Hayat içerisinde sağlam adımlarla durabilmek için kişinin ilk olarak kendi kendine yetebilmesi gerekmektedir. Kendi kendine yetebilen ve birey olduğunun bilincinde olan kişiler hayat içerisinde çoğu zaman mantık çerçevesinde ilerlerken, genellikle planlı ve programlı bir yaşam süren kişilerdir. İnişler ve çıkışların yaşandığı dönemlerde kendi kendine yetebilmeyi bilen kişiler genellikle her koşuldan sağlam çıkabilir ve kendi yaralarını sarabilme gücünü yine kendisinde bulabilir. Haberimizin bu bölümünde kendi kendine yetebilen kişilerin uyguladığı 5 ortak özelliği Psikolog Beyhan Budak’ın söylemleriyle ele aldık. İşte konuya dair tüm detaylar…

Kendi kendine yetebilen kişilerde bu 5 özelliğin bulunması gerekiyor

  1. Kendi kendine yetebilen insanların en temel özelliği şüphesiz yalnızlıkla barışık olmalarından geçmektedir. Toplum geleneği insanlar yalnızlığı bir az daha eziklik ya da dezavantajlı bir durum gibi görürken, esasında yalnızlığımız ile barışmadığımız zaman her daim diğer insanlara muhtaç olma eğilimi içerisinde olabiliriz. Bu noktada şöyle bir ayrım içerisinde olmak son derece doğru olacaktır. Duygusal yeme olarak nitelendirilen son dönemin popüler terimlerinden biri olan bir durum bulunmaktadır. Duygusal yeme probleminin altında yatan sebep şudur, gerçekten acıkmadığın halde duygusal anlamda çaresiz ya da çözümsüz hissedildiği zaman kişi kendini direkt olarak yemek yeme eyleminin içerisinde buluyor. Bu noktada duygusal yeme ile sağlıklı yeme arasında şöyle bir fark oluşuyor. Birisi gerçek manada ihtiyacımız olduğunda sağlıklı besinlerin tüketilmesiyle meydana gelirken diğeri ise duygusal manada eksik hissedildiği zaman yeme şeklidir. Yalnızlık ile bu durumu şu şekilde bağdaşlaştırabiliriz. Yalnızlık, her zaman bir kişiye muhtaç olma eğilimini doğurduğu zaman büyük bir bozukluğun timsali olmaktadır. Dolayısıyla yalnız kalmaktan ya da yalnız bir şeyler yapmaktan korkmamak, çekinememek kendine yeten kişilerin ortak davranışlarından şüphesiz birincisidir.
  2. Kendine yeten insanların bir diğer özelliği ise gerçekçi olmalarıdır. Diğer insanlar konusunda toz pembe hayallere genellikle kapılmazlar. Hayata ve olaylara karşı çok daha rasyonel bakabilme eğilimi içerisinde olan kişilerdir. Bu tarz insanlarda herkesin bir yeri bulunurken, kişilere göre davranış şeklinin olduğunu da gözlemlemek mümkün olacaktır. Aynı zamanda gerçekçi olan insanlar diğer insanlara göre, yaşanan olaylara karşın çok daha güçlü bir yapıda olmalarıyla da meşhurdur.
  3. Kendine yetmekle ilgili olan önemli konulardan bir tanesi de özgüvendir. Özgüven noktasında söyleyebileceğimiz iki kural bulunmaktadır. Bunlardan birincisi kendine inanmadır. Yani bir şeyleri başarabileceğine inanan insanlar, zorlukların üstesinden gelebileceğine inanan insanlar sahiden hayat noktasında çok daha başarılı olduklarını söylemek doğru olacaktır. Bir diğer konu ise şüphesiz deneme cesaretinin kişinin içerisinde olma halidir. Her ne konuda olursa olsun kafanıza gelen ya da hayalini kurduğunuz herhangi bir olayı bir miktar risk karşılığında denemekten korkmayın.
  4. İnsan beynini iki tür şeklinde düşündüğümüz yaptığımız hareketlerin sonucunda istediğimiz verimliliği alamadığımız kişinin kendisine kızması, ya da kendine yerici cümleler ile karşı gelmesi son derece yanlış uygulamalardan bir tanesidir. Kişi kendine sevip kendine değer verdiği zaman ve hatalarından gerçek manada ders çıkardığı zaman kendi kendine yetebilen pozisyonda olabilir. Kendi yeren ve kendine kötü davranan insanlarda genellikle dışarıya karşı muhtaç olma duygusu ön plana çıkarak her zaman kendini güçsüzlüğün esir aldığı bir durumun içerisinde bulacaktır.
  5. Kendine yetme noktasında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de diğer insanlara göstermiş olduğumuz ilgi miktarıdır. Bu noktada bir insanın üzerine çok fazla düşmek, o insana bir sürü hediye almak ya da jestlerde bulunmak borçlu olma dürtüsünün oluşmasına neden olacaktır. Bu durum itibarıyla insanlara ilgi gösterirken bir adım senden bir adım ondan prensibi üzerinden ilerlemek çok daha doğru olacaktır.
İLGİLİ MAKALE  Sosyal medyanın nabzı bu görselde atıyor! Nasıl gördüğünüz kişiliğinizi ele veriyor (Kaynak: soru.com.tr)

Video: Bu 5 Şeyi Yapan İnsanlar Kendi Kendine Yetiyor