Yapılan haberler ile birlikte gıda kıtlığı konuşulmaya başlandı. Artan nüfus ile birlikte gıdaların yetersiz kalması durumunda uzmanlar, böceklerden yardım alınabileceğini belirtiyor. Bunlarla beraber daha bilinmeyen en az 8 milyon böcek türünün olabileceğini düşünen uzmanlar, böceklerin geleceğin gıdası olabileceğini düşünüyor.

Toplam hayvansal biyokütlenin yaklaşık yüzde 90’ı böcek

Böcekler hayvansal biyokülenin yüzde 90 kadarını oluşturmakta. Deniz dipleri veya kenarlarında, çölde veya yağmur ormanlarında her yerde böcekleri görmekteyiz. Genellikle iğrendiğimiz bu böcekler, insanlığın kurtarıcısı rolüne bürünebilir. Deniz kenarlarındaki besin zincirinin büyük bir bölümünü oluşturan böcekler, içerlerinde bulundurmuş olduğu vitaminler ile birlikte büyük bir yaşam kaynağı olma potansiyeline sahip. Ancak hala araştırılmakta olan yeni böcek türleri aranıyor. Bununla beraber de böcek yetiştiriciliği sektörü de oldukça büyüyen bir sektör haline geldi.

Böcekler dünya üzerinde en çok olan yaşam formu. Ancak boyutları itibari ile onları çok azmış gibi görüyoruz. Fakat uzmanlar tam tersini söylüyor. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, böceklerin daha keşfedilmemiş birçok türünün olduğu yönde. Bunlar da eklendiğinde insanlar böceklerin yanında bir hiçmiş gibi kalıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü üretimi arttırın dedi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, gıda üretiminin en az yüzde 60 oranında artması gerektiğini dile getirdi. Ancak yetersiz kaynaklar ve artan nüfus yüzünden bu durum oldukça zor olabilir. Bu yüzden de araştırmacılar, böcekler ve yenilebilen böcekler üzerine araştırma yapmaya başladı. Asya kültüründe zaten böcek tüketmek var. Ancak diğer kültürler tarafından böcek yemek oldukça iğrenç olarak gözükmekte. Ancak gıdanın yetersizliği nedeni ile ileriki yıllarda böcekten başka herhangi bir yiyeceğimiz olmayabilir. Bu yüzden de artık kendimizi böcek yemeye hazır hale getirmemiz gerekiyor.

Uzmanların araştırmalarına göre, yaklaşık 2 bin tür böceğin içerisinde insan sağlığına faydalı vitamin ve minerallerin olduğu yönde. Bu sayede böcek yemek, insan sağlığına oldukça faydalı olabilir. Fakat henüz keşfedilmemiş birçok farklı tür böceğin olduğu düşünülünce, hangi böceklerin yenilip hangilerinin yenilemeyeceği konusunda kararsız kalabiliyoruz.

Yenilebilir 2 bin farklı böcek türü var

Çoğu tropik ülkede yenilebilir 2 bin farklı böcek türünün olduğu biliniyor. Bununla beraber bu böceklerin de insan sağlığı için gerekli vitamin ve mineralleri de barındırdığı biliniyor. Bu yüzden özellikle Asya ülkelerinde böcek yetiştiriciliği oldukça gelişmiş bir sektör. Yaşanabilecek gıda kıtlığı nedeni ile ekosistemimizin büyük çoğunluğunu kaplayan böcekleri tüketmek, insanlar için yeni bir şans olabilir.

İLGİLİ MAKALE  Böceklerle yapılıp ilkokul öğrencilerine yedirilecek!

Herhangi bir gıda kıtlığı sırasında yenilebilecek olan böcekler

  • Coleoptera (arılar)
  • Lepidoptera (kelebek tırtılları ve pul kanatlılar)
  • Hymenoptera (eşek arısı ve karıncalar)
  • Orthoptera (çekirgeler, cırcır böcekleri, termitler)
  • Hemiptera (ağustos böcekleri)
  • Odonata (ejdarha sineği)
  • Diptera (sinek)