Evde kolayca yulaf sütü yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer laktoza alerjiniz varsa ya da vegan beslenme alışkanlığını benimsemiş bireyseniz, yulaf sütü yapabilirsiniz. Evinizde kolay bir şekilde yulaf sütü yapabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay ve pratik olan bu sütü yaparak, beslenme alışkanlıklarınızı bozmanıza gerek kalmıyor. Bu yazımızda sizlere, evde kolay bir şekilde yulaf sütünün nasıl yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

Evde yulaf sütü nasıl yapılır?

Evinizde kolay bir şekilde yulaf sütü yapabilmek için birkaç farklı malzemeye ihtiyacınız olacak. Yulaf sütü yapabilmek için gerekli olan malzemeler şunlardır:

  • 100 gram yulaf lapası
  • Su
  • 1/2 çay kaşığı deniz tuzu

Nasıl yapılır?

Yulaf sütü yapabilmek için öncelikle bir kase içerisine 100 gram kadar yulaf lapası alın. Daha sonra ise yulaf lapanızı üzerini kapatacak şekilde su ekleyin. Ardından da kasenin üzerini ince bir bez ile kapatın ve 1 gece boyunca dinlendirin. Karışımınız dinlendikten sonra ise suyunu güzel bir şekilde süzün. Karşımınızı süzdükten sonra ise güzel bir şekilde suyun altında tutun ve durulayın.

Yulaflarınızı duruladıktan sonra bir mutfak robotu içerisine alın. Ardından da 750 ml soğuk su ve 1/2 çay kaşığı ince deniz tuzu ekleyin. Yulaflı karışımınız tamamiyle pürüzsüz olana kadar karıştırmanız gerekiyor. Yaklaşık 2 ya da 4 dakika kadar karıştırmanız yeterli olacaktır. Belirtmek gerekir ki karışımı ne kadar karıştırırsanız, yulaf sütünüz o kadar kremalı olacaktır.

karışımı hazırladıktan sonra bir süzgeç üzerine tülbent serin. Ardından da sütünüzü de bir kap içerisine bu süzgeç ile almaya başlayın. Yulaf sütünüzü 1 saat kadar süzülmeye bırakın. Süzülme sırasında tortuları alabilmek için tülbentin alt tarafını belirli aralıklar ile temizleyin. Ayrıca tülbentin altını kaşık ile sıyırmak, süzülme işleminin hızlanmasını sağlayacaktır. Süzülme işlemi tamamlandıktan sonra ise tülbentin kenarlarından güzel bir şekilde tutun ve tülbenti sıkarak sütün tamamının kaba akmasını sağlayın. Bu şekilde yulaf sütünüzü hazırlamış olacaksınız. Ancak yulaf sütünüzü yaklaşık 3 ya da 4 gün boyunca buzdolabında bekletmeli ve kullanmadan önce de hızlıca çalkalamalısınız.

Yulaf sütü posası ne amaçla kullanılabilir?

Yulaf sütü yaparken ardınızda yulaf posası kalmaktadır. yulaf sütü yaparken artan bu posayı da efektif bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Bunun için yulaf posasını kahve telvesi ile karıştırın. Ardından da cildinize masaj yaparak uygulayın. Bu şekilde doğal bir cilt maskesi hazırlamış olacaksınız. Bu sayede cildinize birçok fayda sağlamış olacaksınız. Yulaf içerisinde C vitamini bulunuyor. Bu C vitamini de cildinizin elastikiyetinin kaybolmamasını sağlamaktadır. Ayrıca C vitamini, cildin yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkmasına ya da oluşmasının ileriki yıllara taşınmasını sağlıyor. Bununla beraber kahve telvesi ile brilikte uygulanılan bu yöntem, ciltteki gözeneklerin derinlemesine temizlemekte. Temizlenen cilt gözenekleri de siyah nokta oluşumunun azalmasında rol oynuyor. Sebum dengesini ayarlayan bu yöntem, ciltte sivilce ve akne oluşumunun önüne geçiyor. Ayrıca yulaf posasını bazı soslar yapmak için kullanabilirsiniz. Ancak bu soslar genellikle kremalı soslar olmaktadır.