Evimize geldiğimizde iyi bir uyku çekmek isteriz. Ancak gün içinde yaşayabileceğimiz birçok durum, uykusuzluk sorunu yaratabilmekte. Bu gibi durumları sık sık yaşıyorsanız bir doktora başvurmanızı öneriyoruz. Ancak ara sıra oluyorsa bu tarz durumlar, bu sorunları çözmenin oldukça kolay bir yolu bulunmaktadır. Sabun ile bu sorunlarınızı giderebilirsiniz. Hem de çok kolay bir şekilde. Bu yazımızda neden sabunu yatağınızın veya yastığınızın altına koymanız gerektiğini anlattık.

Yastığınızın altına neden sabun koymalısınız?

Sabundaki uçucu yağlar, aroma terapi etkisine sahiptir. Bu sayede geceleri uyurken bacak ağrılarından kurtulmuş olacaksınız. Aynı zamanda kokulu banyo sabunları, insanın sinir sistemini rahatlatmaktadır. Bu yüzden daha rahat bir şekilde uyku çekmenizi sağlar. Aynı zamanda aromalı banyo sabunları, yatağınızın ve yastığınızın çok daha güzel kokmasını sağlar. Bu sayede yatağa girdiğinizde hoş bir koku sizi karşılar.

Sabun barlarında magnezyum bulunmaktadır. Bu da sizin magnezyum ihtiyacını karşılar. Magnezyum, vücudunuza aldığınız kalsiyumun emilimini sağlamaktadır. Bu sayede kemik ve kas gelişiminize fayda sağlayacaktır. Ayrıca yastığınızın altına koyduğunuz sabun, plasebo etkisi gösterecektir. Plasebo, herhangi bir takviyenin gerçek bir medikal ürün olmamasına rağmen kişiyi iyileştiren takviyelerdir. Plasebo etkisi sayesinde, sabunu yastığın altına koymanız size iy bir his verecek. Yani kısacası sizin psikolojinizi etkileyecek. Bu sayede de geceleri herhangi bir uyku sorunu çekmeyeceksiniz. Plasebo etkisi hastanın inandığı bir tür psikolojik tedavi yöntemidir.

Vücudunuzdaki ağrıları önemseyin

Genellikle bir yerimiz ağrıdığında boşveririz ve bir tane ağrı kesici alırız. Daha sonra kendiliğinden geçer diye düşünürüz. Ancak vücudunuzdaki ağrıları önemseyin. Çünkü bu ağrılar, ciddi hastalıkların haberisi olabilmektedir. Bu yüzden vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrı hissediyor ve bu ağrının garip olduğunu düşünüyorsanız, bir doktora görünmelisiniz. Hem içinizi rahatlatır hem de eğer ciddi bir hastalığa yakalanmışsanız, erken teşhis etmiş olursunuz.

Yatamdan önce yastığınızın altına bir kalıp sabun koyun

Çok uzun yıllardır bu teknik kullanılmaktadır. Uzmanlar ise bu konuyu araştırmış ve bu söylentilerin gerçek olduğunu dile getirmiştir. Özellikle lavanta kokulu sabunların, insan vücudu üzerinde yatıştırıcı etkisi olduğu düşünülmekte. Yastığınızın altına koyduğunuz kalıp sabunun yaydığı koku, aromaterapi etkisi yaratmaktadır. Bu sayede de geceleri çok rahat bir şekilde uyumanızı sağlamakta. Eğer geceleri bacaklarınız ağrıyorsa ve geceleri rahat uyuyamıyorsanız, bu şekilde çok rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz. Çünkü sabun kokusunun ağrı kesici özellikleri bulunmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Silikon elden nasıl çıkar? (Kaynak: soru.comç.tr)

sabun kokusunun bir diğer faydası ise solunum yollarını açması. Genellikle kış aylarında burnumuz tıkanır. Bu yüzden de gece uyurken nefes almakta güçlük çekeriz. Ancak yastığınızın altına koyacağınız bir kalıp sabun ile bus orunu ortadan kaldırabilir ve rahatlıkla nefes alabilirsiniz. Bu sayede rahat bir uyku çekmiş olursunuz. Ayrıca sabah uyandığınızda kendinizi daha dinç hissedersiniz. Çünkü sabun sayesinde daha rahat nefes alabilir ve uykunuzu düzgün bir şekilde geçirmiş olacaksınız.