Adı pek çok insan tarafından duyulmayan fakat faydaları saymakla bitmeyen çemen otu, sağladığı şifalar sayesinde pek çok insanın ilaçlarla olan bağlantısının kopmasına vesile olmuştur. Doğal ürünlere karşı olan bilincin artmasıyla birlikte yavaş yavaş adının duyulmaya faydalarının bilinmeye başlanan çemen otu, esasında uzak doğu kültüründe yemeklere tat verilmesi amacıyla kullanılan bir çeşit bitkidir. Uzun zamandır alternatif tıpta kullanılan bu çemen otu, pek çok kişinin derdine de deva olmuştur. Bilhassa bağırsak hastalıkları başta olmak üzere diğer birçok hastalığın tedavi edilmesine yardımcı olan çemen otunun tüm faydalarını sizler için derledik. İşte çemen otu ve çemen otu çayının mucizevi faydaları…

Çemen otu nedir?

Gerçek adı  trigonella foenum graecum olan çemen otu, hem yaprakları hem de tohumlarından faydalanılan baklagil familyasına ait bir çeşit bitki türüdür. Türkiye de genellikle Kayseri, Tokat ve Yozgat’ta yetişen ve bu yöre halkının yakından bildiği çemen otu, oldukça geniş bir yetiştirilme tarzına sahiptir. Uzak doğu başta olmak üzere Akdeniz’e kadar pek çok yerde kolaylıkla yetiştirilebilen çemen otu, Orta Doğu ve Hint mutfağında oldukça sık tüketilen besinlerden bir tanesidir. Çemen otunun faydaları bilinmese de mutfakla haşır neşir olan ve mevsiminde kahvaltılık soslar hazırlayan pek çok kadının aktardan çemen tozu olarak satın aldığı baharatların içerisinde bulunmaktadır.

Çemen otunun insan vücuduna sağladığı faydalar nelerdir?

 • Çemen otu, karaciğerde bulunan toksinlerin giderilmesine yardımcı olurken, cilt hastalıklarına karşı yakalanma riskini en aza indirgeyen otlardan bir tanesidir.
 • Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelen çemen otu; balgam sökücü etkisiyle, bir türlü gitmeyen balgamı kolaylıkla çıkmasını sağlarken, bronşların açılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Hazımsızlığın adeta mihveri olan bu ot, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olurken yaşanılan hazımsızlık probleminin ortadan kalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Şişkinlik ve gaz problemlerinin kısa sürede geçmesine yardımcı olan çemen otu, midenin rahatlamasına yardımcı olurken bağırsakta bulunan gazın geçmesini sağlamaktadır.
 • Kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olurken, yüksek kolesterolün düşmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Kan şekerinin düzenlenmesine ve kan şekeri üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinen çemen otu, vücudun dengede olmasını sağlamaktadır.
 • Östrojen hormonunun üzerinde büyük etkileri olan çemen otu, göğüslerin büyümesini de sağlamaktadır.
 • Menepoz dönemine giren kadınlara büyük bir destek olan çemen otu, menepoz dönemine giren kadınların yaşadığı sorunların üzerinden gelmesine yardımcı olurken aynı zamanda sürecin çok daha huzurlu ve sakin geçmesine yardımcı oluyor.
İLGİLİ MAKALE  Kuru incir ve zeytinyağının birleşiminden çıkan faydalara inanamayacaksınız! (Kaynak: izlehaber.com)

 • Süt arttırıcı özelliği olduğu söylenilen çemen otunun, yeni anne olmuş kadınlarda büyük etkisi olduğu biliniliyor.
 • Antioksidan içermesi nedeniyle, vücutta bulunan toksinlerin giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda sinir sisteminin de düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Yapılan araştırmalar sonucunda çemen otunun beyin fonksiyonlarının çok daha güçlü çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Bilhassa spor yapan insanların veli nimeti olan çemen otu, kas kütlesinin artmasına yardımcı olmaktadır.
 • Regl dönemindeki kadınların, regli sancılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Çemen otu çayı nasıl hazırlanır?

Pek çok açıdan sağlığa büyük katkıları bulunan çemen otu, toz haline getirilerek ve her bitki çayının demlenme sitiliyle eş değer şekilde hazırlanmaktadır. Çay demlendikten sonra, çemen otunun tortuları bir süzgeç yardımıyla süzülür ve ardından çemen otu çayı hazır hale gelir. Tercih doğrultusunda hazırladığınız çemen otu çayının içerisine, 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek çayın çok daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Çemen otu çayının herhangi bir zararı bulunuyor mu?

Çemen otundan hazırladığınız çemen otu çayının bilinen herhangi bir riskli yan etkisinin olduğunu düşünülmüyor. Fakat her konuda olduğu gibi, bu çayın da fazla tüketilmesi çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Aşırı miktarda tüketilen çemen otu çayı, farklı yan etkilere neden olabilmektedir. Dikkatli ve kontrollü bir şekilde tüketilmesinde fayda vardır.

Çemen otu çayı faydaları

Çemen otu çayı, yaprağı veya tohumlarının kurutulup çay haline getirilerek içilen bir içecektir. Bu çayın bazı potansiyel faydaları bulunmaktadır. Öncelikle, çemen otu çayı idrar söktürücü bir etki göstererek böbrekleri ve idrar yollarını temizlemeyi sağlayabilir. Ayrıca, çemen otu çayının antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri olduğu düşünülmektedir ve bu özellikler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve serbest radikallerin etkisini azaltabilir. Mide rahatsızlıklarını azaltmaya yardımcı olan çemen otu çayı, ayrıca cilt sağlığını da iyileştirme potansiyeline sahiptir. Ancak, çemen otu çayının tüm yararları tam olarak kanıtlanmamıştır ve bu nedenle doktorunuza danışmadan kullanımı önerilmemektedir.