Yüzümüzün güzelliğini tamamlayan burun, bizlerin hayat kaynağı olan oksijeni kolay bir şekilde solumamızı sağlıyor. Aynı zamanda ufak bir filtre görevi gören burun, akciğerlerimize toz kaçmasını engellemektedir. Ancak burun içlerinde yaralar meydana gelebilir. Bu yaraları önemsemeniz gerekiyor, çünkü bu yaralar birçok farklı sorunun semptomu olabilir. Burun içerisinde çıkan yaraların neden olduğunu yaptıkları analizler ile belirleyen kulak burun boğaz uzmanları, gerekli tedavi yöntemlerini belirler ve kişinin kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar. Genellikle burun içerisindeki yaralar enfeksiyona bağlı olarak ya da belirli vitaminlerin eksikliğinden meydana gelebilir.

Burun içinde neden yara çıkar?

Burun içindeki yaraların birçok farklı sebebi olabilir. Yaptığımız hareketlerin sonucu ya da vitamin eksikliği gibi birçok sorun sayabiliriz. Ancak bu yaraları önemsemeniz gerekmektedir. Zira bu yaralara çok fazla dikkat etmezseniz, burun içinde çıkmış olan yarlarınızın enfeksiyon kapmasına ve çok daha büyük sorunların baş göstermesine neden olabilirsiniz.

Kıl koparma

Burun içerisinde kıllar bulunmaktadır. Bu kıllar, hava içerisinde bulunan tozların büyük bir kısmını tutar ve soluğumuz havayı iyi bir şekilde filtreler. Ancak bu kılların fazla uzaması, bizleri rahatsız ediyor ve biz de gelişi güzel bir şekilde burun kıllarımızı koparmaya başlıyoruz. Ancak burun kıllarını koparmak burun içerisinde yara çıkmasına neden olurken, burun sağlığı açısından faydasız bir harekettir.

Burun tıkanıklığı

Nezle ya da grip hastalığında ortaya çıkan burun tıkanıklığı sonucunda ortaya burun içi yaralar ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden burnunuzu temizlerken dikkat etmeli ve bu şekilde bir burun yarası sorunu yaşıyorsanız, belirli burun spreyleri kullanmalısınız.

Alerjiler

Alerjik etmenler, burun içi yaralara neden olabilmektir. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan polen sorunları, burun içerisinde kaşıntılara ve ardından da burun içi yaralara neden olabiliyor. Eğer bu tür alerjileriniz varsa, dikkatli olmalısınız.

Burun içi yaraları için tedavi yöntemleri

Burun içinde çıkmış olan yaralar için birçok farklı doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu doğal tedavi yöntemleri ile burun içerisinde oluşmuş olan yaralarınızı çok kolay bir şekilde düzeltebilirsiniz.

Vazelin

Vazelin, burun içi yaralar için oldukça etkili bir yöntemdir. Burun içerisinin nem dengesini sağlayan vazelin, aynı zamanda oluşmuş olan yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Bütün bunlar ile beraber vazelin, burun içerisinde yer alan yaraların oluşma faktörlerini de azaltmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Burun içi yaralar neden olur, nasıl geçer? (Kaynak: izlehaber.com)

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağını burnunuz içerisinde çıkan yaralar için kullanabilirsiniz. Antioksidan ve antibakteriyel maddeler içeren Hindistan cevizi yağı, burun içerisinde oluşan yaraları temizler ve burun içerisinde oluşmuş olan yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Günde 2 kez kullanabileceğiniz Hindistan cevizi yağı ile burun içerisindeki yaralarınıza elveda diyebilirsiniz.

Tuzlu su

Burun içerisindeki oluşan yaraların hızlı bir şekilde geçmesini istiyorsanız, tuzlu su kullanabilirsiniz. Burnunuzu temizlediğiniz esnada biraz tuzlu su çekip burnunuzu temizlerseniz, burnunuz içerisindeki bakterilerin ölmesini sağlayacaksınız. Bu sayede burun içerisinde oluşan yaraların da kolay bir şekilde tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak tuzlu su, daha çok tedaviye yardımcı ek bir ürün olarak kullanılabilir.