Arap sabunu, anadolu insanının birçok bölgeyi temizlemesine yardım etmekte. Geleneksel bir sabun olan arap sabunu, diğer temizlik ürünleri gibi insan sağlığına zararlı maddeler içermemektedir. Arap sabunu potasyum hidroksit ile bitkisel yağ asitlerinin reaksiyonları sonucunda elde edilmektedir. Genellikle yumuşak ve macun kıvamında olan arap sabunu, sarımtrak veya turuncu renk tonlarında olmaktadır. Arap sabununda diğer temizlik ürünleri gibi sles, sls, petrokimya ürünleri, silikon, paraben gibi kimyasallar kullanılmamaktadır. Bu sayede arap sabununun insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Arap sabunu nerelerde kullanılır?

Arap sabunu bulaşıklarda, banyo küvetlerinde, lavabo ve klozet gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Ancak arabanızın iç kısmını, halılarınız temizleyebileceğiniz her yeri arap sabunu ile temizleyebilirsiniz. Jel halinde olan arap sabunu, sulandırılarak veya köpürtülerek kullanılmaktadır. Arap sabununda bulunan içerikler, temizlenen bölgelere cilanlanmış ve parlak bir görünüm sağlamaktadır. Aynı zamanda doğal olan bu içerikler, insan sağlığına herhangi bir zarar vermemektedir. İçeriğindeki potasyum hidroksit ise sabunlaşma sonrası ortadan kaybolmaktadır. Bu sayede elinizde sadece sabun kalmaktadır.

En çok yer temizliğinde kullanılan arap sabunu, en etkili bir şekilde kullanılması için sulandırılmaması gerekmektedir. Jel halindeki arap sabununu bir bez yardımıyla köpürterek kullanmanız, temizlediğiniz yüzeyin pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır.

Arap sabunu ile banyo temizliği

Arap sabunu içerisinde bulunan maddeler, banyoda oluşan bakteri ve mikropların temizlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede banyoda bulunan küvet, klozet ve lavabo gibi alanların yüzeyleri mikrop ve bakterilerden arınmış olacaktır.

Bulaşıklarda arap sabunu kullanımı

Arap sabunu ile bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz. Arap sabunu iyi bir temizleyici olduğu gibi aynı zamanda iyi bir parlatıcıdır. Bu yüzden arap sabunu ile elde yıkadığınız bulaşıklarınızı kolayca parlatabilirsiniz.

Arap sabunu ile ahşap temizliği

Arap sabunu ile temizlenen ahşaplar, cilanlanmış bir görünüme bürünmektedir. Aynı zamanda arap sabunu ahşabı temizleyerek daha parlak kalmasını sağlamaktadır. Arap sabunu içerisindeki yağ asitleri ahşap yüzeyleri beslemektedir. Ayrıca arap sabunu, silinen yüzeylerde parlak bir tabaka bırakmaktadır.

Arap sabunu ile halı temizliği

Eskiden sokak ortalarında halı temizleyen teyzeler görürdük. Bu teyzeler halılarını arap sabunu ile temizlemektedir. Arap sabunu dışındaki temizlik ürünleri, halılarda deformasyon oluşturabilmektedir. Ancak arap sabunu ile temizlenen halılarda herhangi bir deformasyon olmamaktadır. Ayrıca arap sabununda bulunan yağ asitleri, halıların kirlenme hızını yavaşlatmaktadır. Aynı zamanda arap sabunu, halılar için en iyi temizleme ürünüdür.

İLGİLİ MAKALE  Bıttım sabunu saç çıkarır mı? (Kaynak: izlehaber.com)

Arap sabunu ile böceklerle mücadele

Arap sabunu sadece temizlik için kullanılmamaktadır. Aynı zamanda arap sabunu ile böcek ve haşerelerden kurtulabilirsiniz. Bu işlem tarım alanlarında oldukça etkili olmaktadır. Sulandırılmış ve esans içemeyen arap sabunları, sprey şeklinde bitkilere ve topraklara sıkılmakta. Bu sayede tarım alanlarındaki böcekler uzaklaşmaktadır. Ayrıca arap sabunu ile temizlenen yüzeylerde böcek ve haşere oluşumu sıfıra inmektedir.