Bildiğiniz gibi limon, hemen hemen her derde deva bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Limonun sadece insan sağlığına değil, birçok farklı alanda harika kullanım alanları mevcut. Bu kullanım alanlarının her geçen gün genişlemesi de yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkıyor. Peki ya hiç ayak topuklarınıza limon sürdünüz mü? Uzmanların yapmış oldukları araştırmalara göre, uyumadan önce ayak topuklarına limon sürmek oldukça sağlıklı bir aktivite olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda sizlere, uyumadan önce neden ayak topuklarına limon sürmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Neden uyumadan önce topuklara limon sürmeliyiz?

Ayağımızın altında yer alan deri, emilim konusunda oldukça hızlı çalışmaktadır. Bu yüzden de ayak altına uyumadan önce limon gibi sağlıklı besinler sürülebilir. Ayak tabanlarımızdaki yer alan deri, bu tür besinlerin emilimini çok hızlı bir şekilde sağlayabilir ve kana karışmasına neden olabilir. Bu yüzden de limon gibi cildimize uygulayabileceğimiz besinlerin ayak topuklarına sürülmesi tavsiye ediliyor. Limon içerisinde yüksek miktarda C vitamini grubu yer almaktadır. C vitamini ise bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Özellikle soğuk kış günlerine bu yöntemi kullanmak, sizleri soğuk kış günlerinde yaşayabileceğiniz grip ve nezle gibi hastalıklardan koruyacaktır.

Uzmanların yapmış olduğu araştırmaya göre limon tüketmek ile ayak tabanına limon sürmenin belirli farkları var. Bu fark ise limonun faydalarından yararlanma hızı. Ayak tabanlarımızdaki deriler çok hızlı bir şekilde emilim sağladığı için limonu yemek yerine ayak tabanına sürebilirsiniz. Bu şekilde çok daha hızlı bir şekilde limonun faydalarından yararlanabiliyorsunuz. Ek olarak ise ayak tabanından yapılacak olan bu emilim ile daha fazla limon özütünü vücudunuza alabileceksiniz. Ayrıca limonun içerisinde yer alan sağlıklı besin maddeleri, direkt olarak kana karışacaktır. Ancak limon yediğiniz esnada limonun içerisinde yer alan sağlıklı besin maddeleri, ilk önce sindirilme aşamasına geçecek ve daha sonra da belli bir kısmı posa ile brilikte atılacak. Bu da limonun sizi vücudunuzdaki randımanını azaltacak. Ancak limonu ayak topuklarına sürerseniz, limondaki tüm sağlıklı besin maddeleri, direkt olarak kana karışacaktır. Bunlara ek olarak ayak tabanına limon sürmek, tabanlardaki nem dengesini düzenler ve topuk çatlaklarını önler.

İLGİLİ MAKALE  Limon, sarımsak ve maydanozun inanılmaz faydası (Kaynak: soru.com.tr)

Sabahları daha enerjik uyanıyorsunuz

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre yatmadan önce ayak tabanlarına limon sürmek, çok daha rahat bir uyku ve diğer güne çok daha enerjik bir şekilde uyanmanızı sağlıyor. Özellikle yorgun bir günün sonunda ayak tabanlarınıza limon sürerseniz, çok daha rahat bir uyku çekeceksiniz. Ayrıca bu eylem, sinir sisteminin yatışmasını da sağlıyor. Bu sayede gün içerisinde artan stres seviyesini, ayak topuklarına limon sürerek düşürebilir ve sinirlerinizi yatıştırabilirsiniz. Bu şekilde uyuduğunuzda, sabahları daha enerjik ve dinç bir şekilde ayağa kalkacaksınız.

Metabolizmayı hızlandırıyor

Geceleri uyumadan önce ayak tabanlarına limon sürmek, bazal metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor. Bazal metabolizma, uyku sırasındaki metabolizma hızınıza deniyor. Eğer bazal metabolizma ne kadar hızlı bir şekilde çalışıyorsa, uyku sırasında o kadar fazla yağ ve kalori yakıyorsunuzdur. Uyku sırasında yakılan kaloriler de olduka önemli. Bazal metabolizma ne kadar hızlı bir şekilde çalışıyorsa, o kadar kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz.

İzleyin: Topuk Çatlaklarını 3 Günde Yok Edin | Mantarları Temizler ve Yumuşatır