Bulunduğumuz dönemde artık televizyonun yerini sosyal medya platformları aldı. Bu platformların başında da Youtube geliyor. Özellikle son 5 yılda Youtube’a olan ilgi daha fazla arttı. Bunun sebebi ise teknolojinin gelişimi ve internetin artık her evde bulunmasıdır.

Youtube Yapısı

Youtube’un bu denli yaygınlaşmasının sebebine bakacak olursak en başta videoya dayalı bir sisteme sahip olması geliyor. Kurulduğu zamandan bu yana büyük bir gelişme kaydeden platform, aynı zamanda insanlar için gelir kapısı haline geldi. Youtube’un para kazandırma özelliği sayesinde birçok Youtube kanalı açıldı. Televizyon kanallarının neredeyse tamamı Youtube kanallarına da sahiptir. Çünkü Youtube firması istediği şartları sağlayan kanallara abone, izlenme, beğenme ve reklam kriterlerine göre ücret ödemektedir.

Youtube Abonelik

Youtube’da kanalların takip edilebilmesi için abonelik özelliği bulunuyor. Abonelik özelliği ile beğendiğiniz kanallara abone olarak paylaşılan videolardan veya canlı yayınlardan haberdar olabiliyorsunuz. Ayrıca ana sayfanızda ilk olarak abone olduğunuz kanalların yeni atılmış videoları görülür.

Canlı Yayın Yapmak

Youtube kullanan insanların birçoğu video yüklemeyi bilir. Fakat canlı yayın pek kullanılmadığı için bilinmez. Canlı yayının nasıl yapılacağına geçecek olursak yapılacak adımlar şunlardır:

  • Öncelikle Youtube hesabınıza giriş yapmalısınız.
  • Ardından sağ üstte yer alan kamera simgesine tıklayınız.
  • Tıkladığınız alanda Video yükle ve canlı yayın seçenekleri çıkacaktır.
  • Canlı yayın seçeneğine tıklayarak kaydı başlatabilirsiniz.

Canlı yayın yapmak için yapmanız gerekenleri adım adım anlattık. Bu adımlar hem bilgisayar hem de telefonlar için geçerlidir.

İzleyin: SIFIRDAN YouTube CANLI YAYIN Nasıl Yapılır?

Youtube Para Kazanma

Youtube video ağı çok geniş bir platform olduğundan her türlü içeriği bulabilirsiniz. Bu içerikleri insanlar izledikçe kanal sahipleri para kazanır. Peki Youtube’da para kazanma nedir ve nasıl para kazanılır?

Youtube’da para kazanmak için platformun sunduğu şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartlar ise şunlardır:

  • Son 12 ayda 4000 saat izlenme
  • Son 12 ayda 1000 yeni aboneye sahip olmak

Bu şartları sağladıktan sonra Youtube’dan bir mail alırsınız ve hesabınızın para kazanma özelliği açılır. Yayınladığınız her telifsiz videodan para kazanmaya başlarsınız. Telifli veya kısmi telif bulunan videolardan para kazanamazsınız. Bu videolardan elde edilen gelirler video telifine sahip olan kanallara gider.

İLGİLİ MAKALE  Barış Özcan nerede yaşıyor?

4000 Saat İzlenme

Youtube’da para kazanmak için gereken şartlardan biri de 4000 saat izlenmedir. 4000 saat izlenme şartını yerine getirebilmek için öncelikle izlenmenin ne demek olduğunu bilmek gerekiyor. Youtube izlenme, videolarınızın farklı kanallar tarafından izlendiği toplam süredir. Diyelim ki 10 dakikalık bir video yüklediniz ve bu videonuzu 1000 kişi izledi. 1000 ve 10 çarpılarak 10.000 dakikalık bir izlenme elde edersiniz. Bu da 166 saat eder. Bu şekilde 4000 saate ulaşmanız gerekmektedir. Fakat bu şartın son 12 ay içerisinde yerine getirilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

1000 Abone

Youtube para kazanma şartlarından bir diğeri de 1000 aboneye ulaşmaktır. Bu abonelerin tamamen gerçek olmaları gerekmektedir. Abone olmak için videoların veya kanalın altında bulunan abone ol butonuna tıklanmalıdır. Bu aboneliğe son 12 ayda ulaşmanız gerekiyor.

Eğer abone sayınız 1000’i geçtiyse ve izlenme sayınızdaki şartı yerine getirdiyseniz fakat buna rağmen para kazanma özelliğiniz açılmadıysa bu şartları daha uzun bir sürede yerine getirmiş olabilirsiniz. Diyelim ki 1500 aboneniz oldu ancak bu abonelerin yalnızca 800’ü son 12 ayda kanalınıza abone oldu. Bu durumda kanalınızın para kazanma özelliği aktif hale gelmez. 1500 abonenin en az 1000 tanesi son 12 ayda kanalınıza abone olmuş olmalıdır.

Youtube Abone Nasıl Kasılır?

Youtube para kazanmada gerekli abonelik şartını yerine getirebilmek için birçok yöntem tercih edilebilir. Bu yöntemlerden biri farklı sosyal medya platformlarından kanalınızın linkini paylaşıp abonelik istemektir. Bu şekilde en azından belli sayıda bir insanı kanalınıza abone yapabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise farklı kanallarla işbirliği yapmak veya reklam vermektir. Kolay olan yöntem ise abonelik satın almaktır.

4000 Saat İzlenme Nasıl Yapılır?

4000 saat izlenme yapabilmek için videolarınızı sürekli olarak farklı platformlarda paylaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Facebook gruplarından karşılıklı olarak izlenme teklif edebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise izlenme satın almaktır. Fakat tüm bu yöntemlerden daha önemlisi düzenli olarak videolar atmaktır.