Bitki çayları, özellikle son yıllarda oldukça popüler bir hale geldi. Fakat bazı bitki çayı türleri, sağlık açısından diğer çaylara nazaran çok daha sağlıklı olabilmektedir. Bu çaylardan biri de adaçayı. Sağlık açısından oldukça faydalı bir bitki çayı olan adaçayı, bağışıklık sisteminin güçlenmesinden kansere birçok derde deva olabilmektedir. İnsanların hemen heen her gün 1 ya da 2 fincan tüketmesi gereken adaçayı, bazı insanlar için zararlı olabiliyor. Bu yazımızda sizlere adaçayının nasıl demleneceğinden, adaçayının faydalarından ve adaçayını kimlerin tüketmemesi gerektiğinden bahsettik.

Adaçayı nasıl demlenir?

Adaçayı demlerken insanlar birçok farklı hatayı aynı anda yapabilmektedir. Bu yüzden de adaçayının nasıl demleneceğini iyi bir şekilde kavramak gerekiyor. Adaçayını yanlış bir şekilde demlerseniz, adaçayının faydalarından yararlanamazsanız. Adaçayının her faydasını sonuna kadar almak istiyorsanız, adaçayı demlerken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Adaçayını direkt olarak kaynatırsanız, adaçayı içerisinde yer alan toksin maddelerin açığa çıkmasına neden olursunuz. Bu yüzden de adaçayı demlemek için bir bardak kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı adaçayı yaprağı atıp, 5 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır.

Adaçayının faydaları nedir?

Adaçayının insan sağlığına birçok farklı faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan en belirgini ise bağışıklık sistemine olan faydalarıdır. Adaçayı, C vitamini bakımından oldukça zengin bir bitki çayıdır. Bu yüzden de adaçayı tüketmek, bağışıklık sisteminin hiç olmadığı kadar güçlü olmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde grip veya nezle gibi hastalıklara yakalandığınız esnada, limonlu adaçayı tüketmeniz gerekiyor. Bu sayede saymış olduğumuz bu hastalıklardan da kolayca kurtulabilirsiniz.

Adaçayı, içerisinde çok güçlü fenolikler barındırmaktadır. Bu yüzden de adaçayı, güçlü bir antioksidandır. Adaçayı tüketmek, vücutta bulunan antioksidan maddlerin atılımını kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda adaçayı, antioksidan bir bitki çayı olduğu için de vücutta biriken ödemlerin atılmasında da oldukça etkilidir. Bununla birlikte adaçayı içerisinde yer alan antioksidan maddeler, vücutta biriken serbest radikaller ile savaşmaktadır. Bu sayede de adaçayı tüketmek, kansere karşı büyük bir koruma sağlayacaktır.

Adaçayı, he türlü öksürüğe karşı iyi gelecektir. Özlelikle balgam söktürücü özelliği sayesinde adaçayı, sigara içenlerin kesinlikle tüketmesi gereken bitki çaylarından biri olma özelliğini taşır. Akciğerleri de temizleyen adaçayı, limon ile birlikte tüketildiğinde burun akıntısı ve burun tıkanıklığına da iyi gelecektir. Ayrıca adaçayının idrar söktürücü özelliği vardır. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen adaçayı, aynı zamanda doğal bir antibiyotik olarak kullanılabildiği için vücuttaki tüm iltihaplanmalara karşı iyi gelecektir.

İLGİLİ MAKALE  Zerdeçal'ın cilde faydaları - Ciltteki leke ve sivilceye anında etki

Adaçayı, detoks sırasında tüketilmesi gerekilen bitki çaylarından bir tanesidir. Düzenli bir şekilde adaçayı tüketmek, karaciğerdeki toksin maddelerin temizlenmesini sağlar ve karaciğer yağlanmasının önüne geçer. Bununla birlikte adaçayında yer alan besin maddeleri, mide asidinin dengelenmesini sağlar. Eğer mide yanması gibi sorunlar ile karşı karşıya kaldıysanız, 1 fincan adaçayı içerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı zamnda bağırsaklara da iyi gelen adaçayı, bağırsakların çok daha verimli ve hızlı çalışmasında etkili olacaktır.

Adaçayı, metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu yüzden de kilo vermek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tüketilen adaçayı, aynı zamanda gün içerisinde tok hissetmenizi sağlayarak gereksiz kalori alımını engelleyecektir. Adaçayı sayesinde tükettiğiniz besinlerin miktarını azaltarak, kalori açığı oluşturabilirsiniz. Kilo vermenin anahtarı olan kalori açığı sayesinde, düzenli bir şekilde kilo verebilmektesiniz. Aynı zamanda adaçayı, kilo verme sürecinden sorna d tüketilmesi gerekiyor. Çünkü tok tuttuğu için, kilo verdikten sorna aynı formda kalabilmenizde etkili olacaktır.

Kimler adaçayı tüketmemeli?

Adaçayını tüketmemsi gereken bazı insanlar vardır. Bu kişiler genellikle düzenli ilaç kullanan ya da kronik kalp rahatsızlığına sahip olan kişilerdir. Adaçayı, tansiyonu dengelemektedir. Ancak düşük tansiyonu olan kişilerin adaçayı tüketmesi, sakıncalı durumların baş göstermesine neden olabilir. Bununla birlikte adaçayı içerisinde yer alan antioksidan maddeler, düzenli olarak ilaç tüketen kişilerin zararınadır. Çünkü bu maddeler, vücuda giren ilacın etkisini sıfıra indirmektedir. Bütün bunlara ek olarak ise adaçayı, hamileler tarafından kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. Çünkü adaçayı içerisinde yer alan besin maddeleri, hamile insanların düşük yapma riskini arttırmaktadır.