İnsanlar temizlenmek için duş almalı. Ancak bazı insanlar sabah duş almayı seçerken bazı insanlar ise geceleri duş almayı seçebiliyor. Ancak her duş zamnının farklı faydaları bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere duşu nasıl almanız gerektiğini ve hangi zamanlarda alınan duşun ne gibi faydaları olduğunu anlattık.

Sabah mı duş alınmalı mı yoksa gece yatmadan önce mi?

Her iki zamanda duş almanın kendine özgü faydaları bulunmaktadır. Sabah duş almak, insanın güne daha enerjik başlamasını sağlarken gece duş almak ise insanın daha rahat bir uyku çekmesini sağlamakta. Sabah duşunda meditasyon yapabilir, uzun br günün stresini önceden kendinizden atabilirsiniz. Ayrıca sabah duş almak, özellikle soğuk bir su ile duş alıyorsanız odaklanma gücünüzü arttıracaktır. Bununla beraber sabahları alınan duş, kortizon seviyesini dengelemektedir. Bu sayede ciltteki yangıyı da azaltacaktır.

Akşam duş almanın en belirgin faydası ise bütün gün uğradığınız kir, yağ ve diğer şeylerden arınmamızı sağlamaktadır. Bu sayede gece yatarken kendimizi daha temiz bir şekilde hissedebiliriz. Ayrıca gece duş almak, cildin kendini yenilemesine katkı sağlamaktadır. Çünkü cildimiz kendini gece 01.00 sularında yenilemeye başlar. Eğer bu saatlerden önce duş alırsanız cildinizi bu yenilemeden önce temizlemiş olursunuz. Bu sayede daha iyi bir cilt yenileme işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Gece duş almanın psikolojik olarak da yararları bulunmaktadır. Gece duş almak, günün yorgunluğunu üzerinizden atmanızı ve stres seviyenizin düşük bir şekildeyken yatağa girmenizi sağlar. Bu sayede daha rahat bir uyku çeker ve uyandığınızda kendinizi daha zinde hissedersiniz.

Soğuk duş mu alınmalı yoksa sıcak duş mu alınmalı?

Soğuk duş veya sıcak duş almanın da farklı faydaları bulunmaktadır. Soğuk duş almak, özellikle yaz günlerinde vücudumuzu serinleten bir olaydır. Aynı zamanda soğuk duş, cildimizin daha gergin olmasını sağlamaktadır. Bu sayede soğuk duş almak, yaşlanma belirtilerini geciktiren bir işlemdir. Ayrıca soğuk duş almak, kan akışını hızlandırmaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiren soğuk duş almak işlemi, gözenekleri sıkılaştırarak cildin daha nemli kalamasını sağlamaktadır.

Sıcak duş almanın en belirgin faydaları ise sinüsleri açmasıdır. Ayrıca sıcak duş almak, kasların gevşemesini sağlamaktadır. Bu sayede spor yaptıysanız, daha rahat bir şekilde dinlenmenizi sağlar. Ayrıca Hastalık sırasında sıcak duş almak, vücudun kendine gelmesini ve hastalıkla daha rahat bir şekilde savaşmasını sağlamaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Genç bir cildin sırları. Nasıl mükemmel bir cilde sahip olabilirsiniz?

Gece alınan duşların ise ılık olması gerekmekte. Özellikle uykusuzluk sorunu yaşayanların ılık su ile duş alması gerekmektedir. Çünkü ılık su ile alınan duş uyku düzenini düzenleyebilir. Aynı zamanda uyumamanız gereken bir saatte uykunuz gelmişse, ılık su ile duş almanız sizin uykunuzu açacaktır.

Eğer akne probleminiz varsa sıcak su ile duş almaktan kaçınmanız gerekmektedir. Çünkü sıcak su akne üretimine sebep olan gözenekleri yağları temizlerken, bir yandan sebum üretimini arttırmaktadır. Bu yüzden akne probleminiz varsa, sıcak su ile duş almaktan kaçınmanız gerekmekte. Soğuk su ile duş alırsanız, cildinizdeki sebum üretimini kontrol altına almış olacaksınız.

Duş almak, her insana göre farklı olabilir. Ancak kendinizi tanıyorsanız, duş alma rutinlerinizi bu yazımızı okuyarak belirleyebilir ve bedeninizin daha dinç kalamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca nasıl bir su ile duş almanız gerektiğini anlayabilir ve ileride duş alırken hata yapmaktan kaçınabilirsiniz.