Yapılan araştırmalar sonucunda ayak bileklerinde meydana gelen bir takım durumlar kişinin kolesterol hastası olmasına ilişkin büyük ölçüde işaret oluşturan etmenler arasında yer alırken, ayağınızda bu belirtilerin olması durumunda mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor. Kalp sağlığı açısından son derece kuşkulu bir durum olan yüksek kolesterol kişinin sağlığını büyük ölçüde tehdit altına alan durumların başında gelirken, ayaklarınızda bulunan bu işaretleri hafife almayın…

Ayağınızdaki işaretleri hafife almayın

Kişinin yaşam kalitesini düşüren ve hayat içerisinde fazlaca aktif olmayı engelleyen durumlardan bir tanesi şüphesiz kalp rahatsızlığıdır. Kişide meydana gelen kalp rahatsızlığını tetikleyen durumların başında yüksek kolesterol gelirken, kolesterol seviyesinin yüksek ölçümlerde seyretmesi durumunda kişinin ayağında çeşitli bileşenlerin oluştuğu yapılan açıklamalarca belirlendi. Araştırmalar sonucunda ayağının arka bölmesinde sarı renkli yağ bezelerinin oluşması yahut ayak bileğinin arkasında çeşitli yumruların oluşması yüksek kolesterol problemini işaret eden durumların başında gelmektedir. Ayak bileğinin yanı sıra gözlerde de çeşitli işaretler oluşmaktadır. Gözün iç köşesinde meydana gelen sarı renkli küçük kolesterol topları oluşurken aynı zamanda gözün iris bölmesinde soluk beyaz halkaların oluşması da meydana gelmektedir.

Kolesterol nedir?

Kolesterol insan vücudunun kanında yer alan ve başta karaciğer olmak üzere tüm hücrelerin doğal olarak ürettiği yapıdır. Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için kişinin vücudunda kolesterol bulunması gerekirken, kolesterolün vücut içerisinde belli başlı görevleri de bulunmaktadır.

Yüksek kolesterol oluşmasının nedenleri nelerdir?

Kişide yüksek kolesterolün oluşmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi şüphesiz kişinin hareketsiz bir yaşam sürmesidir. Obezite ve sağlıksız beslenme durumu kişi de büyük ölçüde yüksek kolesterol oluşmasına neden olan durumların başında gelirken, genetik faktörler dolayısıyla da yüksek kolesterol durumuyla karşı karşıya kalınması mümkün olunmaktadır. Yüksek kolesterol kişinin hayat kalitesini büyük ölçüde düşüren durumlardan bir tanesi olurken, kolesterol seviyesinin yüksek seviyelerde olmasına neden olan durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kişinin yüksek kolesterol durumunda olmasının en büyük nedeni düzenli egzersizin yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Düzenli egzersizin yapılmaması kişinin sağlıksız bir yaşamda ve yüksek kolesterolün olduğu bir hayatta olmasını tetikleyen faktörlerin başında gelirken sağlıklı gıdaların tüketildiği aynı zamanda, bolca egzersizin yapıldığı bir hayat sürmek çok daha sağlıklı olacaktır.
  • Kolesterol oluşumunu etkileyen ve büyük ölçüde tetikleyen durumların başında şüphesiz beslenme gelmektedir. Hayvansal gıdaların içerisinde bulunan doymuş yağ başta olmak üzere, paketli hazır gıdaların tüketilmesi, trans yağların sıklıkla tüketilmesi, yüksek kırmızı et ve süt ürünlerinin tüketilmesi kişide yüksek kolesterol durumunun oluşmasını tetikleyen durumların başında gelmektedir.
  • Obezite problemi kolesterol seviyesinin yükselmesine ve kişinin sağlıksız bir yaşamın içerisinde olmasına neden olan durumların başında gelen mutlak problemlerden bir tanesidir. Obezite sadece kolesterol seviyesini yükseltmekle kalmazken, kişinin tüm diğer sağlık problemlerini de içerisine alan son derece sağlıksız bir hayatın başlamasına neden olan bir durumdur.
  • Kolesterol yüksekliğini tetikleyen durumlar arasında genetik faktörler de yer almaktadır. Kişinin genetik yapısı dolayısıyla kandan LDL kolesterolün uzaklaşmasını engellerken karaciğerin çok daha fazla kolesterol seviyesi üretmesine neden olması yüksek kolesterol seviyesinin bulunmasını tetikleyen genetik durumlar arasında yer almaktadır.
İLGİLİ MAKALE  Semizotunun faydaları saymakla bitmiyor. Ama ne kadar 'semizotu' tüketmeliyiz?

  • Yüksek kan şekeri de kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olan durumların başında gelmektedir.
  • Kolesterolün yükselmesine neden olan durumlardan bir tanesi de mutlak olarak yaştır. Yaş ilerledikçe vücudun tüm kimyasının değişmesi kişide yüksek kolesterol riskinin oluşmasını tetikleyen durumların başında gelmektedir. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam bu noktada son derece önemli olan durumların başında gelirken, bolca spor yapmayı da ihmal etmemek gerekir.