Kilolu ya da kilosuz fark etmeden selülit problemi tamamıyla bölgesel olan bir durumdur. Bilhassa kalça bölgesinde sıklıkla görülen selülit problemi hemen hemen her yaşta kişinin karşısına çıkan problemler arasında yer almaktadır. Selülit oluşmasının en temel nedenlerinden bir tanesi o bölgede yeteri kadar kan dolaşımının gerçekleşmemesinden kaynaklanmaktadır. Spor yapıldığı dönemlerde selülit oluşmasının önüne geçmek için selülitin oluşabileceği bölgelere ayriyeten bir çalışma yapmak o bölgelerde selülit faktörünün oluşmasını engelleyecektir. Bilhassa kadınların en büyük problemlerinden bir tanesi olan selülit faktörünün oluşmasını engellemek için evde bu egzersizleri yapmanız yeterli. İşte selülit savar egzersizler!

Selülit nedir?

Selülit bilhassa kadınlarda çok daha sık rastlanan; kalça, uyluk ve karın bölgesinde görülmektedir. Selülit problemi genellikle cilt yüzeyinde portakal kabuğu görünümüyle ortaya çıkmaktadır. Erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla görüldüğü saptanan selülit problemi, temel prensibiyle bir cilt sorunudur. Selülit oluşmasının en büyük nedeni, cilt altında yağ birikintisinin olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yağ birikintileri de selülitin oluştuğu bölgelerin yeterince çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Selülit oluşumunun önüne geçmek için, selülit olma ihtimali olan bölgelere bölgesel spor ve alet uygulamalarından bulunmak, oluşabilecek selülitlerin önüne geçerken aynı zamanda var olan selülitin de yayılmasına yardımcı olmaktadır.

Selülit neden oluşur?

Net bir tanı konulmasa dahi selülit bazı faktörler dolayısıyla kişinin vücudunda yer edinmeye başlayabilir. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hormonlarda meydana gelen değişiklikler
  • Genetik faktörler
  • Şiddetli kilo alımı ve kilo kaybı
  • Dengeli ve düzenli beslenmeme
  • Hareketsiz yaşam
  • Sigara kullanımı

Selülit nasıl yok edilir?

Selülitin bölgeden uzaklaşmasını sağlamak elbette sporla oluşabilecek bir durumdur. Bölge yüzeyinde meydana gelen selülit problemi, yukarıda da bahsettiğimiz sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve tabii genetik faktörler dolayısıyla oluşurken yapılan egzersiz ve sporlar dolayısıyla selülit oluşmasının önüne geçilebilir. Selülit oluştuktan sonra geçmesi biraz meşakkatli ve sabır gerektiren bir unsurdur. Düzenli ve istikrarlı çalışılması, selülitin geçmesine yardımcı olurken bölgenin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına da yardımcı olmaktadır. Selüliti vücuttan uzaklaşması için elbette metabolizmanın da büyük etkileri bulunuyor. Bu noktada selülitle mücadele ederken yaşan standardınızı değiştirmeyi, dengeli ve düzenli beslenip varsa sigara kullanımını azaltmanız gerekiyor. Tüm bu unsurları tamamladıktan sonra selülitin gitmesi için spor uygulamasına başlayabilirsiniz. Selüliti bölgeden uzaklaştırmak ve metabolizmanın çok daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla evde şu egzersizleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  1000 kalori yakmak için ne kadar yürümeli? (Kaynak: soru.com.tr)

1- Kardiyo egzersizleriyle terle ve kilo ver

Selülit bölgesindeki yağlardan kurtulmak ve metabolizmanın çalışmasını sağlayarak sağlıklı bir şekilde kilo vermek için, kardiyo egzersizlerinden başlayabilirsiniz. Kardiyo da yüzme, koşu ve bisiklet tüm vücut sisteminin çalışmasına yardımcı olan bu üç egzersizle kısa sürede kilo verme sürecine girerken aynı zamanda selülit probleminden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu noktada sadece istikrarlı ve düzenli bir şekilde çalışmaya özen göstermeniz gerekiyor. Aksi durumların yaşanması durumunda kilo verme süreci ve selülit problemi için herhangi bir durum değişikliği olmayacaktır.

2- Squat

Selülitli bölgeleri hedef alarak, bölgenin çalışmasına yardımcı olan en etkili egzersizlerin başında şüphesiz squat gelmektedir. Tamamıyla bölgesel çalışma mekanizması olan squat selülit probleminizin geçmesine yardımcı olurken aynı zamanda sıkılaşmanıza ve daha sert bir forma bürünmenize yardımcı olacaktır.

3- Lunge

lunge, squat da olduğu gibi tamamıyla bölgesel çalışmaya yardımcı olan bir egzersiz türüdür. Yağsız, kas ağırlıklı bir vücuda kavuşma arzunuza giden yol adeta lunge dan geçmektedir. Bu hareketi yaparken elinize birer dumbbell alarak yapmanız, hareketin çok daha etkili olmasına yardımcı olacaktır.

4- Glute Bridge

Bilhassa kalça bölgenizde selülit oluşumu varsa o noktada bu hareket bölgesel selülit probleminizin önüne geçecektir. Düzenli olarak yapılan glute bridge hareketi, tamamıyla selülitin erimesine yoğunlaşırken poponun daha sıkı olmasına da yardımcı olmaktadır.

5- Step-Up

Diğer hareketlerle aynı çalışma prensibinde olan step-up bölgesel selülitin oluşmasının önüne geçmektedir. Kilonuzu kaldıracak bir basamağa inip çıkma ile gerçekleşen bu hareket selülitlerin yüzeyden uzaklaşmasına yardımcı olacaktır.

Video: SELÜLİT GİDERİCİ HAREKETLER! Selülitler ile Savaşa Devam!