Doğa, bize birçok farklı faydalı besin sunmaktadır. Bu besinlerin en faydalılarından biri de çörek otudur. Çörek otunun faydaları say say bitmiyor. Birçok farklı hastalığın şifası olan çörek otu, özellikle kanser ve diyabet gibi hastalıklara karşı savaşta bizim safımızda yer almaktadır. Bu yazımızda sizler çörek otunun faydalarından bahsedeceğiz.

Çörek otunun faydaları nedir?

Çörek otunun içersinde bulunan maddeler, kanser hücrelerinin üremesini ve gelişimini engellemektedir. Bununla beraber çörek otu, hemen hemen her evin mutfağında bulunuyor. Bu yüzden de ev hanımları, sürekli olarak çörek otunu en az bir yemekte kullanıyor. Küçük siyah mucize olarak adlandırılan çörek otu, aynı zamanda insülin direncine karşı savaşmaktadır. Bu yüzden de uzmanlar, insülin direnci olan diyabet hastalarının, sıklıkla çörek otu tüketmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Çörek otu içerisinde timokinon adından bir madde bulunmaktadır. Bu madde, vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynuyor. Bu yüzden de çörek otunun küçük yaşlardaki çocukların sürekli olarak tüketmesi gerekiyor. Hatta bazı uzmanlar, çörek otu yağı ile hazırlanmış olan içeceklerin, okul çağına gelmiş olan her çocuğun tüketmesi gerektiğini sıklıkla vurgulamaktadır.

Çörek otunun ölüm hariç her derde deva olduğunu söyleyen yüzlerce uzman mevcut. Çörek otunun en belirgin özelliklerinden biri de enfeksiyona ve iltihaba karşı savaşması. İdrar yolu enfeksiyonuna karşı birebir olan çörek otu, aynı zamanda boğaz ve burun tıkanıklığına iyi gelmektedir. Özellikle akciğerde biriken balgamı söküp atan çörek otu, akciğer kanserine karşı bir koruma kalkanı açıyor.

Solunum yolu hastalıklarının hemen hemen hepsine iyi gelen çörek otu, aynı zamanda romatizma ağrılarının geçmesinde de oldukça efektif. Bununla beraber kronik baş ve diz ağrılarını engelleyen çörek otu, kadınların yaşadıkları adet sancılarının bastırılmasında da etkili bir baharattır. Ayrıca çörek otu, mide asitinin dengelenmesini sağlar ve hazmı kolaylaştırı. eğer şişkinlik hissediyorsanız, bir tutam çörek otu ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Kilo vermeye yardımcı

Eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, çörek otu tüketmelisiniz. Çünkü çörek otu içerisinde bulunan besin maddeleri, vücuttaki ödemin atılmasını sağlamaktadır. Bununla beraber çörek otu tüketmek, bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlayacaktır. Bu sayede de kabızlık gibi birçok farklı sindirim sorununun üstesinden gelebilecek ve bağırsak hareketlerinin hızlanması ile beraber vücudun metabolizmasının hızlanmasını sağlayacaksınız.

İLGİLİ MAKALE  Bu yağ resmen vücuda şifa depoluyor! Her gün sadece 'bir kaşık' tüketmeniz yeterli

Düzenli olarak çörek otu tüketmek, bazal metabolizmanın hızlanmasını sağlayacak. Bazal metabolizma, vücudun deaktif olduğu durumdaki metabolizma hızıdır. Kısacası uyku anındaki metabolizma hızınızdır. Eğer bazal metabolizmanız ne kadar hızlı ise kilo verme hızınız da bir o kadar fazla olacaktır.

Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Çörek otu yağı, en az çörek otu kadar faydalıdır. Bunu kullanmak için öncelikle çörek otunun ezilip, içerisinden yağının çıkarılması gerekiyor. Çörek otu yağını genellikle salatalarda ve belirli içeceklerin içerisinde kullanabilirsiniz. Çörek otu yağı, karaciğer yağlanmasının da önüne geçiyor ve pankreas kanserinin önüne geçiyor. Bu faydalı yağı, yoğurt içerisinde de kullanabilirsiniz. Hem yoğudun hem de çörek otu yağının faydalarını alacaksınız