Sağlığımıza büyük ölçüde etkileriyle bilinene vitaminler, kişinin yaşam kalitesinin arttırmaya yardımcı olan bileşenleriyle öne çıkmaktadır. Eksikliği sonucunda pek çok hastalığa davetiye çıkaran vitaminlerin fazla ya da bilinçsiz kullanılması da kişinin ciddi problemler ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu durum itibarıyla vitaminleri bilinçli ve yeterli miktarda kullanmak son derece önemlidir. Herkesin bildiği ve eksikliğinde pek çok problemin açığa çıkmasına neden olan bu vitaminin bilinçsiz ve fazla kullanılması da sinirler ile yakın bir etkileşime girerek geçici görme kaybının oluşmasına neden olmaktadır. Doktora başvurmadan bu vitamini sakın almayın!

Faydalı diye bilinçsiz tüketmeyin!

Vitaminlerin hayatımızda büyük ölçüde etkileri bulunmaktadır. Yeterli miktarda tüketilen ve değerlerin yerli yerinde olması kişinin hayatını sağlıklı ve kaliteli yaşamasına neden olurken vitamin eksikliğinde çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu vitaminlerden bir tanesi de B12 vitaminidir. B12 vitamini eksikliğinde kişide pek çok farklı hastalıkların oluşma ihtimali olurken bilinen ve sıklıkla rastlanılan durumlarından bir tanesi unutkanlık üzerine olan etkileridir. B12 vitaminin yediği ve içtiğinden alamayan kişilere verilen B12 vitaminleri kişinin hayatını çok daha sağlıklı yaşayabilmesi için önemli bir adım olurken, B12 vitaminin bilinçsizce kullanılması çeşitli problemlerin açığa çıkmasına neden olmaktadır. B12 ilacının bilinçsiz ve sürekli olarak tüketilmesi kişide çeşitli sendromların açığa çıkmasına neden olurken bu sendroma bağlı olarak görme bozukluğunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bilhassa 40 ile 49 yaşlarında sıklıkla görülen ve karşılaşılan görme bozuklukları kişide ciddi problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum itibarıyla B12 vitaminin tüketilmesinde dikkat edilmesi gereken vitaminlerin başında gelmektedir. B12 vitaminin fazla tüketilmesi sonucunda kişide görme bozukluğunun oluşmasının yanı sıra bazı nörolojik problemlerin de açığa çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum itibarıyla B12 içeren gıdaların düzenli olarak tüketilmesi birincil tedavilerden bir tanesi olması gerekirken, gıdadan yeterli seviyede alınamayan B12 vitaminin doktor gözetiminde düzenli olarak tüketilmesi son derece önemlidir. B12 fazlalığı dolayısıyla vücutta çeşitli problemlerin oluşmasını engellemek ve tedavi olmak amacıyla sağlığınızdan olmak istemiyorsanız B12 vitaminini uzman bir doktor tarafından kontrollü bir şekilde tüketmeniz son derece önemlidir.

İLGİLİ MAKALE  Dünyanın en faydalı balı beli oldu! Tüm hastalıkları önlüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Vitaminin eksikliğinde vücutta hangi belirtiler oluşur?

  • B12 eksikliğinin sıklıkla rastlanan ve en belirgin olan belirtilerinden bir tanesi şüphesiz kansızlıktır. B12 vitamini eksikliği dolayısıyla pek çok kişide kansızlık oluşmaktadır. B12 eksikliğinin tedavi edilmemesi kişide ciddi kansızlık probleminin açığa çıkmasına neden olurken, kişinin yaşam kalitesinin büyük ölçüde düşürmesine neden olmaktadır.
  • B12 eksikliği olan kişilerin dillerin yanma ve kızarıklık gibi birçok belirti oluşmaktadır. Dilde yanmanın yanı sıra ağızın içerisinde yaraların sebebi de yine B12 eksikliği dolayısıyla oluşmaktadır.
  • B12 eksikliği olan kişilerde efor kaybı, halsizlik gibi şikayetler sıklıkla karşılaşılan durumların başında gelmektedir.
  • Bilhassa yaşlılarda oluşan B12 eksikliğinde, unutkanlık ve geçmişe dair aydınlanamayan olayların oluşması görülmektedir. İlerleyen yaş itibarıyla B12 depolarında ciddi azalmalar görülürken, 65 yaş üstü bireylerde B12 eksikliği kişide depresyon oluşumuna neden olmaktadır.
  • B12 eksikliği kişinin metabolizmasında ciddi bir yavaşlamasına neden olurken, kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

Hangi gıdalarda bu vitamin bulunur?

  • B12 vitaminin eksikliği dolayısıyla kişinin sağlığında ciddi problemlerin açığa çıkmasına neden olurken, B12 vitamini ilaçtan ziyade gıdalardan karşılamak isteyenler, bilhassa ciğer gibi sakatat tüketimini arttırması gerekmektedir. Özellikle ciğerin içerisinde büyük ölçüde bulunan B12 vitamini, kişinin B12 vitaminin karşılanmasına yardımcı olmaktadır.
  • Deniz ürünlerinde sıklıkla bulunan B12 uskumru, alabalıkta fazla bulunmaktadır.
  • Süt, yoğurt ve peynirin içerisinde bolca bulunur.
  • Yumurta B12 zengini oldukça zengin bir gıdadır.