Geçmiş dönemlerden bugüne kadar sıklıkla yapılan uygulamalardan bir tanesi olan adaçayı yakmanın neden yapıldığı ve nelere iyi geldiği fazlasıyla önemlidir. Ada çayının yakmak oldukça eskilerden bu yana devreden bir takım inanışlardan bir tanesi olurken adaçayı yakmanın öneminin ve nelere iyi geldiğine haberimizden ulaşabilirsiniz…

Adaçayı yakmak ne işe yarar?

Adaçayının kökünden meydana gelen aromatik koku tüm havanın değişmesine yardımcı olurken ortamda bulunan tüm enerjinin de bir hayli değişmesine yardımcı olmaktadır. Bilhassa iç mekandaki ortamın havasının değişmesine katkı sağlayan adaçayı yakmak şu konularda fazlasıyla etkilidir. İşte adaçayı yakmanın ortama sağladığı katkılar;

 • Kötü enerjiyi uzaklaştırır
 • Bereketi artırır
 • Böcekleri kovar
 • Mikrobu kırar
 • Sinirleri yatıştırır

Adaçayı yakmak yukarıda yer alan durumlara iyi gelirken, kişinin sakinleşmesine ve kendini çok daha iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır. İç mekanlarda bulunan karamsarlığın ve izbeliğin büyük ölçüde yok olmasına yardımcı olan adaçayı yakmak, tüm negatifliğin yok olmasına katkı sağlamaktadır. Doğal tütsü çeşitlerinden bir tanesi olan adaçayını, düzenli olarak yakmayı ve ortamın havasını değiştirmeyi ruhsal sağlığınızın çok daha iyi olması için deneyebilirsiniz.

Adaçayı nasıl yakılır?

Evinizin enerjisini değiştirmek için adaçayı yakmak istiyorsanız ve ilk kez adaçayı yakacaksanız şu adımları izlemeniz çok daha kolay bir süreçten geçmenize yardımcı olacaktır. İşte adaçayı yakarken izlenmesi gereken adımlar;

 • Bir tutam kadar adaçayını temin ettikten sonra aldığınız adaçayını güveç kabının içerisine yerleştirin. Adaçayı yakarken, kullandığınız kabın altında izler kalacağı için sizin için sorun teşkil etmeyecek bir tencere ya da cezve seçmeniz önemlidir.
 • Adaçayının tütsü formunda olması için, çakmak yardımıyla otların tutuşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Çakmak ile adaçayını tutuşturduktan sonra, otların yanmasını söndürün ve ortaya tütsüsünün oluşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ortaya çıkan tütsüyü tüm odaların içerisinde gezdirebilirsiniz.
 • İnanışa göre adaçayı, ortamda bulunan tüm kötü enerji, nazar ve gözün yok olmasına yardımcı olmaktadır.

Adaçayı neden yakılır?

 • Adaçayı yaktığınızda ortama yayılan koku, böceklerin rahatsız olmasını sağlarken böceklerin bulunduğunuz yere gelmesini büyük ölçüde engellemektedir. Eğer evinizin içerisinde böcek ya da karınca gibi canlılar görürseniz onlara zarar vermeden adaçayı yakmayı deneyebilirsiniz. Adaçayı bu canlıların rahatsız olmasına neden olarak, canlıların evinizden uzakta kalmasına yardımcı olmaktadır. Bilhassa cam ve kapı girişlerinde adaçayı yakmanız, evinizi böceklerden korumanız için fazlasıyla önemlidir.
İLGİLİ MAKALE  Uzmanlar uyardı. Her gün en 2 fincan içerseniz... (Kaynak: izlehaber.com)

 • Adaçayı yakarak ortaya çıkan tütsünün, odalarda gezdirilmesi ortamda bulunan tüm kötü enerjinin yok olmasına yardımcı olmaktadır. Kötü enerji ve nazarın kişiden ve ortamdan uzakta olmasını sağlayan adaçayını stresli olduğunuz anlarda yakmayı deneyebilirsiniz. Evinizde problemlerin olduğunu düşünüyorsanız ya da ev insanlarının birbirleriyle alakalı çeşitli iletişim problemleri bulunuyorsa evinizde adaçayı yakmayı deneyebilirsiniz. Evinizin içerisinde yaktığınız adaçayı, tüm enerjinin değişmesine ve kişilerin kendini çok daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.
 • Eski dönemlerde evin bereketinin artması için evde mutlaka yakılan otlardan bir tanesi olan adaçayını dönem dönem evinizde yakmayı deneyebilirsiniz. Adaçayınızın ev içerisinde yakmanız, ortamın çok daha sakin ve huzurlu bir yere dönüşmesine yardımcı olurken aynı zamanda evin bereketi üzerinde nasıl bir değişim olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.
 • Adaçayının tütsüsünden çıkan duman, ortamda bulunan tüm bakteri ve mikrobun kırılmasına da yardımcı olmaktadır. Bilhassa yeni bir eve taşınacağınız durumlarda eve yerleşmeden evvel adaçayı yakmayı deneyebilirsiniz. Yakacağınız adaçayı ortamda bulunan tüm mikrop ve bakterinin temizlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Ortamda yakılan adaçayı kişilerin sinirlerinin yatışmasına yardımcı olmaktadır. Sinirlerin yatışmasına yardımcı olan adaçayını, stresli olduğunuz anlarda yakmayı deneyebilirsiniz. Tüm sinirlerin yok olmasına ve kişinin kendini çok daha iyi hissetmesine katkı sağlayan adaçayını evinizde yakmayı deneyebilirsiniz.