Vücudumuzun her bölgesi aynı cilt tipinde değildir. Bir örnek vermek gerekirse: Koltuk altı ve avuç içi gibi bölgelerin gösterdiği özellik, tüm cildimizin gösterdiği özelliklerden farklı olabilir. Hatta sadece yüzümüzü baz alırsak eğer yanaklarda, çenede ve alın bölgesinde cildin birbirinden farklı özellikler gösterdiğini söyleyebiliriz.

Bu yazımızda, karma cilt nedir? Hangi nemlendirici kremler karma ciltlere uygulanmalı? Karma ciltler için evde bulabileceğimiz ürünler nedir? Bu sorulara cevap verdik.

Karma cilt nedir?

İnsanlarda en sık görülen cilt tiplerinden biri olan karma cilt, ne aşırı yağlı bir cilttir ne de çok kuru ve gergin bir cilt tipidir. Yüzümüzün T bölgesi dediğimiz (burun, çene, alın) kısımlarının yağlı bir cilde sahip olduğu ama diğer kısımlarının normal ya da kuru özellik gösterdiği cilt tipidir.

Karma ciltler en sık görülen cilt tipi olduğu, bakımının da zor yapıldığından dolayı en çok dermatologlara uğrayan insanlar karma cilt tipine sahip insanlardır.

Karma ciltler kuru cilt tipine döner mi?

Cilt tipi, birkaç farklı kremi kullanıp hızlıca değiştirebileceğimiz bir özellik değildir. Fakat cildimize uygun kremler ve bakım Ürünlerini kullanırsak ciltteki bu dengesizlikleri kapatabiliriz. Fakat cilt tipleri zamana bağlı olarak değişim gösterebilir. 50’li yaşlardan sonra karma veya yağlı olan cildimiz, kuru ve gergin bir cilde dönebilir.

Karma ciltlerin bakımı nasıl yapılmalı?

Karma ciltlerin bakımı uğraş isteyen bir durumdur. Bunun en büyük sebebi ise her karma cilt aynı değildir. Bu yüzden her karma cilde sahip kişilerin kullandığı bakım ürünlerini kullanırsak, yüzümüze yarardan çok zararımız dokunur.

Eğer karma bir cildiniz varsa elinizle asla yüzünüze dokunmayın. Çünkü elinizdeki kirler, cildinizdeki gözenekleri tıkayabilir.

Karma ciltler için nemlendirici kremler

1- Bioderma Sebuim Global

Cildinizin yağlı bölgelerinde kullanabileceğiniz Bioderma Sebuim Global, akne olabilecek yağlı bölgelere uygulandığında iyi sonuçlar veriyor. SeboRestore Tehcnology kompleksi bulunan Bioderma Sebuim Global, sebum dengesini ve kalitesini normal seviyelere getiriyor.

2- Darphin Hydraskin Light

Jel formunda olan Darphin Hydraskin Light, hafif yapısı ve su bazlı botanik yapıda olmasıyla birlikte tam bir sivilce karşıtı kremdir. Günde bir kez kullandığınızda gün boyu cildi nemlendirmenizle birlikte aynı zamanda cildi canlı gösterip makyajınızın gün boyu bozulmamasını sağlıyor.

İLGİLİ MAKALE  Yaşlılık belirtilerine son! Kırışıklıkları anında gideriyor (Kaynak: soru.com.tr)

3- Seaweed Matlaştırıcı Gündüz Kremi

Yüzünüzün yağlı bölgelerine uyguladığınızda gün boyu parlamasını önleyen, kuru bölgelerde gün boyu nemlendirme sağlamak için kullanılan bakım ürünüdür.

4- Neutrogena Hydro Boost Water Gel

Ultra hafif yapısıyla ve uygun fiyatlı bir ürün olmasıyla kullanıcıların dikkatini çeken Neutrogena Hydro Boost Water Gel cildin parlak olmasına neden oluyor. Hiyalüronik Gel Matrix teknolojisiyle birlikte olması, ağırlığının yaklaşık 1000 katı kadar su taşıması sayesinde cildin asla kuru kalmasına izin vermiyor.

 5- La Roche Posay Effeclar Mat

Effeclar Mat, düzenli kullanıldığında ciltteki yağlanmayı ve parlamayı azaltıyor.  Aynı zamanda La Roche Posay Effeclar Mat, ciltteki gözenekleri sıkılaştırarak cildin daha pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlıyor.

Karma ciltler için evde bulabileceğiniz doğal ürünler

1- Bal

Birçok kozmetik firmasının kremlerinde ve nemlendiricilerinde kullandığı etken maddelerden biri olan bal, yüze uygulandıktan sonra 10 dakika kadar bekletilip ılık suyla yıkandığında yüzünüzdeki canlanmayı göreceksiniz.

2- Salatalık

Uzun yıllardır yüzdeki şişlikleri dindirmek amaçlı kullandığımız salatalığı, evde yaptığımız nemlendirici yüz kürlerine ezerek karıştırabilirsiniz. Salatalık, içinde bulundurduğu nem ile birlikte yüzünüzün kuru bölgelerini nemlendirmenize yardımcı olacaktır.

3- Yulaf

Tahriş olmuş ve hassas ciltlere uygulanır. Evde bulabileceğiniz yulaf veya yulaf ununu rondoda su ile birlikte toz haline getirdikten sonra kullanıma hazır olur. Bu kürü yüzünüze uyguladığınızda ciltteki sebum dengesini dengeler, yağlı olan bölgelere uygulandığında o bölgelerin mat görünmesini sağlamakla birlikte ve gün boyunca yüzünüzün nemli kalmasını sağlar.

4- Aloe vera

Aloe vera bitkisini direkt olarak evde bulunduruyorsanız çok şanslısınız demektir. Aloe vera bitkisinin yapraklarını direkt kestiğinizde içinden jel benzeri bir sıvının aktığını göreceksiniz. Bu sıvının içerisinde bol miktarda A, C, E ve b12 vitamini olduğu için cilt yanmalarında, yaraları tedavi etmekte sıklıkla başvurulan bir üründür.

Aloe vera, kuru ciltleri nemlendirerek daha doygun ve canlı görünmesini sağlar. Antibakteriyel ve antioksidan özellikleri de bulunduğu için yüz temizlemede kullanılınca etkili bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

5- Tatlı badem yağı

Tatlı badem yağı içerisinde bulundurduğu D ve E vitaminleri ile birlikte cildi yatıştırmakta etkilidir. Yara izlerini en aza indirmesiyle birlikte cildinizi güneşten gelen zararlı UV ışıklarına karşı da korur. Tatlı badem yağının en güzel özelliği, hemen hemen her cilt tipinde kullanılabilmesidir.