Magnezyum, insan sağlığı için oldukça önemli bir mineraldir. magnezyumun en önemli faydası ise kalsiyum emilimini sağlayabilmesi. Magnezyum diş, kas ve kemik yapısı için oldukça önemli bir mineral olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşamsal fonksiyonların birçoğunu magnezyum minerali etkisi ile daha efektif bir şekilde gerçekleştirebilmekteyiz. Bu yazımızda sizlere, magnezyumun faydalarından ve hangi besinlerde magnezyum mineralinin bol miktarda bulunduğundan bahsedeceğiz.

Magnezyumun faydaları nedir?

Magnezyum, insan vücudu için oldukça elzem bir mineraldir. Bu yüzden de gün içerisinde belirli miktarlarda magnezyum tüketmek gerekmektedir. Eğer magnezyum eksikliği çekiyorsanız, birazdan anlatacağımız besinleri beslenme rutininize eklemeniz gerekiyor. Magnezyumun en önemli faydası, vücudun kalsiyum emilimini sağlayabilmesi. kalsiyum emiliminin sağlanması ile birlikte vücudumuz kalsiyumdan alacağı faydaları maksimize edebilecek. Bu sayede de kemik ve kas gelişimi desteklenebilecek.

Genellikle insanlarda 25 gram kadar magnezyum bulunur. Vücutta yer alan bu magnezyumların yüzde 60’ı kemiklerde, yüzde 39’u hücre içi alanda ve kalan yüzde 1’i hücre dışı alanda yer almaktadır. Magnezyum, aynı zamanda denizlerde ve topraklarda da bol miktarda yer almaktadır. Bu yüzden de uzmanlar, magnezyum eksikliği çeken kişilerin sebze ve deniz ürünleri tüketimine ağırlık vermesini tavsiye etmektedir. Vücutta sürekli olarak doldurulması gerekilen bir magnezyum oranı vardır. Bu yüzden de düzenli aralıklar ile magnezyum içeren besinler tüketerek bu rezerv hiç boş bırakılmamalı. Bu şekilde birçok vücut fonksiyonu, çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Sporcular için ise magnezyum oldukça önemlidir. Eğer yapacağınız egzersizlerden tam bir şekilde verim almak istiyorsanız, magnezyum tüketimine önem vermeniz gerekmektedir. Magnezyum sayesinde yapacağınız sporlar ve kas gelişimi, çok daha hızlı ve verimli olacaktır. Magnezyum tüketen sporcular, yorgunluklarını çok daha kolay bir şekilde atarlar ve spor sonrası parçalanmış oan kaslara kan şekerinin iletilmesini arttırmaktadır. Bütün bunlara ek olarak magnezyum, yüksek tansiyon ve tip 2 diyabete de iyi gelmektedir. Eğer bu tür şikayetleriniz bulunuyorsa, magnezyum açısından zengin gıdalar ile beslenmeli. Ayrıca yeterli derecede magnezyum tüketen kişiler, stres seviyelerini de aynı şekilde düşürmüş olacaklardır. Bu yüzden de magnezyum içeren besinler, doğal bir antidepresan olarak da kullanılabilir.

İLGİLİ MAKALE  Menopoz dönemi için beslenme tüyoları

Magnezyum içeren besinler nedir?

Magnezyum içeren besinleri tüketerek birçok vücut fonksiyonlarımızın düzenli bir şekilde çalışabilmesini sağlayabiliyoruz. Ayrıca doğanın bize sunmuş olduğu birçok besinde, yüksek oranda magnezyum içermektedir. Özellikle deniz ürünlerinde magnezyum bulunmaktadır. gelin hep birlikte yüksek oranda magnezyum içeren besinleri inceleyelim.

Bitter çikolata

Bitter çikolata, yeterli miktarlarda tüketildiğinde oldukça sağlıklı bir besin olabilmektedir. Sabahları aç karnına kahve ile brilikte 20 gram kada bitter çikolata tüketmek, metabolizmanızın motor gibi çalışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda kan şekerini de dengeleyecek olan bitter çikolata, aynı zamanda bol miktarda magnezyum içermektedir. Bu yüzden de uzmanlar günlük 20 ila 30 gram arasında bitter çikolata tüketilmesi gerektiğini savunuyor. Aynı zamanda bitter çikolata içerisinde yoğun miktarda kakao bulunduğu için yüksek oranda antioksidan madde de içermektedir. Bu sayede de bitter çikolata tüketmek, vücutta bulunan toksik maddelerin atılmasını kolaylaştıracaktır. Ancak şeker oranı yüksek olan bitter çikolatayı belirtilen oranlardan fazla tüketirseniz, zaman içerisinde kilo almaya başlayabilirsiniz.

Süt

Kemik gelişimi ve sağlığı için genellikle sü tüketilmesi öneriliyor. Kamuoyu ise süt içerisinde kalsiyum olduğu için bu şekilde düşünüyor. Ancak aynı zamanda süt içerisinde yoğun miktarda magnezyum bulunmaktadır. Bu sayede süt sayesinde karşılayacağınız kalsiyumun emilimini, yine süt içerisindeki yüksek oranda bulunan magnezyum sayesinde karşılayabileceksiniz.

Koyu yapraklı eşil sebzeler

Pazı, ıspanak ve semizotu gibi koyu yapraklı yeşil sebzeler içerisinde yüksek oranda magnezyum bulunmaktadır. Bunun nedeni ise bu tür sebzelerin yetişmiş olduğu topraklarda da magnezyum bulunması. Aynı zamanda bu tür besinler, yüksek oranda lif içerdiği için sindirim sisteminin daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlıyor. Sindirim sisteminin daha hızlı ve daha verimli bir şekilde çalışması nedeni ile de metabolizmanız da daha hızlı çalışacaktır. Metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışabilmesi de vücudunuzun yağ yakımını arttıracaktır. Düzenli olarak koyu yapraklı yeşil sebzeler ile beslenmek, kolay bir şekilde kilo verebilmenizde oldukça etkili olacaktır.

Baklagil

Nohut ve mercimek gibi baklagiller içerisinde de yüksek oranda lif yer almaktadır. Gün içerisinde yeterli miktarlarda baklagil tüketirseniz, kilo verme döneminize yardımcı olmuş olacaksınız. Çünkü baklagiller içerisinde yer alan lifler sayesinde gün içerisinde çok fazla acıkmayacak ve metabolizmanızın normalden çok daha hızlı bir şekile çalışabilmesini sağlayacaksınız. Aynı şekilde bu tür baklagillerin içerisinde yüksek oranda magnezyum yer almaktadır. Eğer magnezyum eksikliği yaşıyorsanız, günlü beslenme rutini içerisine kesinlikle baklagillerin olduğu bir öğün eklemenizi öneriyoruz.