Yaklaşık 2 aydır 3600 ek gösterge ile ilgili gelişmeleri, emekliler ve memurlar takip ediyor. 3600 ek gösterge ile ilgili birçok yeni detay ortaya çıkıyor. Bu gelişemler ile birlikte emekli ve memurlara zam geleceği anlaşıldı. Ayrıca sağlık çalışanları, öğretmenler ve din görevlileri de 3600 ek gösterge kapsamına dahil edilecek. 3600 ek gösterge ile birlikte emekli maaşları ve tazminatlarının doğrudan artacağını belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, bu konu ile ilgili çalışmalarına hız kesmeden devam eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na teşekkürlerini iletti.

Herkesin merak ettiği 3600 ek gösterge nedir?

3600 ek göstergenin odak noktasında emekliler var. Unvan, sınıf, derece ve hizmetlere göre farklılık gösteren ek gösterge, devlet memurlarının çalıştığı sıradaki maaşlarının, emekli ikramiyelerinin ve alacağı emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemidir. Emeklilik maaşı ve ikramiyesi bu hesaba göre yapılmaktadır.

Tazminatlarda en az yüzde 40 artış olacak

3600 ek gösterge kapsamında ilk dikkat çeken detay, tazminatlarda yüzde 40 artış olacağı. 3600 ek göstergenin önemli bir kazanım odluğunu dile getiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Yıllardır kamu çalışanları bu hakkın verilmesi için mücadele ediyordu. Bugüne ve bizlere nasip oldu. 3600 ek gösterge çıktığında emekli maaşları ve tazminatları doğrudan artacak. Önemli bir kazanım. Emekli maaşlarında yüzde 30luk bir artış, emekli tazminatlarında da yüzde 30-40 bir artış söz konusu olacak. İnsanlar emekli olduklarında da yaşam standartlarını çalışıyorken ki gibi devam ettirebilecek. Bunun kapsamının geniş olması gerekiyor. Tüm kamu çalışanlarının emekli maaşları ve tazminatlarının kademeli olarak artmasını talep ediyoruz. İnsanların kafasını karıştırmak için bir takım paylaşımlar yapılıyor. Bu noktada kamu çalışanlarımızın resmi açıklamalara itibar etmelerini istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Memur maaşlarına ve emekli ikramiyelerine etki edecek

3600 ek gösterge düzenlemesi ile birlikte, memurların maaşlarına zam getirilecek. Ayrıca bu düzenleme kapsamında, memurların sosyal haklarına da düzenleme getirilerek daha refah bir yaşam standartlarının olamsı amaçlanmakta. 3600 ek gösterge ile birlikte memur maaşları, emekli maaşları ve emekli tazminatlarında büyük oranda artış gelecek. Bu düzenleme ile ilgili yapılan ilk toplantı ise 16 Şubat 2022 tarihinde yapılmıştı. Ayrıca bakanlık, bu düzenlemenin bu yıl içerisinde yürülülüğe girmesi için hızla çalışmaya başladı.

İLGİLİ MAKALE  Meslek gruplarına göre en yüksek emekli maaşları

Banka maaş ödeme

Emeklilerin ücret kaybı sona eriyor

bakanlığın çalışamlarına göre, apılan düzenleme ile statü farkının korunması ve buna uygun maaş oranlarının olması planlanıyor. Düzenleme ile kapsamlı ve adil bir şekilde maaş farkı olacak ve emekli ile çalışan arasındaki maaş farkı da kapanacak. Memur maaşları, emekli maaşları ve emekli ikramiyelerinin artacağı kesin. Ayrıca yapılan bu düzenleme ile birlikte öğretmen, polis, hemşire, din görevlilerinin yanı sıra idari kadro, yardımcı hizmetler sınıfını da kapsayacak.

Eğitim durumuna göre ek göstergeler belirlenecek

Ek göstergesi bulunmayan yardımcı hizmet sektöründe çalışanlar için de yeni bir düzenleme geliyor. yardımcı hizmet sektöründe bulunanlar için de eğitim durumlarına göre ek göstergeler belirlenecek. Şube müdürü unvanlı kadronun ek göstergesinin de hiyerarşik yapı dikkate alınarak 3600’e, daire başkanlarının ek göstergesinin de 4800’e çıkarılması düşünülmekte. İlerleyen zamanlarda ek göstergelerin tam olarak nasıl düzenleneceğini göreceğiz.