Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte tatlı mı tatlı yaz mevsimi meyveleri de raflarda yerini almaa başladı. Babalarımız her zaman en iyi karpuzu seçmek için market raflarında bulunan her karpuzu detaylıca inceliyor. Fakat bazı karpuzlar renksiz, tatsız olabiliyor. Bu tür karpuzlara genellikle “kelek” karpuz denilmekte. vatandaşların en merak ettiği konu ise kelek karpuzun iade edilip edilemeyeceği. Bu yazımızda sizlere, kelek karpuzun iade edilip edilemeyeceğinden bahsettik.

Kelek karpuz iade edilir mi?

Kelek karpuz, birçok vatandaşın sinirini bozan bir durum haline gelmeye başladı. Özellikle aran ekonomik sıkıntılar, hali hazırda karpuz gibi meyveleri almayı zorlaştırmışken bir de karpuzların kelek çıkması can sıkmaya başlıyor. Fakat yetkililer tarafından yapılan açıklamlara göre, tüketicinin kelek karpuzu iade etme hakkı bulunuyor. Fakat kelek karpuzu iade ederken dikkat edilmesi gereken bazı konular var.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, kelek karpuzun “ayıplı ürün” kategorisinde olduğunu ve dolayısıyla da kelek karpuzun iade edilebileceğini vurguladı. Aydın Ağaoğlu, “Dolayısıyla tüketicinin ayıplı ürünle karşılaştığında mevcut olan yasal hakları, kelek karpuzla karşılaştığında da geçerlidir. Şöyle ki tüketici ayıplı ürünle karşılaştığında ayıpsız ürünle misliyle değişimini veya iadesini isteyebileceği gibi, satıcının da buna uyma mecburiyeti vardır. Yani tüketicilerin tercihi neyse uymak zorundadır.” sözlerine yer verdi.

Fiş olmadan iade yapılamaz

Herhangi bir ayıplı ürünü iade ederken, satıcıya fişle geri dönmeniz gerekiyor. Bunun en büyük sebebi de söz konusu olan ürünü hangi tarihte kaç liraya aldığınızı kolay bir şekilde belgeleyebilmek için. Konu ile ilgili Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Tüketici ürünü hangi tarihte aldığını ancak o satış fişiyle belgeleyebilir. Ancak bazı tüketiciler meyveyi genelde seyyar satıcılardan alıyor. Bu satıcıların resmi satış fişi vermese dahi TC veya vergi numarasının yazılı olduğu bir kağıda kaç liraya, hangi tarihte, ne sattığını yazıp imzalaması yeterlidir. Bu şekilde, hak arama önündeki büyük engel kalkmış oluyor.” yorumlarında bulundu.

TÜBİS’e başvurun

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, kelek karpuzun gerekli şartlarda kesinlikle iade edilmesi gerektiğini söyledi. Ağaoğlu kelek karpuzun iadesini almayan, yenisi ile değiştirmeyen ve ücreti geri vermeye yanaşmayan satıcıların şikayet edilebileceğini belirtti. Tüketici Konfederasyon Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi’ni kullanarak (TÜBİS) hakem heyetlerine ellerindeki belgelerle başvurulabilir. Tüketici hakem heyetlerinin verdiği kararlar mahkeme kararı hükmünde olup İcra İkaz Kanunları hükümlerine göre yerine getirilir.” açıklamasını yapmıştı.

İLGİLİ MAKALE  Karpuz kabuğunu çöpe atanlar bu 'reçeli' tattıktan sonra pişman olacaklar. Karpuz kabuğu reçeli tarifi (Kaynak: soru.com.tr)

Kesmece karpuz iade edilir

Satıcılar, kesmece karpuz satarken müşteriye garanti veriyor. Fakat bu karpuzların kelek çıkamsı durumunda da satıcı iade almak zorundadır. Çünkü garanti vermesine rağmen karpuzları kelek çıkmıştır. Fakat tüketici kendini garanti altına almak istiyorsa, kesinlikle satın aldığı karpuzun fişini saklamak zorunda. Eğer seyyar satıcıdan karpuz almışsanız, o kişiden imzalı bir belge isteyebilirsiniz. Bu sayede de satın aldığınız karpuzun fiyatını ve kilosunu yazabilir, söz konusu seyyar satıcıdan adlığınızı kolayca kanıtlayabilirsiniz.