Sevdiğimiz yemekleri, mutfağa girdiğimizde bol bol yaparız. Bu yüzden bu yemekleri bir kaç gün boyunca yeriz. Ancak bazı yemeklerin tekrardan ısıtılıp tüketilmesi, insan vücudu için zararlı olabilmektedir. Bu yüzden bu yemekleri, yenilecek porsiyon sayısı kadar yapmalıyız. Çünkü bazı yemekler ısıtıldığında sindirim sorunlarına yol açarken, bazı besinler ise vücudumuzda zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu yazımızda sizlere hangi besinleri tekrardan ısıtıp yememenizi ve neden ısıtmamanız gerektiğini anlattık.

Ispanak

Ispanağı tekrardan ısıtırsanız, ıspanak nitrit isimli bir madde ortaya çıkarır. Ispanağın içerisinde zaten nitrat bulunur. Bu madde ısıtıldığında ise nitrite dönüşür. Nitrit maddesi insan vücudunu zehirleyebilir. Sindirim sistemini bozarken aynı zamanda kas kasılmalarını tetikleyen nitrit maddesi, ani kalp krizi riskini arttırır. Bu sebepten ötürü ıspanağı porsiyon olarak pişirmenizi öneririz. Bu sayede yeterli miktarda ıspanak pişer ve geriye ısıtılacak ıspanak kalmaz.

Yumurta

Yumurta, çok çabuk bir şekilde bozulabiliyor. Ayrıca yumurtayı pişirdikten sonra direkt olarak tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü yumurta piştikten sonra, soğumaya başladığında bakteri üretmeye başlıyor. Bu bakteriler ise genelde bağırsak hastalıklarına yol açabiliyor. Bunun için kahvaltılarda pişirdiğiniz yumurtayı, kahvaltı sırasında tüketmenizi öneririz.

Tavuk eti

tavuk eti kırmızı et gibi değil. Tavuk eti kırmızı ete göre daha hassas bir ettir. Bu yüzden değil ısıtmak, tavuk etinin bekletilmesi bile tehlikeli olabilir. Tıpkı yumurta gibi soğudu sırada bakteri üretimi yapan tavuk etini tüketmek, mide sorunlarına yol açabilir. Aynı zamanda karnınızda sancı ve kabızlık da yapan tavuk etini bekletmemeli, ısıtarak kesinlikle tüketmemelisiniz. Tavuk etini pişirirken porsiyon hesabı yapmanızı öneririz.

Kereviz

Kerevizin içinde de nitrat maddesi bulunur. Bu yüzden kereviz olan bir yemeği tekrardan pişirmeniz, nitrit maddesinin açığa çıkmasına neden olacaktır. Ancak kereviz çorbasında bu şekilde bir sorun yaşamazsınız. Çünkü kereviz çorbanın suyuna nitrit maddesini bırakmaz. Fakat kerevizin kendisinde bolca nitrat vardır. Kereviz yemeğinin tekrardan ısıtılıp tüketilmesi, ıspanak ile aynı semptomları göstermenize sebep olacaktır.

Mantar

Mantar da porsiyon olarak pişirilip tüketilmesi gerekilen besinlerden biridir. Ancak diğer besinler gibi çok ağır yan etkileri olmayan ısıtılmış mantar, sindirim sorunlarına yol açabilir. Bu sorun genellikle ishal olmaktadır. Ayrıca mantarı tekrardan ısıtmak, mantarın besin değerini kaybetmesine yol açacaktır. Bu sebepten uzmanalar, mantarı tekrardan ısıtıp tüketmenizi tavsiye etmemekte.

İLGİLİ MAKALE  Her gün 2 yumurta yemenin faydaları

Pancar

Pancar yemeği de aynı ıspanak yemeği gibi tekrardan ısıtılıp tüketilmemesi gereken yiyecekler arasındadır. Pancar içinde de nitrat bulunur ve tekrardan ısıtıp yerseniz, ıspanak ve kerevizdeki göstereceğiniz semptomları gösterirsiniz. Aynı zamanda pancar içinde yüksek oranda B grubu vitaminleri bulunmaktadır. B grubu vitaminleri, sıcak karşısında yok olabiliyorlar. Bu yüzden pancar yemeği yaparken porsiyon hesabı yapmalısınız, bir daha ısıtılması gereken kadar pancar yemeği bırakmamalısınız.

Kalan yemekler nasıl ısıtılmalı?

Her yemeği tekrardan ısıtıp yiyemezsiniz demiyoruz. Ancak yukarıda verdiğimiz yemekleri tekrardan ısıtmamanız gerekmekte. Ama diğer yemekleri de ısıtmak için belirli kurallar vardır. Bu kurallara uyulmazsa, belli başlı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunların oluşumunu engellemek için ise aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • Yeniden bir yemeği ısıtacaksanız, yemeği hızlı bir şekilde ısıtmalısınız.
  • Isıtma işlemi yaparken, ısı 65 derece olmalıdır.
  • Çapraz bulaşmayı engellemek için çiğ gıdalar ile öneden pişirilmiş gıdaların temasını engellemelisiniz.
  • Bütün bir tencereyi değil, sadece yiyeceğiniz miktardaki yemeği ısıtmanız gerekmektedir.