Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri Youtube reklam gelirleri ile para kazanma önemli bir mecra haline gelmiştir. Youtube üzerinden yayınlanan reklamlar genelde CPC yani tıklanma bazlı olanlar her tıklanmasıyla para kazandırmaktadır. Youtube üzerinden yayınlanan bir reklamın 1000 izlenilmesi ortalama 4-20 TL arasında kazanç sağlamaktadır. Tabi içerik çok spesifik ve reklam verenlerin hedeflediği ise bu 50 hatta 100 TL’lere bile çıkabilir. Aynı zamanda Youtube üzerinden kanal açıp para kazanmayı hedefleyenler ilk olarak izlenme gelirleri hakkında detaylı bir araştırma yapmaları gerekmektedir.

Tabi bu 4-20 TL baremi Türkiye için geçerlidir. Yurtdışında özellikle Avrupa ve Amerika’da bu rakamlar dolarla çok yükselmektedir. Bu nedenle bu ülkeleri hedefleyen youtube kanalları çok daha fazla gelirler elde edebilirler.

Youtube Üzerinden Yayınlanan Reklamların Gelirini Etkileyen Kriterler

Youtube üzerinden yayınlanan reklam gelirlerin yaklaşık gelirin %60 Youtube’ye giderken kalan kısım ise içerik üreticinin hesabına aktarılmaktadır. Reklam gelirlerini etkileyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Çocuk odaklı reklamların gelirleri oldukça daha yüksek olmaktadır. Çünkü çocuklara yönelik reklamlar çocuklar tarafından daha çok tıklanmaktadır.
  • Oyun ile kanalarından elde edilen gelirler daha düşük olabiliyor.
  • Sektörel çizgilere yönelik kanaların gelirleri daha yüksek olmaktadır.

Youtube kanaların gelirlerini etkileyen farklı kriterlerin olduğu söz konusu olmaktadır. Kullanıcılar bu konularda gerekli araştırmalar yaparak kanal veya reklam geliri artırabilirler.

Video: Youtube Para Kazanma 2021 (Youtube’da 100 İzlenme, 1000 İzlenme, 10000 İzlenme Kaç Tl)

Youtube’da 1 Milyon İzlenme Kaç Para Kazandırır?

Youtube üzerinden para kazanmak zor bir şey olarak görülmemektedir. Youtube üzerinden yapacağınız kaliteli içeriklerle iyi bir gelir elde etmenin aynında abone sayısını da artırmak mümkündür. Youtube 1 milyon izlenme sayısı alan kişiler yaklaşık olarak 4000 TL ile 20.000 TL arasında para kazanma şansı bulunmaktadır.

Youtube Kanalınızın Abone Sayısını Artırarak Para Kazanma

Video içeriklerine veya bir Youtube kanalına yatırım yapmak isteyen girişimciler için Youtube önemli bir alternatif olabilmektedir. Harika içerik ve popüler videolar ekleyerek takipçi sayısı artırmak önemli bir aşama olarak görülmektedir. Youtube kanalının doğru bir şekilde yürütülmesi ve videolara marka filigranı yapmak abone sayısını artıracaktır. Kanala üye olan her abone içerik sahibine gelir imkanı sağlamaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Bitcoin ile nasıl yatırım yapılır?

Seyredin: 2 MİLYON İZLENEN VİDEOM KAÇ PARA KAZANDIRDI? – Youtube Para Kazanma

Youtube Aboneleri Nasıl Arttırılır?

Youtube üzerinden para kazanan kişiler yani Youtuber’ler her gün kanallarını aktif tutarak içerikler üretmektedirler. Kanallara ne kadar katılım fazla olursa o kadar tıklanmak anlamına geliyor. Youtube aboneleri arttırmak için en çok kullanılan yöntemler şunlardır.

  • Gereksiz reklamlara yer verilmemesi
  • İlgi çekici içeriklerin paylaşılması
  • Kısa videolara daha faz yer verilmesi
  • Kanal fragmanlarının iyi bir şekilde ayarlanması
  • Etkili CTA’lar ve güçlü oynatma listelerin oluşturulması
  • Youtube reklamlarının ve yatırımlarının doğru yönetimi

Yukarıda sıralanan faktörler sayesinde Youtube abonelerini artırıp daha fazla gelir elde edilebilir. Kanalın başarısı ve abone sayısı için bu aşamalar hayati önem taşımaktadır.

İzleyin: 100.000 İzlenmeye Kaç TL Kazandım? – YouTube Para Kazanma

Youtube’da Kendi Markanızı Oluşturmak

Sosyal medya platformu olan Youtube günde yaklaşık 30 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Önemli bir etkileşim alanı olan Youtube en önemli kanalların başında gelmektedir. Bu platformda küçük girişimcilerden büyük firmalara kadar herkesin yer edindiğini görüyoruz. Sosyal medya kanalının kurulması, büyümesi ve takipçi sayısını artması zaman ve çaba gerekmektedir. Kaliteli bir markaya sahip olanlar bu aşamaları daha kısa bir süre içinde geçerek fazla abone kazanmaktadırlar. Aynı zamanda Youtube üzerinden yayınlanan, en çok beğenilen reklam ve marka bulunarak daha çok ön plana çıkarılması gerekir. Youtube kanalından yapılacak küçük değişiklikler bile abone sayısını artırarak gelir elde edebilirsiniz.