Doğa insanoğlu için birbirinden faydalı besinlerle adeta bir hizmetçi konumundadır. Ağaçlardan, bitkilerden, otlardan kısaca doğada bulunan her şeyden yararlanmak mümkündür. İnsanlar tarihin çok eski zamanlarından beri doğa ile uyum içinde yaşamış ve ondan tüm ihtiyaçlarını gidermiştir. Sağlıkta, güzellikle, korunmada hemen hemen her alanda doğadan yaralanmış ve hayatını devam ettirmiştir. İnsanlar, özellikle sağlıklı yaşamak ve kendini korumak için doğa ile çok etkileşime geçmişlerdir. Sağlıklı bir yaşam için çeşitli karışımları, ilaçları doğadan almış ve kullanmışlardır. Bu sağlıklı, faydalı şeylerden birisi de kabak çekirdeğidir.

Kabak çekirdeği içerisinde bulundurduğu faydalarla insanlar için adeta vazgeçilmez bir durumdadır. İlk olarak 7000 ile 7500 yıl önce Orta Amerika’da Meksika’da kullanıldığı tahmin edilmektedir. Kabak çekirdeği sadece Orta Amerika ile sınırlı kalmamış ve çoğu kültürde kendine yer bulmuştur. Birçok farklı medeniyetlerde ilaç olarak görülmüştür. Çok fazla yararlı olduğu için dünyanın en faydalı 8 besininden biridir. Özellikle insan sağlığı için çok önem arz etmektedir. Kabak çekirdeğinin önemi çok eski çağlardan beri bilinmekte ve günümüzde de çok fazla yetiştirilmektedir. Gelişen teknoloji ile kabak çekirdeğinin bilimsel olarak sayısız faydası olduğu saptanmıştır. Yüzyıllardır önemi çok fazla bilinen ve dünyanın en yararlı 8 besininden biri olarak kabul görmüş olan kabak çekirdeği günümüzde de çok fazla üretilmekte ve önemi bilinmektedir.

Kabak çekirdeğinin anavatanı Meksika topraklarıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda kabak çekirdeği ile alakalı en eski kalıntıların orada olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizde ise en fazla Kayseri ilimizde yetiştirilmektedir. Hemen hemen her yerde yetişen kabak çekirdeğinin ekonomik değeri de çok fazladır. Ekonomik değer taşıması, çok faydalı olması onu diğer çekirdeklerden daha da öne çıkarmaktadır. İçerisindeki maddeler ile insan vücudunun ihtiyaç duyduğu çoğu şeyi karşılamaktadır. Öyle ki bir avuç kabak çekirdeği bile insanın ihtiyaç duyduğu magnezyum, çinko gibi maddeleri sağlayabilmektedir. Kansere ve kalp hastalıklarına karşı vücudu korumaktadır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalarla kabak çekirdeğinin bir sürü faydası tespit edilmiştir. İşte kabak çekirdeğinin bilimsel olarak ispatlanmış mucizevi faydaları;

Kabak çekirdeğinin mucizevi faydaları;

 • Uyku problemlerini çözer.
 • Çok fazla çinko içerir.
 • Bağışıklığı korur.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Kansere karşı vücudu korur.
 • Kalp dostudur ve kalp hastalıklarını önler.
 • Sperm kalitesini arttırır.
 • Kemik gelişimi için çok önemlidir.
 • Saçları güçlendirir.
 • Parazitleri vücuttan atar ve vücudu korur.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Diyabet olma ihtimalini en aza indirir.
 • Doğal bir antioksidandır.
 • Mesaneye iyi gelir.
İLGİLİ MAKALE  Düzenli çekirdek yemek için 4 sebep

Kabak çekirdeğinin bilimsel olarak ispatlanmış daha birçok faydası bulunmaktadır. Gün içerisinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu pek çok şeyi tek başına karşılamaktadır. Üstelik çok fazla tüketmeye de gerek yoktur. Bir avuç dolusu kabak çekirdeği vücudumuzun tüm ihtiyacını karşılayabilmektedir. Kalp sağlığını korumakta ve antikanser özellikler barındırmaktadır. Yani kansere karşı çok etkili bir silahtır. Vücutta birken parazitleri temizler ve vücuttan atarak direncini arttırır. Bu da gün içerisinde yoğun tempolu hayatımızda yorgun düşmememizi sağlamaktadır. Ayrıca uyku problemi yaşayanlara da iyi geldiği tespit edilmiştir. Uyku problemlerini çözdüğü bilinmekle beraber daha bir sürü özelliğe sahiptir. Bu kadar yararlı olmasına karşın tüketimde abartıya kaçmamak son derece önemlidir. Çok yararlı diye çok fazla tüketmek çok yanlış bir düşüncedir. Bir avuç bile gün içerisinde tüm ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır.