Pekmez vücudumuz için oldukça faydalı. Keza limon için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Özellikle kış aylarında bizi soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklardan korumaktalar. Bu yazımızda sizlere neden pekmeze limon sıkıp yemelisiniz? Sorusunu cevapladık.

Neden pekmeze limon sıkılıp aç karnına içilmeli?

Bu karışım bol miktarda demir elementi içermektedir. Bu yüzden bu karışımı her sabah tüketmek, kansızlığa iyi gelmekte. Kansızlık çok ciddi olmasa bile, can sıkıcı bir durum olabiliyor. Ayağa kalkarken ani baş dönmesi, diğer kişilere göre daha fazla üşüme gibi sorunlar kansızlığın belirtisi olabilir.

Bu karışımın bir diğer faydası ise vücuda enerji vermesi. Eğer sabah kalktıktan sonra kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız, pekmezin içine biraz limon sıkıp içmelisiniz. Bu sayede kendinizi daha zinde ve daha enerjik hissedeceksiniz. Ayrıca bu karışım, gün içindeki tatlı yeme isteğinizi de bastırarak diyetinize oldukça yardımcı olmakta.

Pekmez ve limon, içerikleri bakımından oldukça yararlı. Limonun içinde bulunan antioksidan maddeler vücudumuzu zararlı maddelerden ayırırken, aynı zamanda kan basıncını düşürmekte. Bu sayede yüksek tansiyonu olan kişilerin bu karışımı tüketmesi tavsiye edilmektedir. Kan basıncını düşüren bu karışımın bir diğer faydası, ani kalp krizi risklerini azaltması.

Pekmez ve limon karışımı, doğal bir öksürük şurubudur. Eğer boğazınız ağrıyorsa ve öksürüyorsanız, pekmez ve limonu karıştırarak içmenizi tavsiye etmekteyiz. Bu sayede boğaz ağrınızı hafifletecek ve öksürüğünüzü azaltacaktır. Pekmezin içindeki vitamin ve mineraller, boğazdaki balgamın sökülmesinde büyük rol oynuyor. Kısacası her türlü öksürük durumlarında bu karışımdan yararlanabilirsiniz.

Pekmez ve limon karışımı nasıl hazırlanır?

Pekmez ve limon karışımını hazırlamak oldukça kolaydır. Pekmezin vücudumuz için bir çok faydası bulunurken, limonu da işin içine katarsak pekmezin faydalarını 10 kata kadar arttırabiliriz. Limon, içinde bulundurduğu C vitamini ve diğer antioksidan maddelerle bir çok fayda sağlamakta. Pekmez ve limon karışımı için gerekli malzemeler şunlardır:

Su

  • 1 bardaktan daha az su (oda sıcaklığında)
  • 3 yemek kaşığı kadar pekmez
  • Yarım limonun taze sıkılmış suyu

Hazırladığınız suyun içerisine pekmez ve limon suyunu ekleyin. 2 dakika kadar karıştırın ve için. Bu kadar pratik olan bu karışım, vücudumuz için çok faydalı olmakta.

İLGİLİ MAKALE  Bu faydasını duyunca 'sürekli' kullanacaksınız! İşte limonun bilinmeyen faydası

Bu karışımı sabah aç karnına içmeniz daha iyi olacaktır. Özellikle kilo vermek isteyenler için etkili olan bu ürünü sabah kullandığınızda, size enerji verirken aynı zamanda tatlı krizlerinin de önüne geçmekte. Uzmanlar, haftada 6 gün bu karışımı kullanıp 1 gün de vücudunuzu dinlendirmenizi tavsiye etmekteler. Ayrıca en az 1 ay boyunca bu uygulamayı kullanmalısınız. Bu sayede etkisini daha çok hissedeceksiniz.

İzleyin: Pekmez Limon Karışımının İnanılmaz Etkisi

Pekmez ve limon karışımını kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nedir?

  • Tatlı krizlerini bastırmak için bu karışımdan faydalanacaksanız, su kullanmadan direkt pekmez ve limonu karıştırarak kullanmalısınız. Bu sayede karışımı seyreltmeden içmiş olacak, daha çok şeker tadı alacaksınız. Çünkü pekmezin içinde bolca şeker bulunmaktadır.
  • Düzenli ilaç kullanmanızı gerektiren bir hastalığınız varsa, bu karışımı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Çünkü limonun içindeki asidik bileşenler, kullandığınız ilaçlarla etkileşime girip, vücudunuza zarar verebilir.
  • Eğer çay ve kahveyi sıklıkla tüketiyorsanız, bu karışım sizi üzecek. Çünkü bu karışımı kullandıktan sonra, en az 3 saat boyunca çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler tüketmemelisiniz.
  • Boğazınız ağrıyorsa kullanacağınız içme suyunu ılık yapabilirsiniz. Ancak bu suyun içerisine pekmez koyacağınız için, suyun çok sıcak olmaması gerekmekte.