Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya Çiftçi Kadınlar Günü dolayısıyla Emine Erdoğan’ın önderliğinde bir programa katıldı. 81 ilden 120 girişimci kadının içerisinde bulunduğu programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birbirinden farklı sürprizlere imza atarken çeşitli açıklamalarda bulundu. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın program kapsamında söylediği sözler ve tüm detayları…

“Kadınlarımızı kırsalda daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen ve Emine Erdoğan’ın önderliğinde yürütülen proje kapsamında eşini yalnız bırakmayan Erdoğan proje kapsamında kadın çiftçileri desteklemeyi ihmal etmedi. Program içerisinde kadınların tüm taleplerini birer birer dinleyen Erdoğan, kadınların büyük bir girişimci ruhuna sahip olduklarına vurgu yaptı. Hayatın her alanında olduğu gibi tarım sektöründe de kadınların büyük ölçüde önemli bir yere sahip olduğu her defasında vurgulayan Erdoğan, “Tarımsal üretimde verimliliğin artırılmasının kırsal kalkınmadan geçtiği bilinciyle ortaya koyduğumuz vizyonumuzda, kadınlarımızı kırsalda daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin bu alandaki potansiyelini değerlendirmek için kadın istihdamını ve girişimciliğini destekliyoruz. Bunu sosyal ve ekonomik kalkınmanın olmazsa olmazlarından biri olarak görüyoruz.” şeklinde konuştu.

10 milyar liralık destek yapılacak

“Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı” kapsamında kadın çiftçilerimizi desteklemek amacıyla programa katılım gösteren aynı zamanda kadınların tarım alanındaki başarılarına değinen Erdoğan, program içerisinde pek çok farklı konuda kadınları desteklediğini duyurdu. Program içerisinde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci sözlerine yer verirken şu kelimeleri kullandı “Böylece özellikle kadınlarımızın yer aldığı projelerin bir adım daha öne çıkmasını gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar tarımsal destek olarak 5 bin 837 kadın yatırımcımıza 3 milyar 55 milyon lira hibe ödenmiştir. Bu rakam, toplam ödenen hibenin yüzde 35’ini oluşturmaktadır. Kırsal kalkınma ve kredilendirme programlarımız kapsamında ise 280 bin 643 kadın çiftçimize yaklaşık 10 milyar liralık destek sağladık.” Aynı zamanda Kirişci kadın çiftçilerin bakanlık tarafından tarım sigortalarında yüzde 5 prim desteği uygulandığına dikkat çekerken “Bu kapsamda uygulamanın başladığı 2018’den bugüne kadar 232 bin 546 kadın çiftçimize, 668 bin 474 poliçe için 58 milyon lira prim indirimi sağlandı. 2023 yılından itibaren kadın çiftçilerimize prim indiriminin artırılmasına yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir.” şeklinde cümlelerine devam etti.

İLGİLİ MAKALE  Çiftçinin umudu değişti! Hasat etmek isteyen tarlasına bu tohumu ekiyor (Kaynak: soru.com.tr)

“Kadın çiftçiler önemli”

Kadın çiftçilerin tarım sektörü içerisinde büyük ölçüde önemli olduğunun altını çizen Kirişci, “Tarımsal üretime kadınların katılımının erkeklere göre daha fazla olduğu dikkate alındığında, bu kardeşlerimize tarımsal eğitim hizmeti verilmesi, güçlendirilmesi çok önemlidir. İstiyoruz ki kadınlarımız, tarımın her alanında etkin rol alsınlar, sayısız başarılara imza atsınlar. Bunun için kadınlarımızın teknik eğitimi önemlidir. Bakanlığımız tarafından ‘Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi’ kapsamında, son 19 yılda 3,5 milyondan fazla kadın çiftçiye tarımsal konularda eğitim verilmiştir.”

Kaynak: https://www.tarimorman.gov.tr/