Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitelerinden bir tanesidir. İlk on site arasında yer alır. Birçok insanın ihtiyaçlarını gidermek için, bazı insanların da neler var merakı nedeni ile siteyi ziyaret eder. Her bireyin kullanmış olduğu cep telefonlarında uygulaması mevcut olan bu site tahmin edildiği gibi sahibinden sitesidir.

Araç satışından emlak piyasasına varıncaya kadar her alanda fiyat kıyaslaması için kullanılan bir sitedir. Durum böyle olunca bu kadar kullanıcısı olan ve merak edilen sahibinden kimin? Sitesi ilk akla gelen sorudur. Birçok kişi bu sitenin patronunu araştırmak ister. 90’lı yıllarda internetin ortaya çıkması ile birlikte bu alanda yatırımlarda ön plana çıkmaya başladı.

Yeni gelişen bu pazarı çok iyi bir şekilde değerlendiren şirketler sanal ortamlarda yerini almaya başladı. Sahibinden sitesi ise bu furyada ortaya çıkmış 2000’li yıllarda ücretsiz ilan sitesi olarak yayın hayatına başlamıştır.

Sahibinden kimin?

Sahibinden kimin?

Sahibinden Sitesini Kim Kurdu?

2000’li yılların başında emlak ve araba ile ilgili ilanlar ile başlanan daha sonraki zamanlarda, birçok alanda alışveriş ürünleri gibi değişik kategorilerde binlerce ilanın yer aldığı sitedir. Bunun yanı sıra online olarak alışverişin yapıldığı bir site olma özelliğini taşımaktadır. Ücretsiz olarak üye olunan bu siteyi kim kurmuştur? Sorusu da kullanıcılar tarafından merak edilmektedir.

İnternetin mevcut olmadığı zamanlarda seri ilanlar gazeteler aracığı ile yayınlanıyordu. Her gazetenin seri ilan sayfaları mevcut idi. İnternetin insan hayatına girmesi ile birlikte ilanlar sanal ortamlara taşınmış oldu. 90’yıllarda bu ilanlar sahibinden sitesi ile internet ortamına aktarıldı.

İnsanlık tarihinde çığır açan bu dönemi için ön planda olan sahibinden sitesi Aksoy Grup’un sahibi olan Taner Aksoy tarafından kurulmuştur. Sanal ortamlarda görsel unsurlar ile detaylı ilan verme imkânı sunan bu site alıcılar için de kolay aranma imkânı sunmuştur.

Taner Aksoy

Taner Aksoy

90’yıllarda tekstil sektöründe faaliyet gösteren, 92 yılında ise oteller zincirini turizm sektörüne açan firma 99 yılında internet ortamında faaliyet göstermek için yatırım kararını almıştır. Site 2000’ li yıllarda 3.000 e yakın ilanla ile yayın hayatına başlamış oldu.

İLGİLİ MAKALE  BİM kimin? BİM'in kurucuları, karmaşık yapısı ve tarihi

2010 Aralık tarihi itibari ile vasıtadan cep telefonuna, ayakkabıdan elektronik eşyaya kadar farklı kategorilerden oluşmuş 2 milyon ilan bulunmaktadır. 5 bölge müdürlüğü bulunan sitenin Ankara, İzmir, Antalya, Adana ve Trabzon şehirlerinde ofisleri mevcuttur. Ana merkezi ise İstanbul’dur.

Sahibinden Kimin Sahibi Ve Ortakları Nereli?

1999 yılından günümüze kadar gelen her çeşit ürünlerin sergilendiği sahibinden sitesinin tek sahibi Taner Aksoy olarak kayıtlara geçmiştir. 1999 yılında ticari hayata başlayan ve sitenin de kurucusu olan Taner Aksoy Ceo olarak şirkette görev yapmaktadır.

Kurucu ortak olan Taner Aksoy mevcut sitenin yönetiminde görevini sürdürmektedir. Ortağı bulanmamakta şirketin tek sahibidir. Aksoy Grup şirketi aile şirketi olup otelcilik ve turizm alanında faaliyet göstermekte, Mustafa Aksoy ise şirketin mevcut patronu olarak gözükmektedir.

Taner Aksoy şirketin işlerini çocuklarına devretmiş, şirketin başına oğlu Taner Aksoy’u getirmeyi düşüncesi içerisindedir. Turizm ve otel faaliyetlerini ise Belgin Aksoy tarafından yürütülmektedir. Şirketin finansal işlerinin takibi Mert Aksoy tarafından yapılmaktadır.

İzleyin: Sahibinden.com’un İlginç Hikayesi – Sahibinden.com kimin, Sahibinden.com nasıl kuruldu, sahibi kim?

Taner Aksoy Kimdir?

Türkiye’nin e-ticaret adı altında en büyük şirket ve ilan platformu olma özelliğini taşıyan sahibinden sitesi Aksoy Grup bünyesinde yer almaktadır. Yaklaşık olarak ayda 45 milyona yakın kullanıcısı bulan mevcut sitede 600 den fazla personel çalışmaktadır.

Emlak piyasasından iş makinelerine, sanayiden özel ders verenlere kadar toplamda 10 değişik alan altında hizmet sunan site 1000 den fazla sunucu ile hizmet vermektedir. Sitenin kurucu olan Mustafa Aksoy’un en büyük oğlu olan Taner Aksoy 1971 yılında dünya gelmiş, şu anda Aksoy Grup’un ceo’su olarak görevdedir.

Mustafa Aksoy tarafından 2009 yılından itibaren şirket ile ilgili tüm işler kendisine devredilmiştir. Mustafa Aksoy’un kızı olan Belgin Aksoy ise otel ve turizmden sorumludur. Mali işler ile sorumlu kişi ise Mert Aksoy olarak belirlenmiştir.

Aksoy Grup Kimin?

1982 yılında Aksoy Grup olarak Mustafa Aksoy tarafından kurulan Aksoy Grup, 1990 yılların başında tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösterirken 1992 yıllarında oteller zincirini kurarak yatırımını genişleterek turizm sektörüne de giriş yapmıştır. 1999 yıllarında ise internet alanına yatarım kararı alan grup Mustafa Aksoy’a ait olup yetkilerini ve işlerini çocuklarına devretmiştir.

İLGİLİ MAKALE  Ali Özbir kimdir? (Kaynak: soru.com.tr)

Sahibinden.com Sitesinin Özellikleri

Türkiye’nin ilk onda yer alan internet sitesi içinde yer alan sahibinden sitesi özellikleri ile birçok sitenin önüne geçmektedir.

Siteyi diğer sitelerden ayır eden özellikleri şöyledir;

  • Günlük olarak 60 milyon ziyaretçisi ile diğer sitelere nazaran ön plana çıkarak hizmet sunmaktadır.
  • Sitenin hali hazırda iki merkezi mevcuttur. Bunlardan bir tanesi İstanbul’da iken bir diğeri ise Ankara’da bulunmaktadır.
  • Sahibinden.com sitesinin kaliteli hizmet sunumuna gerçekleştirmesi için 1000 den fazla sunucu mevcut olup tamamını bünyesinde barındırmaktadır.
  • Şirketin hizmetini yerine getirebilmesi için 600 den fazla personeli bulunmaktadır.
  • 10 ayrı kategoride 5 milyondan fazla yayınlanmış ilanı bulunmaktadır.
  • Aranma hacmine göre en çok emlak, vasıta ve alışveriş ilanları ile kayıtlara geçmiştir.
  • Yapılan araştırmalara göre 2009 yılında Türkiye’de mevcut kullanıcıların %52 si seri ilan olarak siteyi tercih etmiştir.
  • Sahibinden.com sitesi 2009 yılında en iyi e-ticaret sitesi ve en iyi seri ilanlar sitesi olarak seçilmiş olup Altın Örümcek ödülüne layık görülmüştür.