Elma sirkesi, hemen hemen her evde bulunan bir ürün. Çoğumuz sadece salataları tatlandırmak için kullansak da aslında elma sirkesinin birçok şeye faydası dokunuyor. Özellikle kalp hastalıklarına iyi gelen elma sirkesi, aynı zamanda cilt üzerinde de olumlu etkilere sahip. Bütün bunlara ek olarak elma sirkesi, temizlik konusunda da oldukça etkili olabilmektedir. Bu yüzden de elma sirkesi ile evinizdeki her yeri kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Elma sirkesi içerisinde oldukça faydalı besin maddeleri, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu sayede bağışıklık başta olmak üzre birçok vücut fonksiyonun düzenlenmesinde de etkili olabilen elma sirkesi. uzun yıllar boyunca tıpta kullanılan doğal ilaçlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda sizlere, elma sirkesinin mucizevi faydalarından bahsedeceğiz.

Elma sirkesinin faydaları nedir?

Elma sirkesinin en bilinen faydası, kilo vermeye yardımcı olması. Elma sirkesi içerisinde yer alan besin maddeleri, bağırsak hareketlerinin daha verimli ve daha hızlı olmasını sağlıyor. Bu sayede de birçok sindirim sistemi sorununun önüne geçmiş olacaksınız. Aynı zamanda bağırsak hareketlerinin daha hızlı ve daha verimli olması, metabolizmanın da hızlanması konusunda etkili olacaktır. Metabolizmanın hızlı olması da kişilerin kilo vermesini sağlıyor. Hızlı bir metabolizma sayesinde vücudumuz daha hızlı bir şekilde yağ yakabilecek.

Elma sirkesi içerisinde vücut için faydalı olan birçok vitamin bulunmaktadır. Bu vitaminlerden en dikkat çekeni ise C vitamini grubudur. C vitaminin ise birçok farklı şeye faydası bulunmaktadır. Tahmin edeceğiniz gibi C vitaminin en önemli faydası, bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi de soğuk kış aylarında yaşayabileceğiniz grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmanız ve bu hastalıklara yakalanma durumunda da çok daha rahat bir tedavi süreci geçirmenizi sağlıyor. Bütün bunlar ile beraber C vitamini, cilt üzerinde de oldukça olumlu etkiler bırakmaktadır. Cildimiz, yapısı gereği C vitaminine ihtiyaç duymaktadır. C vitamini sayesinde cildimizi kırışıklık ve sarkma gibi yaşlılık etkilerine karşı koruyabiliriz. C vitamini tarafından zengin olan elma sirkesi yardımı ile doğal cilt bakımı yapmak, cildin elastikiyetini korumaktadır. Ek olarak elma sirkesinin asidik yapısı, cildi derinlemesin temizleyecektir. Ancak bu bakımları yapmadan önce ufak denemeler yapın. Çünkü elma sirkesinin asidik yapısı, hassas ciltlerin tahriş olmasına neden olabiliyor. Ancak seyrelterek bu etkileri de bertaraf edebilirsiniz. Elma sirkesindeki asidik maddeler, cildin gözeneklerini derinlemesine temizleyecektir. Bu sayede de siyah nokta gibi oluşumların ortadan kalkmasını sağlayacaksınız. Bunlara ek olarak sebum dengesini düzenleyen elma sirkesi, ciltteki yağlanma ve akne gibi sorunların da ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Gaz sancısına doğal çözümler (Kaynak: izlehaber.com)

Elma sirkesinin bir diğer mucizevi faydası ise kalp ve damar sağlığınadır. Her sabah yarım çay bardağı elma sirkesi içmek, tıkanmış damarların eski haline dönmesini sağlayacaktır. Ayrıca elma sirkesi içerisinde yer alan besin maddeleri, kötü kolesterol seviyesinin dengelenmesini sağlar. Yüksek tansiyona da iyi gelen elma sirkesi, kan basıncını da düzenleyerek kişilerin beyin kanaması yaşama olasılığını da azalatacaktır. Ancak elma sirkesi, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Ayrıca düzenli ilaç kullanan ve kronik hastalıkları olan kişilerin de elma sirkesi tüketmeden öne dikkat etmeli ve kesinlikle doktorlarına danışmadan düzenli bir şekilde elma sirkesi tüketmemeleri gerekiyor.