Mutfak ve banyoda en çok kullanılan alanlardan bir tanesi, lavabolardır. Lavabolar çeşitli nedenlerden dolayı zaman zaman tıkanır. Tıkalı lavabolar ciddi bir sorun teşkil eder. Lavabonun kullanımını tamamen engelleyen bu sorun, bazı garanti lavabo açma yöntemleri ile def edilebilir. İşte lavabo açmanın garanti yolları.

Lavabo neden tıkanır?

Lavabolar, zaman zaman yapılan yanlış kullanım yöntemleri nedeni ile tıkanabilir. Bunlar;

  • Lavaboda sabun birikmesi, lavabonun tıkanma sebeplerinden bir tanesidir. Sabun, kullanılmasının ardından musluktan akan su ile birlikte lavabodan aşağı akar ve böylelikle ortadan kaybolur. Bazen ise sabun kalıntıları gider borusunda birikip orada bir tıkanıklık meydana gelir. Bu tıkanıklık ise lavabonun tıkanmasına neden olur.
  • Mutfak lavabosunun tıkanmasının nedenlerinden bir tanesi ise, yiyecek artıklarıdır. Mutfaklar, sık sık kullanılır ve evin adeta kalbidirler. Çeşit çeşit yemek pişirilen mutfaklarda özellikle salata gibi yoğun artık çıkmasına neden olacak yemekler, ciddi bir birikinti oluşturur ve bu da lavabonun tıkanmasını kaçınılmaz hale getirir.
  • Tıpkı yemek yaparken meydana gelen artıklar gibi, bulaşık yıkarken de yemek artıkları çöpe yeterince sıyırılmadığında birikir ve lavabo giderinde bir tıkanıklığa neden olur. Bu açıdan yiyeceklerin artıklarını çöpe iyice sıyırmak oldukça önemlidir.
  • Bulaşık yıkanırken lavabo tıkanıklığına sebep olan tek şey artık yemek değildir. Aynı zamanda bulaşık yıkanırken yiyeceklerde kullanılan özellikle katı yağlar, su ile birlikte lavabonun içine girer ve zamanla sertleşir. Sertleşen yağlar, lavabonun çapını daraltır ve bu da lavabonun tıkanmasına yol açar.
  • Tıraş olmak ve bunu bilinçsizce yapmak da lavaboların tıkanmasına neden olur. Tıraş olduktan sonra lavaboya atılan kıllar büyük bir sorun teşkil eder ve özellikle düzenli olarak lavaboya atılırsa ciddi bir tıkanıklığa neden olur.
  • Çay içmeyi toplum olarak çok severiz ancak çay ne kadar keyif verici ise, çayın çöpü o kadar keyif kaçırıcıdır. Demlikte bulunan çay atıkları çöpe güzelce dökülür ise, bir sıkıntı yaşanmaz ancak iyice dökülmezse lavaboda tıkanmaya sebep olur.

Tıkanan lavaboyu açma yolları

Pompa

Lavabo açmanın en etkili ve birincil yolu. Piyasada lavabo açmak için pompalar vardır. Lavabo süzgecinin üzerine bir lavabo açma pompası yerleştirin. Pompa kesinlikle hava almamalıdır. Süzgece yerleştirdiğiniz pompa ile ileri geri hareketlerle lavabonun açılmasını sağlayabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Tuvaletin içerisine neden kola dökülmeli? Meğer buna iyi geliyormuş (Kaynak: soru.com.tr)

Tuz ve sirke karışımı

Lavabo açmak için en doğal ve mantıklı seçeneklerden bir tanesi, tuz ve sirke ikilisidir. Yemek artıklarının yol açtığı lavabo tıkanıklığını ortadan kaldırmaya yarayan en güzel yollardan biri olan tuz ve sirke karışımı, bu derdi kökünden çözecektir. İlk olarak tuzu alın ve lavabonun giderinden sakin bir şekilde dökün. Tuz lavabo giderinin bir miktar açılmasını sağlayacağından bir süre bekleyin ve daha sonra da sirkeyi dökün. Biraz bekleyin ve tıkanmış lavabonun ne kadar açıldığını gözlemleyerek düzenli olarak bu adımları tekrarlayın.

Sirke ve karbonat karışımı

Sirke ve karbonat da lavabo açmak için garanti ve etkili yollardan bir tanesidir. Lavabonun süzgecinden 2 çay bardağı karbonat dökün ve ardından hiç beklemeden 2 çay bardağı sirkeyi de aynı şekilde dökün. Sirke ve karbonat birleşince bir tepkime oluşur ve tıkanıklık kısa süre içinde açılır.

Tel

Tel de tıkalı lavabonun açılmasında etkili bir yoldur. Lavaboyu açmak için kullanacağınız tel sağlam ve dayanıklı olmalıdır aksi halde tel kopar ve işlem gerçekleştirilemez. İlk olarak telin ucunu kancaya benzer bir biçimde kıvırın. Kanca şeklindeki telin kancalı kısmını ise lavabodan içeriye sokun. Kancayı lavabonun alt tarafından sokmalısınız. Borudan içeri soktuğunuz teli ardından yavaşça geri çekin.