Limon sağlık açsından oldukça sağlıklıdır. Fakat kabukları da bir o kadar faydalı olabilmekte. Bu yazımızda sizlere limon kabukları ne işe yarar? Limon kabuklarını nasıl kullanmalıyız? sorularını cevapladık.

Limon kabukları ne işe yarar?

Limon kabukları da limon kadar faydalı olabilmektedir. Özellikle son zamanlarda limon kabuğu çayı çok fazla diyetisyen tarafından önerilmeye başlandı. Limon kabuğu da limon gibi yüksek oranda C vitamini içermektedir. C vitamini sayesinde kış aylarında soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskimiz düşmekte olup, aynı zamanda bağışıklığımızı güçlendirmekte. Limon kabuğu çayını hazırlamak için ise limonun kabuklarını güneş altında 1 yada 2 gün boyunca kuruttuktan sonra limon kabuklarını demleyerek içebilirsiniz.

Limon kabuğunun bir diğer faydası ise evde yapılan keklerin hamuruna rendelenerek koyulması. Limon kabuğu, keklerinize hem güzel bir tad verirken aynı zamanda evde yaptığınız bu keklerin bir hayli sağlıklı olmasını sağlıyor. Limon kabuğu yağ yakımını hızlandıracak bileşenleri içermektedir. Bu sayede diyetlerinizde kullanacağınız tatlı bir ara öğün olabilir. Aynı zamanda antioksidan olan limon, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırıyor.

Limon kabuğu, içeriğindeki kalsiyum sayesinde kemik sağlığı açısından oldukça iyidir. Bu yüzden kemik tedavisi geçiren kişilerin limon tüketmesi, doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Neden peteklerin üzerine limon kabuğu koymalıyız?

Bu yazımızda size limonun başucumuzda durmasının faydalarından bahsetmiştik. Limon kokusunu bütün bir odaya yaymak için, kış aylarında kalorifer peteklerine konulmasını öneriyoruz. Bu sayede sıcak kalorifer petekleri, limon kabuğunun kokusunu bütün bir odaya yayacak. Eğer bulunduğunuz odada tütün ürünleri kullanılıyorsa, kalorifer peteğine birkaç parça limon kabuğu koymanız odadaki sigara kokusunu bastıracaktır ve odanın havasını temizleyecektir.

Limon kabuğu eğer kalorifer peteklerinin üstüne konulursa, odanın nem dengesini düzenleyecektir. Bu sayede kuru boğaz sorunu gibi durumlar yaşanmayacaktır. Ayrıca düzelen nem dengesi sayesinde odadaki sıcaklık da dışarı çok fazla çıkmayacaktır. Bu durum kış aylarında çok etkili olmaktadır.

Limon kokusu, insanın stresini almaktadır. Yoğun ve stresli bir işiniz varsa ve akşam kendinizi yorgun hissediyorsanız, kalorifer peteklerinizin üzerine yarım limonun kabuklarını koymanız sizin yorgunluğunuzu alırken aynı zamanda sabahları daha zinde uyanmanızı sağlayacaktır. Limon kabuğunun bir diğer faydası, uyurken rahat nefes almanızı sağlamaktır. Bu sayede eğer soğuk algınlığı yaşıyorsanız ve burnunuz tıkalıysa, kalorifer peteklerine limon kabuğu koymanız geceleri uyurken rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Çamaşırlarınızdaki lekeleri yok eden 6 süper etkili yöntem (Kaynak: soru.com.tr)

Limon kokusu doğal bir böcek ilacıdır. İçerisinde bulunan maddeler, böcekleri kendisinden uzak tutmakta. Bu sayede kalorifer peteğine koyacağınız limon kabukları, odanızı böceklerden uzak tutacaktır. Eğer yaz aylarında sivrisinek sorunu yaşıyorsanız, sıcak bir suyun içine limon kabuğu koymanız, sivrisinekleri odanızdan kaçıracaktır.

Sadece sizin sağlığınız değil, kalorifer peteklerinizin sağlığı için de faydalıdır. Limon kabuğu nem dengesini ayarladığından, kalorifer peteklerinin oksitlenmesini önlemektedir. Aynı zamanda kalorifer peteklerinin içersindeki kötü kokuyu da yok etmesi cabası.

Limon kokusu, yüksek tansiyonu düşürmektedir. Kan basıncını düşüren limon kokusu, bunlarla beraber yüksek tansiyon sebepli beyinde pıhtı atması riskini de düşürmektedir. Damarları genişleten limon kalbin kan pompalamasını kolaylaştırcağından, kalp krizi risklerini de azaltacaktır.