Dünya üzerinde en çok tercih edilen içerik platformlarından biri olan Netflix, geçtiğimiz aylarda getirmiş olduğu yeni fiyat güncellemelerinden sonra, ülkemiz başta olmak üzere birçok kullanıcısını kaybetti. Ancak halen dünyanın en popüler yayın platformlarından biri olmaya devam eden Netflix, tekrardan abonelik ücretlerine zam getirdi. Gelen zamlar sonrası ise Netflix kullanıcılarının büyük bir kısmı yine tepki göstermeye başladı. Bu yazımızda sizlere, Netflix ücretlerine gelen zamlardan ve rakiplerinin sunmuş olduğu fiyatlardan bahsedeceğiz.

Netflix ücretlerine tekrardan zam geldi

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda Netflix abonelik ücretlerine zam yapılmıştı. Yapın bu zamların ardından da büyük tepki toplayan Netflix, fiyatlar ile ilgili herhangi bir açıklama ya da yeniden düzenleme yapmadı. Bunlar ile beraber Netflix, abonelik ücretlerine tekrardan zam yaptı. Yapılan zamlar sonrası ise en ucuz Netflix aboneliği, 45 lira 99 kuruş oldu. Netflix’in en büyük rakibi Disney Plus ise tek bir abonelik hizmeti sunuyor ve bu hizmeti 34 lira 99 kuruştan satmaktadır. Netflix abonelik ücretleri en son ki zamlardan sonra şu şekilde güncellendir:

  • Temel paket (480p görüntü kalitesi, tek ekran): 45,99 TL 
  • Standart paket (1080p görüntü kalitesi, iki ekran): 69,99 TL
  • Özel paket (4K HDR görüntü kalitesi, dört ekran): 93,99 TL

Yapılan zamlardan sorna Netflix’in en pahalı paketi 93 lira 99 kuruş olarak güncellendi. Daha önceden özel paket 77 lira 99 kuruştu. Yapılan bu zamlardan sorna kullanıcılarından büyük tepki toplayan Netflix, tekrardan binlerce kullanıcısını kaybedebilir. Öte yandan rakiplerinin sunmuş olduğu özellikler ve fiyat politikası, Netflix’i bırakmanın en büyük nedenlerinden biri olabiliyor.

Netflix’in rakiplerinin fiyatları ne kadar?

Netflix’in en büyük rakibi olarak Disney Plus görünüyor. Ülkemizde 14 Haziran 2022 tarihinde yayın hayatına giren Disney Plus, şimdiden büyük bir kullanıcı kitlesine erişebilmeyi başardı bile. Bununla birlikte Disney Plus, Netflix gibi farklı abonelik hizmetleri sunmuyor. Sadece tek bir paketi olan Disney Plus, bu paket içerisinde 4K HDR görüntü kalitesi ve on ekrana kadar destek sunuyor. Disney Plus aboneliğinin ücreti ise 34 lira 99 kuruş. Bu durumdan ötürü insanların Disney Plus’a geçmesi oldukça olası. Ayrıca dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon, Prime üyeleri için bir yayın platformu da sunmaktadır. Bu yayın platformundan faydalanmak için ise aylık sadece 7 lira 90 kuruş ödemeniz yeterli oluyor. Birçok dizi ve filme ev sahipliği yapan Amazon Prime Video, aynı zamanda kendi özel içerikleri ile kullanıcılarının isteyebileceği her türlü türde film ve dizi gibi içerikler de yayınlamaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Netflix TV uygulaması kullananlara müjde! Artık yapabilecekler

Bütün bunlar ile beraber ülkemizde Disney Plus ve Netflix dışında pek çok farklı içerik yayın platformu bulunuyor. Amazon Prime Video ve BluTV gibi platformlar sayesinde vatandaşlar, farklı platformlar üzerinden de istedikleri içerikleri izleyebilmektedir. Bu tür platformlar Netflix’e göre fiyat performans açısından çok daha ileride. Tek fark ise Netflix’in orijinal içeriklerinin diğer platformda yer almaması. Netflix’de kendi orijinal içeriklerine çok önem veriyor ve kaliteli işler çıkartıyor. Netflix’in rakiplerinin fiyatları ise şu şekildedir:

  • Disney Plus (4K HDR görüntü kalitesi, on ekran): 34,99 TL
  • Amazon Prime Video (4K HDR görüntü kalitesi, üç ekran): 7,90 TL
  • BluTV (1080p görüntü kalitesi, tek ekran): 34,90 TL