İlerleyen yaşlarda, insanlarda yavaş yavaş hafıza sorunları baş göstermeye başlıyor. Bu sorunun ilerlemesi ise birçok beyin aktivitesinin sıkıntı çıkarmasına ve Alzheimer hastalığın oluşmasındaki en büyük etken. Bu yüzden de hafızayı güçlendirmek için belirli gıdalardan destek almanız ve daha sağlıklı yaşamanız gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere güçlü bir hafıza için neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Hafızayı güçlendirmek için neler yapılmalı?

Hafızanızı güçlendirmek için sadece sağlıklı beslenmek değil, birçok farklı alışkanlığı edinmeniz gerekiyor. Ayrıca yaşam tarzınızı da belirli oranlarda değiştirmeniz, hafızanızı güçlendirmeniz için yeterli olacaktır. Ancak bu tür aktiviteleri yapmamamız durumunda, hafızamızda sorunlar ve ilerleyen hastalıklar ile baş etmemiz gerekebiliyor. Gelin hep birlikte hafızanızı nasıl güçlendirebileceğinizi öğrenelim.

İyi bir uyku

İyi bir uyku, her türlü vücut fonksiyonunun düzenlenmesi için oldukça önemli. Tabii ki de hafıza için de oldukça önemli olan uyku, düzenli bir şekilde yapıldığında hafızanızdaki güçlenmeyi hissedeceksiniz. Sabah uyandığınızda deliksiz bir şekilde 7 ya da 8 saat uyumanız, vücut fonksiyonlarını düzenlediği gibi hafızayı da güçlendirmektedir. Uyku için ise en ideal saat, akşam 11 ya da 12 gibi uyuyup sabah 7 veya 8 gibi uyanmanız. Bu uyku düzenini alışkanlık haline getirdiğiniz zaman, hafızanıza ve vücudunuza büyük bir faydada bulunmuş olacaksınız.

Stressiz bir hayat tarzını benimseyin

Stres ve sinir, beyin fonksiyonlarını olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden de öfke kontrolünü iyi yapabilmeli ve stresten uzak bir hayat tarzını benimsemelisiniz. Ancak yoğun tempoda çalışan kişilerin stressiz bir hayattan uzak olamayacağını düşündüğümüzde, en azından akşamları stresten tamamen uzak kalması gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun için belirli bitki çaylarından yardım alarak, sinirleri yatıştırabilir ve günün geri kalanını stressiz bir şekilde geçirebilirsiniz.

Hatırlatma alışkanlıkları yapın

Her türlü yeteneği geliştirebilmek ve körelmesini engellemek için alıştırma yapmanız gerekiyor. Bununla birlikte hafızayı da bir yetenek olarak görebilir ve onu da belirli alıştırmalar ile geliştirip körelmesini engelleyebilirsiniz. Yeni tanıştığınız bir kişinin sesini hatırlayabilmek içn aklınızdan komik bağlantılar kurun. Ya da başka bir durum ile ilgili ilginç bir bilgiyi sürekli olarak tekrarlayın ve başka bağlantılara entegre edin. Bunun gibi birçok kolay alıştırma ile hafızanızı koruyabilir ve geliştirebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Hafızayı güçlendiren, unutkanlığa son veren besinler (Kaynak: soru.com.tr)

Kötü alışkanlıkları bırakın

Hatalı beslenme

Kötü alışkanlıklar denildiğinde akıllara direkt olarak sigara ve alkol gelmektedir. Ancak kötü bir beslenme çeşidi de kötü bir alışkanlıktır. Bu yüzden fazla yağlı olan ve fast food yemek alışkanlığını da bırakmanız gerekmektedir. Ancak sigara ve alkol, beyinin fonksiyonlarını azalttığı için hafızayı da etkilemektedir. Bununla birlikte kötü bir beslenme alışkanlığı tansiyon ve kolesterolün yükselmesine neden olacaktır. Bu tür durumlar da hafızanın kötü etkilenmesine neden olur.

Egzersizlere yer verin

Beynimiz, oksijen sayesinde hayatta kalır. Bu yüzden de oksijen seviyemizi arttıracak egzersizlere yer vermemiz gerekiyor. Bunun için açık alanlarda hafif tempo koşu ya da yürüyüşler, beynimize çok daha fazla oksijen gitmesine neden olacaktır. Bu da hafıza için oldukça önemli. Bununla birlikte belirli meditasyon uygulamaları ve nefes egzersizleri de beyin fonksiyonların gelişmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

Yediklerinize dikkat edin

Sağlıklı beslenmek, her türlü vücut fonksiyonun daha iyi çalışmasına neden olacaktır. Bu yüzden sağlıklı beslenmeli ve beyniniz için gerekli olan vitamin ve mineralleri almanız gerekiyor. Bunun için hayatınıza B ve E vitamini gibi antioksidan vitaminleri almanız şart. Aynı zamanda daha güçlü bir hafıza için çinko demir açısından besleyici yiyeceklere yönelmeniz gerekiyor. Demir için koyu yeşil sebze tüketimini arttırmalısınız. yeterli miktarda B vitamini almak için ise ceviz, fındık, yağsız süt, yoğurt, muz, balık ve kuru baklagilleri kullanabilirsiniz.