Tahıl ürünlerinin arasında belki de en sağlıklı besinlerden biri olan yulaf, insanlar içi oldukça önemli vitaminler ve mineralleri barındırmaktadır. karbonhidrat ve lif açısından zengin olan yulaf, birçok farklı çeşitte tüketilebilmektedir. Aynı zamanda yulaf, sporcuların en çok sevdiği besinlerden biridir. Çünkü onlara gerekli olan protein ve karbonhidrat desteğini vermektedir. Aynı zamanda zayıflamak isteyen kişiler için de oldukça efektif bir besin olan yulaf, uzmanlar tarafından sıklıkla tüketilmesi gereken besinler arasında listelenmektedir. Bu yazımızda sizlere, yulafın faydalarından bahsedeceğiz.

Yulafın faydaları nedir?

Yulaf içerisinde yüksek miktarda protein, karbonhidrat ve lif bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde yulaf, sporcular için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Yulafın içerisinde bulunan yüksek orandaki lif, bağırsakların çok daha verimli ve çok daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. bağırsakların çok daha hızlı ve verimli çalışması sayesinde de kabızlık ve ishal gibi birçok sorundan kurtulmuş olacaksınız. Bununla beraber bağırsakların daha hızlı çalışması, metabolizmanın hızlanmasını da sağlayacaktır. Metabolizmanın hızlı çalışması sayesinde daha hızlı bir şekilde yağ yakabileceksiniz. Bu sayede de kilo vermeniz daha kolay olacaktır. Bütün bunlar ile beraber yulaf içerisinde yer alan yüksek orandaki lif kaynağı, gün içerisinde sizin daha tok hissetmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden de kilo verirken ihtiyacınız olan kalori açığını yulaf ile çok rahat bir şekilde yapabileceksiniz.

Yulaf, yüksek tansiyon sorunu için birebir bir besindir. Çünkü yulafın içerisinde yer alan vitamin ve mineraller, vücudun nitrik asit üretmesini sağlamaktadır. Nitrik asit sayesinde de kan basıncınız düşecek ve yüksek tansiyonu dengelemiş olacaksınız. Bununla birlikte yulaf, kan şekerini dengelemektedir. Bu yüzden de yulaf tüketmek, diyabet hastaları için oldukça faydalıdır. Bununla birlikte düzenli olarak yulaf tüketen kişilerin şeker hastalığına yakalanma olasılığı daha düşük olmaktadır. Bütün bunlar ile beraber yulaf içerisinde yüksek oranda antioksidan madde içermektedir. Bu sayede sadece yulaf tüketerek vücudunuzda birikmiş olan toksik maddeleri vücudunuzdan dışarı atabilirsiniz. Ayrıca yulaf içerisindeki bu antioksidan maddeler, vücutta birikmiş olan ödemlerin de atılmasını sağlayacaktır.

Yulaf, yüksek oranda karbonhidrat barındırmaktadı.r Bu özelliği sayesinde de gün içerisinde çok daha enerjik ve aktif olmanızı sağlayan yulaf, aynı zamanda sporcuların harcadıkları enerjiyi yüksek oranda sağlayabilmektedir. Genellikle kas geliştirmek isteyen kişilerin tüketmesi gereken yulaf, kas gelişimi sırasında sizin sağlıklı bir şekilde kilo alabilmenizi sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Yulaf sütü nasıl yapılır?

Yulaf nasıl tüketilir?

Yulaf, genellikle süt ile brilikte tüketilmektedir. Sporcular bu şekilde yulaf tüketmektedir. Ancak yulafın birçok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Bu kullanım alanlarından en verimli ise evinizde yapacağınız kek ve poğaça gibi ürünlerdir. Yulaf, bu tür besinler içerisinde kullanıldığında, oldukça sağlıksız olan kek ve poğaça gibi hamur işlerinin bile besin değerlerini yüksek ordan arttırmaktadır. Bu yüzden de uzmanlar, evinizde yapacağınız hamur işlerinde kesinlikle yulaftan yardım almanız gerektiği konusunda ısraracılar. Bununla brilikte yumurta ile birlikte tüketilebilen yulaf, en çok da omlet ile kullanılması önerilmektedir. Ayrıca meyveli smoothielerin içerisinde de yulaf kullanabilirsiniz. Kısacası yulaf, girdiği her yemeği çok daha besleyici ve sağlıklı bir hale getiren mucizedir.