İletişim günlük hayat içerisinde son derece önemli olan bir konudur. Birebir iletişimlerde kişinin kurduğu cümlelerde karakterini anlamak son derece kolay olurken aynı zamanda, kullanılan sözler kişinin kimliğini belirlemektedir. Bu durum itibarıyla günlük hayatta iletişim noktasında bu cümleleri kurmak son derece zararlı olurken, ağzımızdan çıkan sözlere bir kez daha düşünerek kurma eğiliminde olmamız gerekir. İşte kişinin iletişim halindeyken aslan kullanmaması gereken o sözler…

Farkında olmadan insanlarda ruhsal yıkıma neden olabilirsiniz!

  • İlk olarak kesinlikle yorum yapılmaması gereken konulardan bir tanesi bedensel görünüm hakkında yapılan yorumlardır. Biz Türk medeniyeti olarak karşı tarafın bedeniyle alakalı yorumları kendimize vazife olmadan sıklıkla yapabiliyoruz. Onun giyimi kuşamı, kilosu, saçı gibi hemen hemen her konuda bizim yorum yapma sınırlarımız içerisinde olduğu algısına düşüyoruz. Ancak eğer o insan senden bedeni hakkında herhangi bir yorum istememişse kesinlikle bu konuda herhangi bir yorumun içerisinde bulunmamanız gerekiyor.

  • Bir diğer insan ruhu kıran durumlar ise giyim tarzıdır. Yine Türkiye sınırları içerisinde yaşan her insanın sanki üzerine vazifeymiş gibi pervasızca konuştuğu konuların başında giyim tarzı gelmektedir. Bu noktada hiçbir şekilde ayrım bulunmaz, bazı insanlar türbana giymeyi ve bakış açısını bu yönde yaşamayı seviyorsa diğer yandan şort giyen ya da konsere gidip eğlenen insanlara herhangi bir şekilde eleştirel söylemde bulunmak son derece yanlıştır. Her insan kendine özeldir ve dilediği gibi yaşarken, dilediği fikirlere sahip olmalıdır. Dolayısıyla hiçbir şekilde insanın giyim kuşamına da ya da hayata karşı bakış açısına söz etmek başka bir insanın üzerine vazife olan konuların başında gelmemelidir.
  • Yorum yapmamız gereken konulardan bir tanesi de şüphesiz dini inançlar ve siyasi görüşlerdir. Karşınızdaki kişinin inancını test etmeye yönelik herhangi bir sorunun kesinlikle sorulmaması, mevzu bahis bile edilmemesi gerekmektedir. Eğer o insan sana bir soru yöneltiyorsa, elbette yorum yapma özgürlüğü içerisinde olabilirsiniz. Ancak bir insan dini inancını, dini vecibelerini yerine getiriyor mu yoksa getirmiyor mu tarzındaki sorgulamalar kimsenin üzerine düşen bir mevzu değildir. Bu konuyla bağlantılı olarak da bir diğer konu siyasi görüştür. Sana göre karşında bulunan insanın siyasi görüşü sana göre hiç uygun olmayabilir. Ancak herkesin kendi aklı ve kendi fikri olduğunu unutmamak ve kimsenin kimseden daha fazla zeki olmadığını her gün hatırlamak gerekir.
  • Yorum yapmamız gereken bir diğer konu ise karşımızda bulunan insanların duygularıdır. Bilhassa yakınımızda bulunan insanlar kendini kötü hissettiği zaman, kafaya taktığı zaman belki de tamamıyla iyi niyetle kafaya takma gibi söylemlerin içerisinde oluyoruz. Telkin verme amaçlı ağızdan çıkan yorumlar karşı tarafın kötü hissetmesine neden olacaktır. İnsan bazen bazı durumlar ayrıldığı sevgilisini ya da arkadaşıyla tekrar konuşmak istemiyor olsa bile içerisinde özlem besleyebilir.
İLGİLİ MAKALE  Bu oyunlara sakın gelmeyin! Aşırı sevgi görünümlü 'manipülasyon' hayatınızı bitiriyor

  • Hayatta verilen kararlar noktasında da çok fazla yorum içerisinde bulunmamak gerekir. Örneğin karşınızdaki kişi işinden ayrılmak istiyorsa o noktada kesinlikle ayrılmalısın ya da ne güzel para kazanıyorsun neden çıkıyorsun tarzında ki cümlelerinizi mutlaka kendinize saklamanız gerekmektedir. Elbette karşındaki kişi sana o konu hakkındaki fikrini soruyorsa o noktada da kendi düşüncelerinizi törpüleyerek bir söylem içerisinde olmanız çok daha sağlıklı ve mantıklı olacaktır.
  • Kişinin büyük kararlarını eleştirmemiz gerektiği gibi küçük kararlarına da dil uzatmamız gerekmektedir. Örneğin arkadaşınız bir elbise aldı, o noktadan sonra onu kıracak ya da üzecek bir yorum içerisinde bulunmak çok mantıklı olmazken kişinin hevesini kırmasına neden olabileceğini unutmamanız gerekmektedir.

Video: ASLA YORUM YAPMAMAN GEREKEN 7 KONU