Özgüven kişinin kaliteli bir yaşam içerisinde olabilmesi için son derece önemli olan etmenlerin başında gelmektedir. Özgüven günlük yaşamda başarılı olabilmek için son derece gerekli olan durumlar arasında yer alırken, özgüvenin sınırlı bir formda olması da gerekmektedir. Haberimizin bu bölümünde Psikolog Beyhan Budak’ın anlatımıyla özgüvenli insanların 8 alışkanlığını inceleme altına alacağız.

Özgüvenli insanlar bu özellikler açığa çıkıyor

  1. Özgüvenli insanların en önemli özelliklerinden bir tanesi prensip sahibi olmalarıdır. Hayat noktasında karşılarına gelen olaylara karşı eğilip bükülme gibi durumlar içerisinde kalmadan, kime nerede ne kadar değer vermesi gerektiğinin bilincindedir. Eğer özgüven sahibi bir insan değilsen, bir insan senden herhangi bir şey istediği zaman korkma durumu içerisine girerler.
  2. Özgüven noktasında kişinin yapması gereken bir adım bulunmaktadır. Yapabileceğinin her zaman 1 numara fazlasını zorlaman gerekmektedir. Bu aynen kiloyla çalışmak kas geliştirmek gibi düşünebiliriz. Kısacası potansiyellerinizin farkına vararak ve üzerine koyarak kendinizi geliştirmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir. Kaldırabileceğiniz yükün altına girmeyi kendi, yapabildiklerinizin farkına varmayı unutmamalı ve hayat içerisinde her zaman bu şekilde bir adım atmalısınız.
  3. Özgüven sahibi insanların bir diğer başarıları ise duygularla, düşüncelerini tamamıyla birbirinden ayırmalarıdır. Duyular hayattaki olayları atfettiğimiz olaylar olmaktadır. Bir olay seni tek başına üzmez ya da kırmaz, o olayın seni kırmasındaki en büyük neden olaylara verdiğiniz yorumlarla alakalıdır. Bazı durumlarda duygular bizlere çok fazla olaylara gerçek bakış açısı kazanmanıza neden olurken bazen de yanlış alarmların çalmasına neden olabilmektedir. Mesela sen fazlasıyla başarılıyken kendini bir anda başarısız hissetme durumu içerisinde olabilirsin. Böyle durumlarda düşünceleri ve duyguları tamamıyla birbirinden ayırt etmek gerekmektedir.
  4. Modern çağda şöyle bir yanılgı bulunmaktadır. Ben hangi konuda uğraş gösterirsem o konuda başarılı olurum yanılgısıdır. Yani attığımın her adımın hemen karşılığını almak gibi bir durum içerisinde olmak kişinin kendisi için yapacağı en kötü durumlar arasında yer almaktadır. Bu durum itibarıyla başarısızlığı hemen hemen her konuya yorumlamadan gerçekçi başarılı olduklarınızla yola devam etmeniz son derece önemli ve özgüvenli olmanızı sağlayacak etmenler arasında yer alacaktır.
  5. Özgüvenli insanların belki de en önemli alışkanlıklarından bir tanesi hayatlarının sorumluluklarını almalarıdır. Ancak aksi tarafta bu gibi bir problemleriniz bulunuyorsa, sürekli olarak şikayet eden ve kendini yeterli hissetmeyen bir kişi olarak kalmanıza neden olacaktır. Bu durum itibarıyla hayatınızı değiştirebilecek güçteki yardımı bir tek kişi kendi kendine yapabilmektedir.
  6. Özgüven konusunda da bir yanılgı bulunmaktadır. Özgüvensiz insanlar, özgüvenli insanların söylemlerini büyük bir başarı ikonu olarak görmektedirler. Bu görüş esasında onların kendi hayatları içerisinde mutsuz olmalarına ve kendi hayatlarında kendilerini yetersiz görmelerini tetikleyen durumlar arasında yer almaktadır. Kişi kendi yapacaklarının bilincinde olması hayata dair çok daha temkinli bir yaşam içerisinde olmasını tetikleyen durumlar içerisinde olmasına neden olacaktır.
  7. Bir insan kendine güvendiğini ilk bakışta dik duruşundan ve kendinden emin tavırlarıyla belli olmaktadır. Eğer yeterli özgüven sahibi değilseniz bile dik duruş içerisinde olmanız kendinizi iyi hissetmenizi tetikleyecek ve mutlu olmanıza neden olacak durumlar arasında yer almaktadır.
  8. Beyin hayat içerisinde mutlu olmamızı tetikleyen durumların şüphesiz başında gelmektedir. Beyninizin içerisinde kurduğunuz düşünceler ya da olumsuzluklar size büyük ölçüde zarar vereceği için bu durumu dinginlemek ve kendi farkınıza varmanız hayatta çok daha sağlıklı bir yol içerisinde yürümenizi sağlayacaktır.
İLGİLİ MAKALE  Yüksek kaygı ve panik atak probleminden bu yöntemlerle kurtulun! Psikolog Beyhan Budak'tan önemli açıklamalar

Video: ÖZGÜVENLİ İNSANLARIN 8 ALIŞKANLIĞI