Son dönemlerin en popüler bitki çaylarından biri olan sumak çayı, sağlamış olduğu faydalar ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Özellikle kilo vermek isteyenlerin ve vücutlarında ödem birikmiş kişiler tarafından sıklıkla tüketilen sumak çayı, aynı zamanda bağışıklık için de eşi benzeri görülmemiş faydalar sağlamaktadır. Bu yazımızda sizlere, sumak çayını nasıl kolay bir şekilde demleyebileceğinizi ve sumak çayının insan sağlığına sağlamış olduğu faydaları inceleyeceğiz.

Sumak çayı nasıl demlenir?

Sumak çayı çok kolay bir şekilde evde demlenebilecek bitki çaylarından biridir. Sumak çayı hazırlayabilmek için öncelikle 1 litre suyu güzelce kaynatın. Ardından da kaynatmış olduğunuz suyun içerisinde 10 gram kadar sumak ekleyin ve yaklaşık 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Sürenin sonunda ise çayınızı süzün ve afiyetle için. Ancak belirtmek gerekir ki bu çayı günde 2 fincandan fazla içmemeniz önerilmektedir.

Sumak çayının faydaları nedir?

Sumak çayı, güçlü antioksidan maddeler içermektedir. Bu yüzden de vücutta bulunan toksik maddelerin atılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda karaciğeri temizleyen sumak çayı, birçok farklı karaciğer hastalığına yakalanmamanızı da sağlamaktadır. Bunlar ile birlikte sumak çayı, solunum yolları hastalıkları için birebirdir. Özlelikle bronşları tıkanmış olan kişilerin sumak çayı tüketmesi gerektiğini belirten uzmanlar, akciğerlerdeki biriken balgamın atılmasını sağlar. Sigaranın etkilerini en aza indiren sumak çayı, tıkanan burnun da açılmasını sağlayacaktır.

Sumak çayı, kilo vermek isteyenlerin kesinlikle tüketmesi gerektiği bitki çayı çeşitlerinden biridir. Çünkü sumak çayı, vücuttaki ödemlerin atılmasını sağlar. Ödemlerin kolay ve hızlı bir şekilde atılmasıyla, verdiğiniz kiloları direkt olarak farkedeceksiniz. Aynı şekilde sumak çayı, sindirim sistemini düzenlemektedir. Özellikle bağırsakların daha hızlı bir şekilde çalışmasında etkili olan sumak çayı, kabızlık gibi belirli sindirim sistemi sorunlarından da kurtulmanızda oldukça etkili olacaktır. Sumak çayı, sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağladığı için de metabolizma hızınız da artacaktır. Metabolizma hızının artması da vücudun daha hızlı yağ yakabilmesini sağlar. Hızlı bir şekilde yağ yakmak da, kişinin kilo verme hızını arttıracaktır.

Sumak çayı, bilişsel aktivitelerin sağlığı için de etkilidir. Özellikle sinir sistemindeki hücrelerin yenilenmesini sağlayan sumak çayı, doğal bir antidepresan özelliği gösterir. Eğer yoğun bir iş gününden sonra rahatlamak istiyorsanız, kesinlikle bir fincan sumak çayı içmelisiniz. Sumak çayı içmek sinir sistemindeki hücrelerin yenilenmesini sağlayacağı için aynı zamanda stres seviyesinin azalmasında da etkili olacaktır. Bununla beraber sumak çayı, dikkat dağınıklığı ve odak problemlerinin de önüne geçmektedir. Eğer gün içerisinde bu tür sorunlar ile karşı karşıya kalmaktaysanız, içeceğiniz bir fincan sumak çayı bu tür sorunların ortadan kaybolmasını sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Avokadonun yaprağı ve çekirdeğini atmayın!

Sumak çayı, özellikle kadınlar için oldukça sağlıklı bir bitki çayıdır. Adet düzensizliğine iyi gelen sumak çayı, aynı zamanda adet sancılarının da daha hafif geçmesini sağlar. Stres seviyesini de dengelediği için sumak çayı içmek, adet dönemindeki ani duygu değişimlerinin yaşamamanızı sağlayacaktır. Bütün bunlara ek olarak sumak çayı, gıda zehirlenmesi sırasında da tüketilmesi gereken bir bitki çayı çeşididir. Çünkü sumak çayı, mide bağırsakların temizlenmesini sağlar. Bu sayede de kesinlikle gıda zehirlenmesi sırasında, sumak çayı tüketmek gerekir.

Sumak çayını kimler içmemeli?

Sumak çayı tüketmeden önce dikkatli olmalısınız. Eğer kronik bir hastalığınız varsa, sumak çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerekiyor. Çünkü sumak çayı, düzenli olarak ilaç kullanan ve kronik kalp rahatsızlığı olan kişileri için tehlikeli durumların baş göstermesine neden olabilir. Aynı zamanda sumağa alerjisi olan kişilerin, kesinlikle sumak çayı tüketmemesi gerekiyor.

İzleyin: SUMAK ÇAYI NASIL YAPILIR ? FAYDALARI NELERDİR