Tıkanan lavabolar, başımıza büyük işler açabiliyor. Tıkanan gider, evimizin su basmasına bile neden olabilir. Kötü koku ve kullanım zorluğuna neden olan tıkanmış lavabolar, evinizdeki su tesisatına da zarar verebilir. Bu yüzden tıkanmış olan lavaboların açılması oldukça önemlidir. Tıkanmış olan lavaboları açmanın birkaç farklı yolu bulunuyor. Bu yazımızda sizlere tıkanmış lavaboların nasıl açılabileceğini anlattık.

Tıkanmış lavabolar nasıl açılır?

Tıkanmış lavaboları açmanın en bilinen yolu, bir pompa kullanmak. Pompa, havayı çekerek lavaboyu tıkatan maddeleri dışarı çıkartıyor. Bu sayede de lavabolarınız kolay bir şekilde açılabiliyor. Ancak pompa ile lavabolarınızı açmaya çalışırken, hızlı hareketler ile pompa işlemini yapmanız gerekiyor. Yavaş hareketler, pompanın etkisini azaltacaktır. Ancak bazı lavabo tıkanıklığında, pompa tek başına yeterli olmuyor. Bu yüzden de bazı formüller ile tıkanmış lavabolarınızı açabilirsiniz.

Karbonatlı formüller ile lavabolarınızı açın

Karbonat, hemen hemen her evin mutfağında bulunuyor. karbonatı yemeklerimizde veya temizlikte sıklıkla kullanıyoruz. Bunlar ile beraber karbonat, tıkanmış lavabolarımız için de kullanılabilir. Eğer evinizde karbonat yoksa bile her markette veya her mahalle bakkalından kolayca karbonat temin edebilirsiniz.

karbonatı temin ettiyseniz, bir bardağa biraz karbonat dökün. Ardından da bardağın yarısına kadar su doldurun. Ancak içme suyu kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü musluk sularındaki kireç oranı fazla olabiliyor. İçme suyu kullanırsanız, lavabolarınızı açmanız daha kolay olacaktır. Suyunuzu da koyduktan sonra bardağın kalan yarısına da herhangi bir çeşit sirke koyun. Daha sonra bu malzemeleri güzel bir şekilde karıştırın. Ardından da hazırlamış olduğunuz karışımı, tıkanmış olan lavabo giderinize boşaltın. Daha sonra bir tıpa yardımı ile tıkanmış olan lavabo giderini kapatın ve 30 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresinde de 1 litre kadar suyu kaynatmanız gerekiyor. 30 dakika geçtikten sonra ise tıpayı çıkarın ve hazırlamış olduğunuz 1 litre kadar kaynar suyu lavabo giderinden boşaltın. Bu şekilde tıkanmış olan lavabo giderinizi, oldukça kolay bir şekilde açabileceksiniz.

Kimyasala başvurun ve hızlı sonuç alın

Kimyasal malzemeler ile de hızlı bir sonuç alabilirsiniz. marketlerde “Lavabo açıcı” adı ile satılan bazı kimyasal karışım tozları bulunuyor. Bunun yanında Alka Seltzer gibi suda kolayca çözünen ilaçlar ile de tıkanmış olan lavabolarınızı açabileceksiniz. bunlar ile beraber lavabo açıcı tabletler bulunmaktadır. Bu tabletleri döverek toz haline getirebilirsiniz. Toz haline getirmiş olduğunuz tabletleri de kaynar su içerisine atın ve karıştırın. Daha sonra ise kendinize çok yaklaştırmadan, bu kaynar suyu tıkanmış olan lavabo giderine boşaltın. Bu sayede de çok kolay bir şekilde tıkanmış olan lavabo giderinizi açabileceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Tuvaletin içerisine neden kola dökülmeli? Meğer buna iyi geliyormuş (Kaynak: soru.com.tr)

Kimyasal maddeler de tıkanmış olan lavabonuzu açamadıysa, spiral veya elbise askısı kullanarak da tıkanmış olan lavabo giderleriniz açabilirsiniz. Ancak bu işlemleri yaparken dikkatli olmanız gerekiyor. sert bir hamle ile lavabo tesisatınıza zarar verebilir, kendinize çok daha fazla masraf çıkartabilirsiniz. Bu tür malzemeler ile çok hafif hareketler uygulayın ve tıkanmış olan lavabo giderinizdeki atıkları çıkartın.