nazaran daha dikkat çekici olmaktadır. Ayrıca görüntü olarak kötü bir imaj çizen yağ bezelerinden kurtulabilmek için ise birçok farklı tıbbi yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yazımızda anlayacağımız yöntemler sayesinde, yüzünüzde oluşmuş olan yağ belerinden kolaylıkla kurtulabileceksiniz.

Yüzde oluşan yağ belerinden nasıl kurtulunur?

Evdeki birkaç farklı malzeme ile uygulayacağınızı yöntemler yardımı ile yüzünüzde oluşmuş olan yağ belerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Yağ bezeleri ya da tıp dilinde lipomlar, sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak estetik açısından kötü bir görüntüye bürünmenize neden olacağından, yağ belerinden kurtulmak için belirli doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak yağ bezeleri çok büyüdüğünde ya da ağrılı olduğunda, kesinlikle bir uzman doktora danışmanız gerekmekte ve doğru tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Ancak ağrısız ve boyut olarak küçük olan yağ bezelerini evde doğal yöntemle yardımı ile tedavi edip ortadan kaldırabilirsiniz. Gelin hep brilikte evinizde uygulayacağınız doğal yöntemler yardımı ile nasıl yağ belerinizden kurtulabileceğinizi inceleyelim.

Aloe vera jeli

Son dönemlerin en popüler ürünlerinden biri olan aloe vera, sağlamış olduğu faydalar ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Evde yetiştirebileceğiniz bu bitkiyi, aynı zamanda direkt olarak dışarıdan da saatın alabilir ve jelini kullanabilirsiniz. Aloe vera jelinde yer alan besin maddeleri, ciltte oluşan hemen hemen her türlü sorunun üstesinden gelmekte oldukça etkilidir. Aloe vera jeli kullanarak yağ belerinden kurtulabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Aloe vera jelini alın ve yağ bezesinin olduğu bölgeye, 5 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın.
 • Yaklaşık 10 dakika boyunca bekleyin.
 • Bekleme süresinin tamamlanmasının ardından da ılık su ile aloe vera jeli uyguladığınız yerleri güzelce durulayın.

Bu uygulamayı her gün düzenli bir şekilde tekrarlarsanız, zamanla yüzünüzde oluşmuş yağ bezelerinin küçüldüğünü ve ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Çamaşır suyu kokusu elden nasıl çıkar? (Kaynak: izlehaber.com)

Sirke

Sirke, hemen hemen her evde bulunan ve her türlü işimizde yardımımıza koşan bir malzemedir. Sağlık açısından oldukça faydalı ve temizlik konusunda da oldukça etkili olan sirke, cilt bakımda da korkusuzca kullanabileceğiniz bir üründür. Aynı zamanda sirkeyi, yağ bezelerini ortadan kaldırabilmek için de kullanabilirsiniz. Bunun için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • İlk önce sirkeyi temiz bir beze dökün.
 • Daha sonra ise sirke dökmüş olduğunuz bu emiz bez yardımı ile yağ bezesi oluşan bölgeye pansuman yapın.
 • Biraz bekledikten sonra ise pansuman yapmış olduğunuz bölgeyi, ılık su ile güzelce durulayın.

Bütün bu adımları uygularsanız, zaman içerisinde yağ bezelerinin küçüldüğünü ve ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Soğan kürü

Oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilen soğun kürü sayesinde, yüzünüzde oluşmuş olan yağ bezelerinden kurtulmanız mümkün. Bunun için yapmanız gerekenler ise oldukça basit. Bu kürün etkisi ise inanılmaz. Sadece yağ bezeleri için değil, ciltteki sivilceleri için de kullanabilirsiniz. Soğan kürünü hazırlamak ve yağ bezelerine uygulamak için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • İlk önce 1,5 litre içme suyunu güzelce kaynatın.
 • Daha sonra ise orta boy bir soğanı 4 eşit parçaya bölün.
 • 4 eşit parçaya bölmüş olduğunuz soğanları, kaynayan suyun içerisine atın.
 • Ardından da soğanları 5 dakika boyunca kaynatın.
 • Sürenin sonuda ise ocağın altını kapatın ve hazırladığınız karışımın ılımasını bekleyin.
 • karışım ılıdıktan sonra ise güzelce süzün.
 • Hazırladığınız bu karışımı, öğle yemeğinen sonra tüketin.

Bu uygulamayı 15 gün boyunca uygulamaya devam ederseniz, vücudunuzda oluşmuş olan tüm yağ bezelerinden kurtulacaksınız. Ayrıca soğan içerisinde yer alan antioksidan maddeler, vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlayacak ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardım edecektir. metabolizmayı hızlandıracağı için de yağ yakarak kilo verebilmenizi kolaylaştıracaktır.