Açık tenli insalar, yaz aylarının gelmesinden çok memnun olmuyorlar. Çünkü ciltleri güneş ışınlarına karşı oldukça hassas olabilirken, güneş yanıkları ile boğuşmak zorunda kalabiliyorlar. Bu yüzden de açık tenli ve ciltleri hassas olan kişiler, güneş kremleri ile sokağa çıkmak zorunda kalabiliyor. Bu yazımızda sizlere güneş kremi fiyatlarından ve güneş kreminin faydalarından bahsettik.

Güneş kremi nasıl koruyor?

Piyasada bulunan bütün güneş kremlerinin aktif madde ve emülsiyon adı verilen iki ana bölümü bulunmaktadır. Bu iki ana bölümün birbirlerinden farklı görevleri bulunmaktadır. Güneş kremlerindeki aktif madde bölümü, güneş ışınlardan koruma işlemlerini gerçekleştirmektedir ve iki ayrı kategoriye ayrılabilir. Bu iki kategori UV emiciler ve UV reflektörleri olarak ayrılmaktadır. UV emiciler, UV radyasyonunu emer ve oldukça düşük bir ısı seviyesine dönüştürmek ile görevli olan kimyasallardır. UV reflektörleri ise güneş ışınlarından gelen zararlı UV ışınlarının büyük kısmının yansıtılmasında görev alır. UV reflektörleri, UV radyasyonunu emen ve dağıtan çinko oksit ve titanyum dioksit maddelerinden oluşmaktadır. Bu iki kategori, güneş yüzünden oluşacak DNA hasarlarını derdest etmektedir.

Piyasada bulunan birçok güneş kremi modelinde birden fazla madde bulunmaktadır. Genellikle bu maddelerin saysı altı olmaktadır. Yağ, su gibi maddeler de güneş kremleri bileşenleri arasındadır ve bu maddeler güneş kremini korumak ile görevlidir. Bütün bunlara ek olarak güneş kremlerinin de koruma gücünün bilimsel bir ölçü birimi bulunmaktadır. Bu ölçü birimine SPF denmektedir. Hal arasında ise faktör denilmektedir. SPF birimi güneş ışınlarının bu krem içerisinden ne kadarını göstermektedir. SPF değeri yüksek olan güneş kremlerini tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü SPF değeri yükseldikçe, krem içerisinden geçen UV ışını o kadar azalmaktadır. SPF 30, otuzda bir veya UV’nin yüzde 3,3’ünün cildinize ulaşmasını izin verir. Bu, UV’nin yüzde 96,7’sini filtrelediği anlamına gelir. 50’lik bir SPF ile UV ışınlarının yüzde 98’nin geçmesini engellemektedir.

Güneş kremi nasıl uygulanmalı?

Birçok kişi, güneş kremini yanlış uygulamaktadır. Güneş kremleri sadece tatil vakitlerinde kullanılması gereken bir krem değildir. Güneş kremleri, yaz aylarında cildimizin güneş gören her yerine uygulanması gereken kremlerin başında gelmektedir. Çünkü güneş ışınları içerisinde zararlı UV ışınları bulunuyor. Bu da cildimizde yanıklar ve DNA hasarlarının oluşmasına neden olabiliyor. Ayrıca bazı insanların ciltleri, güneş ışınlarına karşı alerjik reaksiyonlar gösterebiliyor. Bu yüzden de güneş kremi kullanımını, günlük hayatınıza eklemeniz gerekmektedir. Fakat bazı insanların ciltleri güneşe karşı oldukça dayanıklı olabiliyor. Genellikle esmer tenli insanlarda bu durum görülüyor. Bu yüzden de bu tür cilt tipine sahip olan kişilerin açık tenli insanlara göre daha az güneş kremine ihtiyaç duymaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Güneş kremi kullanmayan dikkat! Güneş ışınlarının zararları etkileri cilde bakın nasıl zarar veriyor

Güneş kremini, güneş ışınlarının altına çıkamdan 20 dakika önce uygulamanız gerekmektedir. Çünkü güneş kreminin cilde işlemesi, yaklaşık 20 dakika sürüyor. Eğer sürekli olarak da güneşin altında geçireceğiniz bir gün yaşayacaksanız, kesinlikle 1,5 ya da 2 saat aralıklar ile güneş kreminizi tazelemeniz gerekiyor. Bu sayede güneş kremlerinden alacağınız verimi en üst düzeye çıkarmış olacaksınız. Ancak tatildeyseniz, güneş kremini sürdükten 1 saat sonra denize veya havuza girmeniz önerilmektedir. Çünkü cilt üzerinde kalan bütün güneş kremi, su ile kolay bir şekilde dağılabilir. Ancak yağ bakımından zengin olan güneş kremleri için bu durum geçerli değil. Bu yüzden de seçtiğiniz güneş kremi modeline göre bu detaya dikkat etmeniz gerekiyor.

İndirimli güneş kremi fiyatları

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte güneş kremine olan ihtiyaç arttı. Bu yüzden de insanlar, güneş kremleri fiyatlarını sürekli olarak araştırmaktadır. Gelin hep brilikte Trendyol’da indirime girmiş olan kaliteli güneş kremlerini inceleyelim.

Luis Bien güneş kremi

50 SPF değerine sahip olan bu güneş kremi, günlük hayatta kullanabileceğiniz kaliteli güneş kremlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. UVA ve UVB ışınlarına karşı üstün koruma sağlayan bu güneş kremi ise Trendyol’da şu an sadece 99 Türk lirası. Ayrıca yüz için kullanılabilen bu güneş kremi, aydınlatıcı ve nemlendirici özellikler de taşımaktadır.

Nivea Sun güneş kremi

nemlendirici özelliği ile cildi besleyen Nivea güneş kremi, 50 SPF değerinde bir koruma sağlamaktadır. UVA ve UVB ışınlarının yüzde 98 kadarını engelleyen bu güneş kremi, şu an için Trendyol’da 199 Türk lirasına alıcı buluyor. Su bazlı olan bu güneş kremi, tatillerde tercih edebileceğiniz suya karşı dayanıklı bir güneş kremidir.

Sebamed güneş kremi

50 SPF değerine sahip olan bu güneş kremi, üstün koruması ile güneşin altında istediğiniz akdar vakit geçirmenize olanak tanıyacaktır. Ayrıca doğal besin maddelerinden üretilmiş olan bu güneş kremi, cildinizin yeterli derecede beslenmesini ve cildinizin yeterli nem seviyesinde kalmasını sağlayacaktır. Sebamed güneş kremi şu an için Trendyol’da 127 Türk lirasına satılmaktadır.