Sağlıkı ve huzurlu bir hayat geçirebilmek için öncelikle beslenmenize dikkat etmeniz ve sağlıklı besinler ile beslenmeniz gerekiyor. Doğada var olan birçok sebze ve meyve, bizlere almamız gereken vitamin ve minerali sağlamaktadır. Ancak aralarında öyle bir şey var ki, küçük olmasına karşın yaptığı işler çok büyük. Karanfil, içerisinde var olan besin maddeleri ile insanlar için oldukça önemli bir baharat çeşididir. Bu yazımızda sizlere, karanfilin faydalarından bahsedeceğiz.

Karanfilin faydaları nedir?

Karanfil ağacı, 4 mevsim boyunca yeşil kalabilen nadir ağaç çeşitlerinden biridir. karanfilin sağlamış olduğu faydalar ise oldukça önemli olabilmekle birlikte, insanları da birçok farklı hastalıktan da koruyabilmektedir. Anavatanı Endonezya olan karanfil baharatı, hemen hemen tüm dünya mutfaklarında kullanılmakta olan bir baharattır. Aynı zamanda karanfil, Hindistan’da da sıklıkla yetiştirilmekte olan bir baharattır. Karanfil, resmen her derde devadır. Bu yüzden de uzmanlar, günde en az 1 adet karanfil çiğnenmesi gerektiğini belirtmektedir.

Karanfilin ilk dikkat çeken faydası ise dişlerimizedir. İçerisinde yer alan antiseptik özelliğe sahip besin maddeleri, diş eti ve diş sağlığına zarar verecek olan bakteri ve mikropların atılmasını sağlayacaktır. Ayrıca karanfil çiğnemek, dişlerin daha beyaz bir hale gelmesini sağlar. Diş minesini güçlendirmekte olan karanfil, ağızdaki kötü kokuların da giderilmesinde oldukça etkili bir besindir.

Karanfil

Karanfil

Karanfil, bağırsaklardaki enfeksiyonun temizlenmesinde de oldukça önemlidir. Ayrıca bağırsaklardaki hastalıkların hemen hemen hepsine iyi gelen karanfil, sindirim sisteminin daha hızlı ve daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Bunlara ek olarak karanfil, ishal ve kabızlık gibi sorunların da önüne geçmektedir. Bunlar ile beraber karanfil, bağırsak hareketlerini düzenlediği için metabolizmanın da hızlanmasını sağlayacaktır. Bu yüzden de diyetisyenler, kilo vermek isteyen kişilerin günde en az 2 adet karanfil tüketmesi gerektiğini sıklıkla dile getirmektedir.

Karanfil içerisinde yüksek miktarda antioksidan maddeler bulunmaktadır. Bu antioksidan maddeler ise vücutta yer alan toksik maddelerin atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca karanfil içerisinde yer alan bu besin maddeleri, vücudun birikmiş olduğu ödemlerin de atılması konusunda yardımcı olacaktır. Bu yüzden de karanfili kilo vermek isteyenlerin tüketmesi gerekiyor. Bütün bunlara ek olarak karanfil, çok uzun yıllar boyunca tıp alanında kullanılmış olan bir baharattır. Eski çağlardaki hekimler, birçok hastalığın tedavisini karanfil yardımı ile sağlamıştır.

İLGİLİ MAKALE  Karanfil çiğnemenin faydaları

Karanfil, doğal bir ağrı kesicidir. Bu yüzden de vücudunuzda yer alan her türlü ağırının giderilmesini sağlayacaktır. Özlelikle migren ağrısı çeken kişilere önerilen karanfil, aynı zamnda gün içerisinde daha aktif ve daha enerjik olabilmenizi sağlayacaktır. Bunlar ile beraber karanfil, bilişsel fonksiyonların da gelişmesini sağlayacaktır. Özellikle odaklanma ve dikkat dağınıklığı gibi problemlerin önüne geçen karanfil, okul çağındaki çocukların sıklıkla tüketmesi gereken baharatlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karanfil, sinir sistemi üzerinde de oldukça etkili bir besindir. Yoğun bir iş gününden sonra stresi azaltmak amacı ile karanfil çiğneyebilirsiniz. Karanfilin içerisinde yer alan besin maddeleri, sinir sistemi üzerindeki baskının azalmasına ve vücudun rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca karanfil, doğal bir antidepresan olarak da kullanılabilir. Çünkü karanfil çiğnediğinizde, vücudunuz mutluluk hormonu salgılamaya başlayacaktır. Bu yüzden de birçok psikolog ve psikiyatrist de karanfil tüketmenin oldukça önemli olduğunu vurgulamaktadır.